روستای لاکتراش / نکا / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای لاکتراش
شهرستان نکا / استان مازندران
lakteras.blogfa.com/

لاکتراش نام روستایی است که در استان مازندران و در  42 کیلومتری شهرستان نکا قرار دارد . این روستا در منطقه ای به نام هزار جریب واقع شده است و جاده ی رویایی هزارجریب یکی از زیباترین جاده های ایران است . در این مسیر چشمه ای به نام قرمرض می جوشد که از آب این چشمه به عنوان شفای بیماران کلیوی یاد می شود .

آپلود عکس

نام لاک تراش بر گرفته از هنر مردان قدیم این منطقه است : یکی از  مشاغل تقریباً از یاد رفته، هنر لاک تراشی یا چوتاشی (کچه تاشی) است که در گذشته در مناطق جنگلی و روستایی مورد توجه پیشروان بوده و انواع سازه های آن بر اساس نیاز روزمره رشد یافته و ساخته می شده است (چو تراش از ۲ کلمه چو به معنی چوب در زبان محلی مازندران و تراش به معنی تراشیدن تشکیل شده است).هنر لاک تراشی یا کچه تراشی به مهارتی بیش از مهارت یک نجار یا چوب تراش معمولی نیاز دارد. هنر لاک تراش با استفاده از شناخت کافی از چوب و طبیعت، خود از دو هنر دست و ذهن خلاق نسبت به داشته های فرهنگی و تاریخی، تلفیقی بی بدیل ایجاد می کرد . افسوس امروزه این هنر نیز به خاطر مصرف کم مردم رو به فراموشی است .

 تراشی.jpg

روستای هزارجریب در محدوده ی کوهستانی شمال شرقی نکا استقرار یافته و اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد .

آب و هوای این روستا در بهار معتدل و بسیار مطبوع است و زمستانی تقریبا سرد دارد . رودخانه ی ( گلورد دره ) در جنوب این روستا در دل جنگل جریان دارد .

مردم روستا به زبان طبری و با لهجه ی شیرین آن منطقه سخن می گویند مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند .

در آمد اکثر مردم روستای لاک تراش از فعالیت های کشاورزی و دامداری تامین می شود . گروهی از مردم در امور خدماتی ، بنایی ، اشتغال دارند .

مهم ترین محصولات زراعی روستا شامل گندم ، جو و لوبیا است . اراضی این روستا به علت باران فراوان این منطقه به  صورت دیم کشت می شوند .

باغداری در روستا رونق فراوانی ندارد اما میوه هایی از قبیل : گردو ، انار ، سیب ، شلیل ، هلو از محصولات باغی آن است .و میوه های جنگلی : سیب ترش ، کندس ، ولیگ و … . وجود بوته های تمشک در حاشیه ی مزارع علی رغم زیبایی، حسنی که به همراه دارد این است که دختران جوان همراه مادران روزانه در اوایل خرداد و اوایل پاییز به تمشک چینی می روند و مربا ی تمشک یکی از هنرهای مادران و دختران هنرمند این منطقه محسوب می شود .

آپلود عکس

مراتع سرسبز و حاصلخیز اطراف این روستا موجبات رونق دامداری را فراهم آورده انواع لبنیات در آن فن آوری شده . زنان روستای لاک تراش در فعالیت های زراعی و دامداری دوشادوش همسران مشغول هستند .

 

آپلود عکس

روستای کوهستانی لاک تراش جمعیتی .. دارد و سقف های شیروانی دار خانه ها به علت باران های فصلی زیاد این منطقه است .

 

تا چند سال اخیر اکثر خانه ها ی روستا کاه گلی بوده اما اکنون مصالح عمده به کار رفته در ساخت واحد های مسکونی آجر خشت گچ سیمان و آهن می باشد .

شکل خانه ها از نوع معیشت و مشاغل خانوار روستایی تبعیت می کند : مثلا در منازل دامداران علاوه بر فضاهای معمول انبار علوفه و اصطبل نیز وجود دارد  شکل و سیاق معماری روستا بسیار ساده و درعین حال بسیار زیباست .

آپلود عکس

پ.ن :

توضیحات در باره کلمه لاکتراش یرگرفته از این آدرس می باشد :http://anthropology.ir/node/17996

  و
salilem.blogfa.com/post/12

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. shahram گفت:

    از لطف ارائه دهنده این اطلاعات بسیار ممنونم
    به امید اپلود اطلاعات بیشتر

    دهیاری روستا دارای وبلاگ هست جهت مطالعه لینک انرا در سایت تان بذارید
    مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *