روستای بقسانی / خواف / خراسان رضوی

سایتها و وبلاگهای روستای بقسانی
شهرستان خواف / استان خراسان رضوی
boghsani.blogfa.com/

موقعیت ریاضی روستا

روستای بقسانی در بین مدار جغرافیایی  60درجه و۳دقیقه  شرقی از نصف النهارگرینویچ و ۳۴ درجه و ۲۸ دقیقه شمالی از خط استوا قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۰۱۲متر می‌باشد.

 

موقعیت نسبی روستا

روستای بقسانی درمرکزشهرستان خواف ،جنوب غربی شهر خواف در فاصله۲۲ کیلومتری مرکزشهر خواف  وغرب شهر نشتیفان به فاصله ۱۲کیکومتری شهر نشتیفان  قرار دارد.از شمال شرق به روستای بازگوی،از جنوب شرق به روستای محمد اباد،ازشمال غرب به روستای حفیظ اباد و از جنوب اراضی قنات علی اباد روستا را همسایگی  می نماید.

 

 

تقسیمات کشوری

روستای بقسانی واقع در استان خراسان رضوی شهرستان خواف بخش مرکزی ودهستان میانخواف می باشد.

اقلیم

روستای بقسانی همچون شهر خواف جزء مناطق سرد و خشک از نظر آب و هوایی میباشد. بادهای قالب در این منطقه بادهای موسوم به بادهای ۱۲۰ روزه سیستان می باشد که از خرداد ماه آغاز می شود و تا اوایل مهر ماه ادامه دارد. البته به نسبت روستاهای همجوار همچون برآباد و یا شهرهای نشتیفان و سنگان شدت وزش باد به مراتب کمتر و دارای غبار کمتری است. میانگین بارندگی حدود ۱۲۰ تا ۲۱۰میلی متر می باشد که جزء مناطق کم باران و خشک است. زمستان این منطقه بسیار سرد و خشک است. البته بهار بسیار سرسبز و مطبوع، سرمای خشک زمستان این منطقه را از یادها می برد.

 

مناطق گردشگری

تنگل زیبای ارزنه(سوراخ) با پوشش گیاهی منحصر بفرد همچون بادامشک، بنه(خنجک)زیره و زرشک کوهی ، بید و … جزو زیبا ترین تنگل های منطقه می باشد که همه ساله بویژه در فصل بهار و سیزده فروردین ( ۱۳ بدر) پذیرای خیل عظیمی از دوستدارانطبیعت از سطح شهرستان می باشد. از دیگر ویژگی های بارز تنگل ارزنه چشمه سارهای فراوان و پر آب تنگل میباشد که جانوران زیادی نیز همچون کبک، تیهو،گرگ، پلنگ، آهو، بز کوهی و انواع پرندگان در آن زیست  میکنند. آبشارسیه او (تنگل سوراخ) نیز از جاذبه های تنگل سوراخ می باشد.

از دیگر جاذبه های گردشگری روستا مزار پیر سیه سواردر جنوب روستا و جاذبه ها و زیبایی های طبیعی اطراف می باشد که در فصل بهار و تابستان میزبان دوستداران مزار سیه سوار می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *