روستای لسگه درق / گرمی / اردبیل

سایتها و وبلاگهای روستای لسگه درق
شهرستان گرمی / استان اردبیل
losgeh.blogfa.com/

لسکه درق از بزرگترین روستاهای منطقه تولون می باشد.این روستا از شمال به روستای عزیزلو از شرق به روستای خان‌کندی از جنوب به مرز جمهوری آذربایجان و از غرب به روستای اولی کندی (اجیرلو) محدود می شود.لسکه درق در زبان روسی به معنی دره سرسبز می باشد.در مکاتبات اداری و برخی اسناد رسمی نام این روستا به اشتباه به صورتهای لسگه درق،لسکه دره،لوسگه دره،لوسکه دره،لوسگه درق نیز نوشته شده است. رودخانه معروف این روستا رودخانه تولون است که از ارتفاعات کوه قولی داشی در مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان سرچشمه می گیرد.

نام لسگه برگرفته از روستایی به نام ( لسگه درق ) در استان اردبیل، شهرستان گِرمی می باشد. این نام در زبان روسی به معنی دره سرسبز می باشد.

براساس سرشماری‌ نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ روستای لسکه درق دارای ۱۴ خانوار با ۵۵ نفر جمعیت بوده است. در سرشماری ۱۳۸۵ از کل جمعیت آن ۲۹ نفر مرد و ۲۶ نفر زن بوده‌اند. در این سال از ۵۳ نفر جمعیت ۶ ساله و بالاتر آن ۴۰ نفر و بیش از ۷۵ درصد باسواد بوده همچنین تعداد ۱۶ نفر از مردان شاغل و ۲ نفر نیز بیکار گزارش شده‌اند. بر اساس آخرین نتایج سرشماری ۱۳۹۰ روستای لسکه درق دارای ۱۱ خانوار با ۴۰ نفر جمعیت می باشد که نسبت به ۵ سال قبل ۱۵ نفر کاهش جمعیت داشته است.

روستای لسکه درق یکی از فرزندان برومند خود به نام سیدعظیم زمانی را در جنگ ایران و عراق تقدیم ایران اسلامی نموده است. مزار این شهید والا مقام در ورودی لسکه درق روبروی روستا واقع شده است.

در روستای لسگه درق از زمان های قدیم دوطایفه ی بزرگ دراین روستا زندگی می کردند که بعضی از افراد این روستا مهاجرت کردند ولی با وجود این مهاجرت ها بازهم افرادی از این دوطایفه در این روستا زندگی می کنند

این دوطایفه عبارتند از: خلیفه لو ، اجیرلو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *