روستای نیلق / کوثر / اردبیل

سایتها و وبلاگهای روستای نیلق
شهرستان کوثر / استان اردبیل
www.neilaghimiz.ir/
neylagh.blogfa.com/
neilaghhadimahmudi.rozblog.com/

موقعیت ریاضی

روستای نیلق  در بین مدارات   ̎۴۶  ̍۴۰ ˚۳۷  تا   ̎۱۶  ̍۴۳   ̊۳۷  درجه ی عرض شمالی   و 

  ̋۱۲  ́۱۰    ̊۴۸  تا     ̋۶  ́۱۴  ̊۴۸ درجه ی طول شرقی واقع شده است  .

موقعیت نسبی

روستای نیلق با مساحت  22000 متر مربع در۸۰ کیلومتری جنوب غربی استان اردبیل ،۳۵ کیلومتری غرب  شهرستان  کوثر  ودر ۱۰ کیلومتری جاده در حال احداث اردبیل – زنجان  واقع شده است .

معنای لغوی نیلق

  از آنجا که هر منطقه ای  هویت و ماهیت خود را دارا می باشد. می توان با کمی تامل و  بررسی و تحقیق در مورد منطقه به تاریخچه وجودی منطقه رسید . روستای نیلق نیز به نوبه ی خود دارای تغییر و تحولات گونا گونی بوده است .

     نیلق همانطور که از اسم آن نمایان می باشد از دو واژه نی  +  لق تشکیل شده است و این کلمه در گذشته به صورت  قمیشلق بوده که  طی گذشت دوره های متفاوت به نیلق تغییر نام داده شده است . قمیش (واژه آذری ) و نی (واژه فارسی ) دو کلمه  که هر دو به یک معنی به کار می رود .در فرهنگ فارسی معین " نی : گیاهی است از تیره گندمیان که در اماکن مرطوب و باتلاقی می روید {فرهنگ فارسی . دکتر محمد معین .انتشارات رشد }. قمیش نیز در زبان آذری به همان معنی گیاهی بلند که در مناطق آبخیز به وجود می آ ید  و لق که بر گرفته شده از واژه آذری که به یک محدوده و مکان خاص اطلاق می شود .

پیشینه تاریخی نیلق

   ایران و عثمانی از دوره صفویه بر سر مسائل ارضی و مذهبی کشمکش داشتند .در اواخر دوره فتحعلی شاه مسئله ی رفت و آمد ایل های چادر نشین در مناطق مرزی میان این دو کشور درگیریهایی ایجاد کرد و بعضی از ایلات عشایری در مرزها احساس نا امنی کرده و گروهی از این ایلات از سمت کرمانشاه به سمت بازرگان وبعدها به دلایلی که مشخص نیست از آنجا عده ای را به بجنورد و عده ای دیگری را نیز به نواحی خلخال مهاجرت دادن . این گروه که به زبان کردی تکلم داشتند با گذشت زمان که چون در یک محدوده ترک نشین استقرار یافتند به مرور به زبان ترکی مسلط گشتند  .از طایفه های کرد کم و بیش در روستاهای اطراف خلخال هستند که  با همان تکلم کردی صحبت می کنند .

      به مرور با گذشت چندین سال از جنگ بین ایران و روس که خلخال نیز در آن روزهای مه آلود تبریز سهیم بود در جنگ از گروهای مهاجرکه از فوت و فن جنگ آگاهی کاملی داشتند به کار می گرفتند .  و کم کم ایلات عشایر در حکومت  خلخال دخیل گشتند ویکی از رهبران این طایفه که مصطفی قلی خان پسر مهدی قلی خان زمینی را که ییلاق بود در سنجبد غربی از تاتهای آن زمان به قیمتی  خریداری کرد و برای خود گروهی تشکیل داد و در آن زمان که قحطی عجیبی  در خلخال بود  با غارتگری و چپاولگری زندگی میگذراندند  .

 

      بعد از مدتی با پی بردن به حاصلخیزی خاک زمینهای ییلاقی  ، وی  سعی در آبادانی زمینهای اطراف برای دامداری و کشاورزی تلاش کرده و رودخانه پر آبی که از این ناحیه عبور میکرد قابلیت کشاورزی بالایی را به این منطقه به ارمغان می آورد که این گروه در این ناحیه که یک چشمه پر آبی که از پای کوه جاری می شد که بعد ها به قمیشلق معروف شد  بالاتر از قمشلیق خانه های با سبک معماری ان زمان ساختند و به کار کشاورزی و باغبانی پا نهادند . این ناحیه به دلیل داشتن خاک حاصلخیز و آب کافی پتانسیل کاشت گندم و برنج  را دارا بود . و کم کم با پررونق شدن کشاورزی  طایفه ها بیشتر شد. و بیشترین قدرت و مقام با فرزندان خوانین بود که چون بیشترین زمینهای کشاورزی را در اختیار داشتند و به صورت فئودالی اداره می کردند.  بعد از مرگ سردار رشید (مصطفی قلی خان )پسرش احمدخان با یک دختر و هفت پسر (عظمت خانم و پنج برادر تنی و دو برادر ناتنی وی) همگی در نیلق به دنیا آمده و سپس از آنجا به نقاط مختلف آذربایجان، خلخال، میانه و اردبیل رفته اند.

       در زمان نهضت مشروطیت ایلات و عشایر خلخال  و اردبیل به تاراج و تاخت و تاز رسیدند وبه حکومت خلخال دخیل گردیدند {خاطرات و اسناد ناصر دفتر روائی  .رزاقی بهزاد .افشار ایرج  .1363 } که در راس آن عظمت خانم بود که در نیلق زاده شده و از همان جا با جورق بیگ فولادلو به سنت عشایری فرار کرده و به خانه بخت رفته است، واین شیر زن از ایل شاطرانلو نیلق بوده که بعدها به عظمت خانم فولادلو معروف شد .

   پسر بزرگ احمد خان ، سالار  فیروز اسفندیاربود  که در نواحی سنجبد غربی  (نیلق کنونی )اربابیت می کرد، سمت اردبیل  نیز طایفه فولادلو ها ، سمت شرق و جنوب نیز زیر نظر امیر عشایر و رشیدوالممالک بود . بعد از جنگ دوره دوم ایران و روس  و طی دوره های مختلف در جنگ بین ابوالحسن خان سرتیب وتعدادی از خوانین در دربند مشکول شکست خوردند . و پس از دار زدن امیر عشایر و بعضی از خوانین ،عظمت خانم را نیز زندانی کردند  .  ببراصلان خان پسر سالار فیروز نیز به ۱۱ سال زندان محکوم شد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *