چپ چپا یا گل پامچال / نوید بهار در سنه کوه

چپ چپا یا گل پامچال / نوید بهار در سنه کوه

نام محلی : چپ چپا ، چیپ چیپا

نام فارسی : پامچال وحشی ، گل پامچال جنگلی

نام علمی : primula veris L

پامچال گیاهی است علفی ، چند ساله و متعلق به تیره  پامچال (Primulaceae) که منشا آن اروپای مرکزی و آسیا گزارش شده است و به طور وحشی و خودرو در جنگلها و بیشه زارها می روید. از طرف دیگر این گل در ایران با نام ” گل نوروز ” هم شناخته می شود، زیراکه زمان گلدهی آن در حوالی نوروز و سال نو یعنی از اواسط ماه آخر زمستان تا اواسط ماه اول بهار می باشد.

پامچال دارای ریزومی استوانه ای به رنگ قهوه ای تیره به طول ۱۰ سانتی متر بوده و ضخامت آن نیم سانتی متر می باشد. در قسمت فوقانی ریزوم، اثر برگها و ساقه های که در سالهای قبل از آن منشعب شده اند ،مشاهده می شود. از اندام مذکور ریشه هایی به رنگ زرد یا خاکستری به طول ۲۰ تا  ۲۵ سانتی متر و به ضخامت ۱ میلی متر منشعب میگردند.

برگها تخم مرغی یا بیضوی شکل و دندانه دارند و به صورت طوقه در پای ساقه قرار می گیرند که مستقیما از قسمت فوقانی ریشه منشعب شده اند. نوک برگها بدون زاویه و کم و بیش منحنی شکل است. سطح برگها برجسته و مواج به نظر می رسد. برگهای جوان کمی خمیده هستند. طول برگها متفاوت است و به شرایط رویشگاه بستگی دارد. (بین ۶ تا ۱۰ سانتی متر) و پهنای آن ۲ و نیم  تا ۳ سانتی متر است.

گلها به طول ۲ سانتی نتر و به شکل فنجان ، کمی پهن و دارای گلبرگهایی به رنگ زرد یا نارنجی هستند. این گلها در سنه کوه در اواخر فصل زمستان تا اوایل فصل بهار تشکیل می شوند. گل پامچال جزو گیاهان علفی چند ساله بوده و می تواند به رنگ های سفید، زرد، بنفش، قرمز و صورتی باشد.

گلها حاوی مقادیر کمی اسانس ، ساپنین و تر کیبات فلاونوئیدی هستند.میوه از نوع کپسول بوده و محتوی بذر های کوچکی به رنگ قهوه ای است.

در سنه کوه این گیاه بر اساس سرمای زمستانه تقریبا از اواسط زمستان در کل منطقه جنگلی و حاشیه زمینهای روستا کاملا خودرو می روید و معمولا به رنگهای مختلف است و بیشتر سفید و زرد می باشد . البته استفاده خاصی ندارد اما کودکی ما گلش را با احتیاط کنده و می خوردیم که بسیار نشاط آور و مفرح بود .

این گیاه داروئی ، خاصیت درمانی زیادی دارد که تکمیل آنرا در اینجا می توانید ببینید.

 DSCF0218

DSCF0220

DSCF6032

DSCF6034

چپ چپا یا گل پامچال وحشی در جای نمناکی با رطوبت کافی خوب می روید و نوید بهار را می دهد و …

DSCF6035

در سطح شیب دار کنار جویبارها و دره ها بیشتر می روید و …

۱غ۲

DSCF6033

معمولا با گیاهان دیگری کنار هم نوید بهار می دهند مثل الزی و سگ بنوشه یا سیکلامن و …

DSCF6069

زمین مورد رویش هر چه سفت تر و خشک تر باشد رشد چپ چپا هم کمتر و برگها زبرتر و خشبی تر می باشند و گلها ریزتر و …

DSCF0218

کنار ریشه درختان جای مناسبی برای رشد این گیاه هست و …

منبع:

sanekooh.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *