گیاه خار مریم/ مسمومیت کبدی و ترمیم عضله کبد

عضوهیات علمی دانشگاه علوم‌کشاورزی و منابع طبیعی ساری:

گیاه خار مریم (کنگر) برای مسمومیت کبدی و ترمیم عضله کبد مفید است

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه ساری به نقل از ایسنا، محمد اکبرزاده عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری ، در خصوص خواص و فوائد گیاه خار مریم- مـارتیغان- به نام مازندرانی کنگر گفت: خار مریم گیاهی است دوساله، دارای برگهای بزرگ و دارای لکه های سفید، که این گیاه در حاشیه جاده ها و مزارع در نواحی مختلف استان به صورت خودرو وجود دارد و روش تکثیر این گیاه از طریق بذر است.

 

7610t
وی ادامه داد: برگ، ریشه و دانه  گیاه خار مریم قسمت مورد استفاده این گیاه است.

 

عضوهیات علمی دانشگاه علوم‌کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه از برگهای سبز گیاه خار مریم  به صورت خام و تهیه سالاد و در مراحل اولیه رشد استفاده می شود گفت: از ریشه و ساقه هوایی آن در تهیه مربا بک و از دانه خار مریم به صورت جوشانده استفاده می شود.

 

اکبرزاده گفت: عمده ترکیبات این گیاه شامل سلینم، گلیسین، نیاسین، تیرامین، و سیلی مارین می باشد.

 

وی به خواص درمانی گیاه خار مریم اشاره کرد و اظهار داشت: از برگ و ریشه گیاه خار مریم در رفع سر دردهای یکطرفه، رفع خستگی ناشی از کار زیاد، رفع کهیر و از دانه گیاه در رفع مسمومیت کبدی و ترمیم عضله کبد استفاده می شود.

 

عضوهیات علمی دانشگاه علوم‌کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: گیاه خار مریم ضد سرطان، کاهنده چربی خون و کلسترول خون، ضد ویروس، ضد افسردگی، ضد ورم و محافظ کبد است.

 

اکبرزاده اظهار داشت:گیاه خار مریم هیچگونه سمیتی ندارد و می تواند به صورت مداوم مصرف شود.

منبع:

www.4dangehnews.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *