حمام قدیمی روستای وری / میراثی از گذشته

حمام قدیمی روستای وری چهاردانگه ساری / میراثی از گذشته

حمام خزینه ای وری که عکس آن در ادامه می آید، قسمت گنبدی حمام تخریب شده است امام دیوار های آن کاملا سالم مانده است. متاسفانه داخل حمام انباشته از اشغال می باشد.

 

یکی از آثار ارزشمندی که در اکثر روستاهای بخش چهاردانگه وجود داشته و یا هنوز وجود دارد، حمام های خزینه ای می باشد که در دوره سلسله قاجار و یا آغاز سلسله پهلوی اول ساخته شده بودند.

 

ساختار این حمام ها بسیار زیبا و از نظر معماری بسیار ارزشمند هستند. در اوایل انقلاب اسلامی (۱۳۵۷ خورشیدی) در اکثر روستاها، حمام های جدید ساخته شد و مردم به علت بی اطلاعی از اهمیت معماری و تاریخی این حمام های قدیمی، آنها را تخریب نمودند.

 

یکی از مهمترین حمام های بخش چهاردانگه که می توانست شناسنامه قدمت شهر کیاسر نیز باشد،‌ حمام قدیمی این شهر بود که به «حمام گبری» معروف بود. از تاریخ دقیق ساخت این بنا اطلاعی در دست نیست. اما متاسفانه در اثر بی تدبیری مسئولین وقتدر اوایل انقلاب، این بنای ارزشمند را تخریب نموده و جای آن شرکت تعاونی ساختند.

 

حمام دیگری که سرنوشت حمام کیاسر را پیدا کرده، حمام خزینه ای روستای ازنی بود. این حمام در دوره قاجار ساخته شده بود و بعد از احداث حمام جدید، حمام قدیمی را به فردی جهت بنای ساختمان فروختند و حمام کاملاً تخریب و به جای آن ساختمان مسکونی ساخته شده است.

 

یکی دیگر از دسته حمام های تخریب شده، حمام زیبا و قدیمی بالاده بود که پس از ساخت حمام جدید در کنارش، در سال ۱۳۶۶ آن را تخریب کرده و بجای آن دفتر مخابرات ساخته شد.

 

خوشبختانه حمام خزینه روستاهای قلعه و تیله بن در بخش دوسرشمار از اینگونه تخریب ها در امان مانده و امیدواریم به عنوان میراثی قدیمی از گزند تخریب در امان بمانند.

 

حمام خزینه ای وری که عکسهای آن در ادامه می آید، هم اکنون نیمه مخروبه بوده و قسمت گنبدی آن تخریب شده ولی دیوارها کاملاً سالم مانده است. متاسفانه داخل حمام انباشته از زباله و آشغال می باشد.

 

 اگر اراده ای در میان دوستداران میراث فرهنگی باشد، ترمیم حمام خزینه ای وری می تواند جاذیه گردشگری این روستا را با توجه به مرقد امامزاده محمود میرعمادالدین بیشتر نماید.

 

hammam-vari-1

 

hammam-vari-2

 

hammam-vari-3

 

hammam-vari-4

 

hammam-vari-5

 

hammam-vari-6

 

عکس ها از حامد خلیلی ازنی

منبع:

www.4dangehnews.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *