روستای کلاصفا / آمل / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای کلاصفا
شهرستان آمل / استان مازندران
kolasafa.ir/

www.amolyounes.ir/

روستای کلاصفا در یک نگاه (وضعیت جغرافیایی، اجتماعی، اقتصادی و کالبدی)

روستای کُلاصفا از توابع شهرستان آمل در استان مازندران، در ۴ کیلومتری جاده آمل به سمت محمودآباد واقع شده است. در عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۳۰دقیقه ۵۰ ثانیه و طول جغرافیایی  52 درجه و ۱۹دقیقه و ۳۵ ثانیه در میانه ی فاصله بین ساحل جنوبی دریای مازندران (کاسپین) و رشته کوه البرز .

نام قدیم این روستا «کنس پا» بوده است.

روستای کلاصفا به دلیل قرار گرفتن در فاصله مناسبی از دریا و کوهستان دارای آب و هوای معتدل تری نسبت به دیگر نقاط این استان است.

میزان بارندگی در این روستا مانند نواحی دیگر شهرستان آمل و استان مازندران فراوان است. خاک آن حاصلخیز و مناسب برای کشاورزی است.

مهم ترین پتانسیل طبیعی این روستا، عبور رودخانه شهرود از مرکز این روستاست که با زهکشی مناسب، آب مورد نیاز کشاورزی روستا را تامین می نماید. مردم این روستا مثل اکثرمردم مازندران، مسلمان (شیعه) هستند و به لهجه مازنی وگویش آملی صحبت می کنند.

بیشتر ساکنین مسن تر این روستا به کشاورزی مشغولند و مهم ترین محصول کشاورزی آنها تولید برنج هست که از راه تولید و فروش آن کسب درآمد می نمایند. ولی فرزندان و جوانان، از آنجایی که تحصیل کرده و به شغل های خدماتی دیگر روی آورده اند، تنها در فصول کاری کشت برنج، برای کمک به بزرگترهای خود در کشاورزی، مشارکت می نمایند.

به غیر از تولید برنج، محصولاتی چون مرکبات، شبدر، سبزی، صیفی جات و سایر محصولات سازگار با اقلیم در این روستا کشت می شود. در تولید دامی نیز به پرورش گاو، گوسفند و طیور می پردازند.(البته تنها چند نفر)

اکثرا فرزندان این روستا، دارای تحصیلات عالیه در رشته های پزشکی، دامپزشکی، مهندسی و همچنین رشته های مدیریتی ، تربیت بدنی و … هستند، که افتخار بزرگی برای این روستا و شهر آمل محسوب می شوند. ورزشکاران این روستا نیز در رده های سنی مختلف افتخارات ویژه ای در سطوح شهرستانی، استانی و ملی کسب نموده اند.

وضعیت کالبدی- فضایی روستای کلاصفا به شرح زیر است:

– بافت مسکونی این روستا با مساحت ۱۶ هکتار با ساختار فضایی تقریباً خطی، دارای یک مسجد و حسینیه و یک دبستان است که در مرکز آن واقع شده اند.

– پایگاه بسیج و دهیاری این روستا، در مجاورت مسجد قرار دارد.

– نانوایی و خانه بهداشت روستای کلاصفا نیز در حدفاصل ورودی روستا و مرکز محله قرار دارد.

– آرامستان -که آرامگاه درویش سهراب (ره) را در خود دارد-  در حدفاصل مرکز محله و اراضی کشاورزی انتهای بافت مسکونی روستا قرار دارد.

– روستای کلاصفا همچنین دارای یک حمام عمومی قدیمی است که متاسفانه در سال­های اخیر بی استفاده مانده و در حال تخریب است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *