روایت شاهدان عینی / واقعه ۲۵ دی‌‌‌ ماه

روایت شاهدان عینی از واقعه ۲۵ دی‌‌‌ ماه ۱۳۵۷ در روستای «جهان آباد» نهاوند

ماجری 25 دی 57 در نهاوند

خبرگزاری تسنیم: روستای جهان‌آباد که به دلیل مبارزات انقلابی مردمانش بعد از پیروزی انقلاب به قم کوچک معروف شد قطعه‌ای از تاریخ انقلاب را در ۲۵ دی‌ماه ۵۷ در خود جای داده است.

 
 

روستایی که قبل از انقلاب به «قم کوچک» معروف بود

روایت شاهدان عینی از واقعه ۲۵ دی‌‌‌ ماه ۱۳۵۷ در روستای «جهان آباد» نهاوند

خبرگزاری تسنیم: روستای جهان‌آباد که به دلیل مبارزات انقلابی مردمانش بعد از پیروزی انقلاب به قم کوچک معروف شد قطعه‌ای از تاریخ انقلاب را در ۲۵ دی‌ماه ۵۷ در خود جای داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نهاوند، در ایامی که می‌گذرد حیف است از دلاوری‌های مردان و زنان روستای ۲۵۰۰ نفری جهان‌آباد نهاوند یادی نکنیم همان روستایی که قبل از انقلاب به قم کوچک معروف بود که حاصل هجوم وحشیانه ساواک و گارد شاهنشاهی به این روستا سبب شهادت دو نفر و مجروحیت ۲۴ نفر دیگر شد بعد از گذشت ۳۶ سال جنایت رژیم پهلوی در حق این مردم مظلوم را از زبان شاهدان عینی آن بازگو می‌کنیم.

 روستای جهان‌آباد در بخش مرکزی شهرستان نهاوند و بین روستاهای کوهانی از شمال، شعبان از جنوب، فیازمان از غرب و از شرق به کوه و باغ‌ها مشرف می‌شود این روستا قبل از انقلاب ۹۰۰ نفر جمعیت داشت ولی در حال حاضر دارای نزدیک به ۲۵۰۰ نفر جمعیت و جزو آبادترین روستاهای شهرستان نهاوند است که سابقه مبارزاتی آنها به سال ۴۲ برمی‌گردد.

قبل از انقلاب به روستای جهان‌آباد، قم کوچک می‌گفتند

خدایار یوسفی یکی از مجروحان حمله گارد شاهنشاهی و ساواک به روستای جهان‌آباد اظهار داشت: به این دلیل به روستای جهان‌آباد قبل از انقلاب قم کوچک می‌گفتند که جلوتر از بسیاری از شهرستان‌های بزرگ با محوریت روحانی خود با نام شیخ احمد زمانیان که یکی از یاران امام(ره) بود مبارزه خود علیه رژیم را در هیئت حضرت ولیعصر(عج) آغاز کرد.

وی گفت: نوار و اطلاعیه‌های حضرت امام(ره) با کمترین زمان ممکن توسط این روحانی مبارز و نیروهای انقلابی از قم وارد روستا و بلافاصله در شهرستان نهاوند و بعضی از شهرستان‌های غرب کشور توزیع می کردیم که همین اقدامات سبب شد ابتدا روستا توسط هنگ ژاندارمری و شهربانی و بعدها توسط ساواک زیر نظر گرفته شود.

یوسفی افزود: حجت‌الاسلام شیخ احمد زمانیان که بعد از انقلاب ۴ دوره نمایندگی مردم نهاوند را در مجلس شورای اسلامی به عهده داشت همیشه زیر نظر و تعقیب ساواک بود به‌طوری‌که این روحانی نترس و اهل روستای جهان‌آباد در یکی از راهپیمایی‌های عظیم مردم نهاوند در ۲۰ آذرماه ۱۳۵۷ درمیدان قیصریه در جمع بیش از ۳۰ هزار نفری تظاهرکنندگان خطاب به نیروهای امنیتی و شهربانی‌گفت: به خودتان زحمت ندهید من بیش از ۲۰ سال است که کفنم که عمامه‌ام ‌است را به همراه خودم حمل می‌کنم پس مرا از مرگ نترسانید.

وی بیان کرد: اقدامات ارزشمند این روحانی و تعدادی از جوانان انقلابی سبب شد هیئت ولیعصر(عج) این روستا در اربعین سال ۱۳۵۴ به قم اعزام شود که در حسینیه آیت‌الله مرعشی نجفی و در حضور روحانیان و به ویژه مرحوم کافی مداح هیئت حاج عین علی زمانیان با نوحه قافله شترسوارانیم اسیر بی مونس یارانیم هرچند باشد عزیز زهرا(س) ز باغ حقیم هستیم دست‌دوم شعار می‌دادند حسین جان کفنت کو خمینی وطنت کو خشم خود را به حکومت نشان دادند.

کریم یوسفی یکی دیگر از مجروحان حادثه ۲۵ دی‌ماه ۵۷ روستای جهان‌آباد در مورد وقوع حمله گارد شاه و نیروهای ساواک و ژاندارمری در حمله به روستا می‌گوید: وعده تمامی جوانان در روز ۲۵ دی‌ماه ۱۳۵۷ در خانه شهید نور خدا زمانیان بود که بیش از ۳۰ نفر شب آماده بودند که متأسفانه توسط مخبرین ساواک محل ملاقات لو رفت.

ساواک و گارد شاهنشاهی ۲۴ نفر را مجروح و ۲ نفر را شهید کردند

یوسفی اظهار داشت: پس‌از این که محل قرار لو رفت و تمامی افراد که بیش از ۳۰ نفر بودند به محاصره خیل عظیم نیروهای ساواک، ژاندارمری و گارد ویژه شاهنشاهی مستقر در زنجان که به نهاوند اعزام‌ شده بود درآمدند و در منزل شهید زمانیان زد و خورد بین نیروها انجام شد و در نخستین اقدام آقای یوسفی با اسلحه ژ۳ از پشت‌بام مورد هدف قرار گرفت و بلافاصله از ناحیه پا زخمی‌ شد.

یوسفی گفت: در هجوم بعدی نیروها، مأموران از در و دیوار منزل وارد خانه شدند و زن و فرزند شهید زمانیان را مورد ضرب و شتم قرار دادند و سپس شهید نور خدا و علی کوچک زمانیان را در مقابل چشم همسر و فرزندان خردسال آنها به‌قدری کتک زدند که بعد از چند ساعت و قبل از اعزام به بیمارستان فخریه ملایر به مقام شهادت نائل گشتند.

روزنامه‌های کیهان و اطلاعات جنایت ماموران شاه را منتشر کردند

عین علی زمانیان که موسس هیئت مذهبی ولیعصر(عج) روستای جهان‌آباد با هماهنگی جوانان و حجت‌الاسلام زمانیان بود در مورد شهادت و مجروح شدن ۲۶ نفر از اهالی این روستا اظهار داشت: حادثه ۲۵ دی‌ماه ۵۷ این روستا به حدی دردناک بود که وصف آن وجدان انسان را آزرده می‌کند به‌طوری‌که دو روزنامه رسمی کیهان و اطلاعات در روز فرار شاه در ۲۶ دی آن را منتشر کردند.

وی افزود: رژیم ستم‌شاهی به‌قدری از مردم این روستا و روحانی مبارز آن ترس داشت که بارها با حمله وقت و بی‌وقت باعث رنجش مردم و شکست درب و پنجره خانه آنها می‌شد و بارها جوانان روستا را زندانی و شکنجه می‌داد و در نهایت نیز با گسیل کردن نیروهای ساواک و گارد ویژه خود مردم بی‌دفاع و مظلوم را به خاک وخون کشید.

دعوت‌شدگان برای تظاهرات به محاصره گارد در آمدند

رضا زمانیان فرزند شهید نور خدا زمانیان که در سال ۵۷ دانش‌آموز مقطع راهنمایی بود در مورد شب حمله گاردی‌ها و نیروهای ساواک به منزلشان می‌گوید: همه دعوت‌شدگان سر ساعت ۹ در منزل ما حاضر شدند و من برای آنها چای می‌بردم که در مورد راهپیمایی فردای آن روز یعنی ۲۶ دی باهم مشورت و هماهنگی کنند که شهید قنبر زمانیان که در سر کوچه کشیک می‌داد یک از ماموران گارد را با چوب‌دستی می‌زند و با فریاد می‌گوید ماموران آمدند و بعد فرار می‌کند.

وی اظهار کرد: ساعت ۱۱ بود که با بی رحمی تمام به خانه ما از درودیوار هجوم آوردند و تمام اهل خانه را مورد ضرب و شتم قرار دادند و شکنجه، مجروح و بازداشت کردند پدرم و شهید علی کوچک را زیاد شکنجه کردند به‌طوری‌که در وسط راه اعزام به ملایر شهید شدند.

زمانیان افزود: پدر من رئیس انجمن حکومت شاه در روستا بود ولی در جلساتی که شرکت می‌کرد غذا و چای آنها را نمی‌خورد و می‌گفت این حق مردم و بیت المال است و خشم نیروهای شاهنشاهی از این بود چرا منزل ما که پدرم نماینده دولت شاه و رئیس انجمن روستا بود به پاتوق انقلابیون ضد حکومت تبدیل‌شده است و به این خاطر با فحاشی و بی‌احترامی کامل پدرم را جلوی چشم همه ما کتک زدند تا بعد از چند ساعت شهید شد.

محمد زمانیان دانش‌آموز دوران قبل از انقلاب در روستای جهان‌آباد گفت: جو انقلابی بودن در روستای کوچک ما به حدی بالابود که به قم کوچک شهرت یافت به‌طوری‌که دریکی از روزهای آبان ماه ۱۳۵۷ وقتی تمامی دانش‌آموزان از مدرسه ابتدایی روستا تعطیل شدیم عکس شاه را از صفحه اول کتاب درسی پاره کردیم و با آن‌یک حلقه درست کردیم و آن را به گردن یک سگ انداختیم.

زمانیان بیان کرد: چون جاده اصلی نهاوند به تهران از داخل روستای ما عبور می‌کرد ماشین ژاندارمری که در حال گشت زنی بود این حرکت دانش‌آموزان را دید و با حمله به ما باعث شد همه فرار کنیم و چند روز جرئت رفتن به مدرسه را نداشته باشیم.

وی گفت: وقتی گاردی ها به همراه ساواک به روستا حمله کردند و باعث شهادت و مجروح شدن ۲۶ نفر شدند با بی رحمی کامل و برای ترساندن مردم و خشم از قیام دوباره گارد ویژه شاهنشاهی مستقر در زنجان تحت فرماندهی فردی بنام سرگرد حسینی که  برای دستگیری روحانیون مبارز انقلابی نهاوند حجت‌الاسلام علی زمانیان از منصوبین حجت‌الاسلام احمد زمانیان وارد روستای جهان‌آباد شدند و آن فجایع را به بار آوردند.

پیکرهای مطهر شهدا و مجروحان را در چاله‌ای روی برف رها کردند

علیرضا علی بخشی رئیس اداره بنیاد شهید و ایثارگران شهرستان نهاوند در مورد شرح ماجرا ۲۵ دی‌ماه ۵۷ روستای جهان‌آباد می‌گوید: در هجوم ساوک ۲۶ نفر شهید و مجروح می‌شوند که ماموران از ترس قیام دوباره مردم شهدا و مجروحان را سوار بر کامیون‌های ارتشی می‌کنند و به شهربانی نهاوند می‌برند و پس از شکنجه‌های بسیار آنان را بین روستای کوهانی و جهان‌آباد بر روی برف‌ها رها می‌کنند.

وی گفت: مردم که ضجه و ناله مجروحان را می‌شنوند به کمک آنان شتافته و به دلیل جو امنیتی در نهاوند آنها را به بیمارستان ملایر می‌برند که دو نفر از آنان به نام‌های نور خدا زمانیان و علی کوچک زمانیان براثر شدت ضربات واردشده به شهادت می‌رسند.

علی بخشی اظهار داشت: پس از اعزام مجروحان به بیمارستان فخریه ملایر علما و مردم با اقدامات انسان دوستانه در کمک به آسیب دیدگان حادثه جهان‌آباد کمیته‌ای را زیر نظر آیت‌الله میرشاولد روحانی برجسته ملایری تشکیل می‌دهند.

وی افزود: وخامت اوضاع مجروحان جهان‌آبادی این حادثه به حدی زیاد بوده که فوری کمیته‌ای امدادی و اضطراری زیر نظر آیت‌الله میرشاه‌ولد از علمای بزرگ ملایر در این شهر تشکیل می‌شود و دادستان ملایر نیز یکی از بازرسان خود را مأمور رسیدگی به این جنایت دردناک  می‌کند همچنین آیت‌الله عزیز الله علیمرادیآن‌یکی از علمای بزرگ نهاوند در نامه‌ای به آیت‌الله میرشاه‌ولد، از ایشان و مردم ملایر به خاطر عیادت و کمک به حادثه دیدگان تشکر می‌کند.

متن نامه آیت‌الله علیمرادیان در تشکر از روحانیان و مردم ملایر

علی بخشی عنوان کرد: اصل نامه روحانی بزرگ و مبارز نهاوندی آیت‌الله علیمرادیان به این شرح است بسم‌الله القاصم الجبارین ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً، بل احیاء عند ربهم یرزقون نیمه‌شب سه‌شنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۵۷  بار دیگر مأموران مزدور و سرسپرده وابسته به رژیم غیرقانونی طاغوت به مردم بی‌پناه روستای جهان‌آباد حمله‌ور شدند و بعد از ارعاب و ضرب‌وجرح، عده‌ای از آنها را به حالت نیمه‌جان در گودالی پربرف خارج از روستا ریخته،که دو تن از آنها در این حادثه جان سپردند. 

مأمورین جنایتکار به این هم اکتفا ننمودند و از ورود مجروحین به شهر نهاوند که امکانات از طرف روحانیت و مردم مهیا بود جلوگیری کردند لذا اهالی روستای مذکور مجبور شدند که اجساد نیمه‌جان را به شهر ملایر انتقال دهند کارکنان بیمارستان فخریه، روحانیت و مردم مبارز آن سامان به پا خاستند و وابستگان شهدا را دلجویی کردند و مجروحین حادثه را درمان نمودند و آبرومندانه تا غروب آفتاب شهدا را تشییع نمودند آن رویه مدعیان حافظ جان و مال مردم، و این رفتار روحانیت و مردم مجاهد شهر ملایر از این رو اینجانب از طرف خودم و جامعه روحانیت و مردم نهاوند و روستای جهان‌آباد از مقام محترم جناب مستطاب آیت‌الله میرشاه‌ولد و مردم عزیز و میهمان‌دوست شهر ملایر که ما را یاری نمودند، سپاسگزارم و از خداوند می‌خواهم ملت مسلمان ایران در پناه حکومت عدل اسلامی به رهبری زعیم عالی‌قدر جهان تشیع حضرت آیت‌الله‌العظمی الا مام خمینی موفق و مؤید باشند اقل الحاق شیخ عزیز الله علیمرادیان.

وی گفت:  به دنبال این جنایت رژیم مردم نهاوند و با اشاره به حوادث ۱۹ آذر تا ۱۳ دی‌ماه، و حمله وحشیانه و وقیحانه مأموران به مردم روستای جهان‌آباد، و کشته و مجروحیت، چندین نفر از اهالی شکایتی را نوشتند و به کانون وکلا ارسال کردند تا صدای خود را به گوش مردم آزادیخواه ایران و جهان برسانند و از اقدامات بعدی حکومت جلوگیری کنند.

گزارش از علی سهرابی

خبرنگار روستای تکه / نهاوند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *