روستای قره درق / ایجرود / زنجان

سایتها و وبلاگهای روستای قره درق
شهرستان ایجرود / استان زنجان
gharadaragh.blogfa.com/

روستای قره درق در جنوب غربی استان و در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر زنجان و ۲۰ کیلومتری شهرستان زرین آباد قرار دارد.

این روستا ازشمال با روستاهای گلابر و قمچقای و از غرب با روستاهای بلوبین و قوریه ،ارکوین و سارقیه و ازجنوب با روستای نجم شیخان و از شرق با روستاهای قره داغ و بزین هم مرز می باشد. روستای قره درق درحدود ۷۰ سکنه دارد.

روستای قره درق همانطوری که توسط گذشتگان سینه به سینه گفته شده در محلی بنام لٌهوم و قبرستان قدیمی بنام کند دره سی که در حال حاضر اسم یکی از مناطق قره درق می باشد که قبرستان بسیار قدیمی در آنها وجود دارد بوده است و از آنجا به محلی بنام جومجوما انتقال یافته حالا به چه دلیل از آنجا انقال می یابد اطلاعی در دست نیست و اما وقتی که در محله ای به نام جومجوما بوده به گفته های سینه به سینه اهالی حدود ۳۰۰ سال پیش زلزله خیلی شدیدی اتفاق می افتد و کل روستا به زیر زمین فرو می رود.

و باقیماندگان از زلزله روستا را در مکان فعلی بنا می کنند و اسم روستا را قره درق می گذارند . و روستا از چشمه های بسیار متنوع و از آب های خیلی خنک و گوارا برخوردار می باشد و مخصوصا کسانی که چشمه ی به یاد ماندنی خوسممد را می شناسند زمان سفر به قره درق از آن آب شیرین بی بهره نمانند و خود را با استفاده از آن آب آبدرمانی کنند و از آب گوارای خوسممد نوش جان فرمایند.

توجه: روستای قره درق از۵ طایفه و قبایل تشکیل شده است همانند:طایفه های حسینلی- علی حسینلی- عزیزلی-آدینا لی- نویس لی که اسامی طوایف به سبک قدیم میباشد.


۱-شهیدملک جهان عزیزی(فرزند مرحوم حاج ابوالفضل)مدفون در قطعه ۵۳بهشت زهرا(س)

۲-شهیدعباس(فرزندشوقعلی)مدفون در قطعه ۵۳بهشت زهرا(س)

۳- شهید عربعلی عزیزی فرزند حاج رجب مدفون در روستای قره درق

توجه

شهیدعباس عزیزی چهل روزه بوده است که مادر خود را از دست می دهد و به زن و شوهری که سالهای ظولانی صاحب فرزند نمی شدند توسط دایی شهید عباس عزیزی آقای حاج یونس عزیزی به آنان سپرده می شود از قضا پس از ورود عباس عزیزی به منزل آن زن وشوهر آنان نیز صاحب اولاد می شوند و  قرار بر این بوده است که اگر صاحب فرزند بشوند شهید عباس را به دایی اش تحویل بدهند از آنجایی که به عباس علاقه مند می شوند پس از فرزند دار شدن نیز عباس را نگهداری میکنند و بیشتر از بچه های خودشان عباس را دوست داشتند نا گفته نماند بنده که با مرحوم حاج اکبر نوری شجاع که عباس را نگهداری کرده بود هم سفر کربلا بودم ایشان می گفت من و خانمم عباس را خیلی بیشتر از بچه های خودمان دوست داشتیم و درس عباس از همه ی بجه های خودم بهتر بود و مرحوم حاج اکبر نوری شجاع همیشه عکسهای پس از شهادت شهید عباس را به  همراه داشت.التماس دعا قامتعلی عزیزی

۳-شهیدعربعلی عزیزی(فرزندحاج رجب)مدفون در روستای قره درق

مفقودالاثر روستای قره درق

۴- آقای مظفر ایوبی (فرزندحاج قنبر)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *