شهدای روستای دهبنه / لاهیجان

شهدای روستای دهبنه / لاهیجان

استان گیلان از اولین استان‌های پیش قدم در راه همگام شدن با امام خمینی(ره) در مسیر انقلاب الهی، اسلامی ایشان بود از این رو شهدایی که تقدیم نظام و انقلاب شد همواره نگینی بر افتخارات این سرزمین سبز، هستند.

 

به گزارش «لاهیجان» ، روزی که فرزندان مظلوم علی و فاطمه از جور بنی امیه وبنی عباس در کوه‌های سر به فلک کشیده گیلان به دنبال دل‌های مهربان و دست‌های کارآمد می‌گشتند، به مردم گیلان و خطه شمال کشور دست یافتند. این جا بود که دروازه البرز باز و اسلام علوی وارد شد. این مردم از روز اول که مسلمان شدند، آل علی را قبله اسلامی و معلم خود انتخاب کردند. از همین منطقه  چند هزار مرد شجاع و دلاور برای یاری فرزندان زیدبن علی به یمن رفتند. حکومت علوی یمن، با بازوی دلاور مردان این خطه بر سر کار آمد. زیدی‌ها در یمن هیچ نیرویی نداشتند؛ گیلانی‌ها به آنجا رفتند و حکومت فرزندان زیدبن علی شهید را سر پا کردند. این آغاز تاریخ اسلامی این منطقه است. در طول تاریخ، رنگ‌های گوناگون بر سیاست این کشور پهناور سایه افکند؛ اما رنگ ثابت این مردم، ایمان بود.(دیدار رهبری با عموم مردم استان گیلان، ورزشگاه شهید عضدی رشت، مورخ یازدهم اردیبهشت سال ۱۳۸۰)

 

در واقع ملت ایران تشیع خود را در برهه ای از زمان مدیون جوانان این مرز و بوم است.از این رو در این یادداشت به پاس گرامیداشت ایثار و ظلم ستیزی فجر آفرینان گیلانی، به معرفی این شهیدان می‌پردازیم؛

شهید حسن جمراد در دوم مهر ماه ۱۳۱۱ در شهرستان رشت دیده به جهان گشود. پدرش محمدتقی و مادرش فاطمه نام داشت که در سال ۱۳۵۳ فوت کرد. سال ۱۳۴۲ ازدواج کرد و صاحب دو پسرو یک دختر شد. برای امرار معاش خانواده در یک مغازه پلوکبابی کار می کرد. دهم بهمن ۱۳۵۷ در شهر رشت هنگام درگیری با ماموران رژیم پهلوی به شهادت رسید و مدفن وی در گلزار شهدای رشت واقع است.

****

شهید سیدرضا حبب زاده، سوم فروردین ۱۳۲۹ در روستای کوزان از توابع شهرستان فومن به دنیا آمد. پدرش سید مصطفی و مادرش فاطمه نام داشت. تا چهارم  ابتدایی درس خواند. نقاش اتومبیل بود. سال ۱۳۵۱ ازدواج کرد و صاحب دو پسر و دو دختر شد. دهم دی ماه ۱۳۵۷ هنگام درگیری با ماموران رژیم پهلوی بر اثراصابت گلوله در خیابان سردار جنگل رشت به شهادت رسید. مدفن وی در روستای محل تولدش واقع است.

****

شهید عزیزالله حسنی ثانی، دهم دی ۱۳۳۳ در روستای سرولات چابکسر از توابع شهرستان رودسر متولد شد. پدرش حسین، کشاورز بود و مادرش کوچک خانم نام داشت. تا پایان مقطع ابتدایی درس خواند. راننده بود. دهم دی ماه ۱۳۵۷  در باغ شاهپور غلامرضا وقع در زادگاهش در تظاهرت علیه رژیم منحوس پهلوی به دست ماموران شاه مخلوع به شهادت رسید. مزارش در روستای سرولات واقع است.

****

شهید سیدباقر حسنی دهبنه، در ششم مرداد ماه سال ۱۳۲۲ در روستای دهبنه از توابع لاهیجان به دنیا آمد. پدرش سید تقی، کشاورز بود و مادرش باجی نام داشت. تامقطع دیپلم تحصیل کرد. سپس دانشجویی دانشکده افسری شد. ازدواج کرده بود. بیت و سوم بهمن ماه ۱۳۵۷ ، در خرم آباد استان لرستان به شهادت رسید. مدفن وی در گلزار شهداء شهرستان لنگرودواقع است.

                               

****  

حسن حیدری دولابی، دوازدهم خرداد۱۳۳۰ در بندر انزلی به دنیا آمد. پدرش نعمت و مادرش حمیده نام داشت. تا پایان مقطع ابتدایی تحصیل کرد. کارگر شیشه بری بود. ازدواج کرده و صاحب یک فرزند دختر بود. هفدهم شهریور ۱۳۵۷ در دشت آزادگان بستان براثر اصابت گلوله در تظاهرات انقلاب به شهادت رسید. مدفن وی در شهرری استان تهران واقع است.

****  

شهید رضا قلی خورسندی، در سال ۱۳۲۲دربازکیاگوراب از توابع لاهیجان دیده به جهان گشود. نام پدر عیسی و مادرش میمنت نام داشت. تا ششم ابتدایی تحصیل کرد. ثمره ازدواجش پنج پسر بود. جهت امرار معاش خانواده به کارگری در شرکت کشتیرانی پرداخت. او در راهپیمایی‌ها شرکت می کرد. در روز ۲۲ بهمن ۵۷ در حالی که مجروحان را به بیمارستان می‌رساند مورد هجوم مزدوران شاه قرار گرفت و در یکی از خیابان های تهران با آنان درگیر شد و تیر مستقیم ماموران رژیم او را از پای درآورد. بدن مطهر این شهید را در بهشت زهرا تهران به خاک سپردند.

گفتنی است، استان گیلان ۶۳ شهید را در انقلاب اسلامی تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده است.

××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××

با تشکر ازسایت خبــــــری لاهیجان

منبع:

dehbaneh.persianblog.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *