راز آرامش یک پیرمرد / نی‎نوازی چوپانان

راز آرامش یک پیرمرد

«نی‎نوازی»؛ موسیقی سنتی اما فراموش‎شده چوپانان مازندرانی

به گزارش بلاغ، نی‎نوازی شاید در بیشتر روستاهای ایران و در هرجایی‎که دامی باشد و چوپانی، رواج داشته و چوپانانی که اهل دل هستند، نفس خود را درون للـه‎وا دمیده و صدای زیبای نی چوپانی را به گوش طبیعت می‎رسانند، به‎طوری‎که حتی گوسفندان با شنیدن صدای نی آرام شده و به دور چوپان حلقه می‎زنند.

حسینعلی امین‎چورته پیرمرد ۸۳ ساله رامسری یکی از کسانی است که از ۱۰ سالگی در این عرصه فعال است.

وی که متولد ۱۳۱۱ است، می‎گوید: وقتی انسان دلش از کسی یا چیزی می‎گیرد و شروع به نواختن نی می‎کند دیگر این نی است که سوز و گداز درون نوازنده را به بیرون می‎ریزد و انگار نفس نوازنده دیگر کاره‎ای نیست و اینگونه است، پس از نواختن آن، دلت خالی از هرگونه غم و روحت آرام می‎شود.

امین‎چورته افزود: از کودکی در بسیاری از شب‌نشینی‌ها، عروسی‌ها و مراسم‌های سنتی چون آیین ترما سینزه نی نواختم و برای آموختن این ساز، استادم طبیعت بود و کوه، جنگل و دام.

وی اضافه کرد: نواختن نی، دل را عاری از هرگونه کینه، عقده و ناخالصی می‎کند و این تجربه‎ای است که سال‎ها پیش اندوختم و سازم را به همین دلیل بسیار دوست دارم.

این پیرمرد باصفای رامسری که ساکن روستای لتر است، ادامه داد: من در طی سال‎ها آموختم که چگونه با نواختن نی، شادی‎ها، دردها، کینه‎ها و تمامی داشته و نداشته‎های دلم را با نفسی در نی می‎ریزم و همراه با صدایی خوش به بیرون بریزم و این است راز آرامش من.

وی که در بسیاری از مراسم‎های سنتی و بومی در رامسر و شهرستان‎ها و استان‎های هم‎جوار و حتی در پایتخت و استان کرمان برنامه اجرا کرده است، گفت: گوسفند دخان، نی چوپانی، کشتی نوا، عروس و مادر شوهر (ووی و شومار) ولگ‎سری (برگ سری)، زرد میلجه و شترخوانی و … انواع قطعه‎هایی است که با نی گالشی و یا چوپانی می‎توان نواخت و هرکدام کاربرد خاص خود را دارد.

امین‎چورته با اشاره به سختی نواختن سازهای بادی از جمله نی، اذعان کرد: جوانان امروزی علاقه‎ای به اینگونه سازها ندارند و بیشترین نی‎نوازی در منطقه غرب مازندران و غرب گیلان به روش دشتی دیلمانی است.

وی با آرامش خاصی گفت: از همه مسئولان راضی هستم و هیچ انتظاری ندارم اما ای کاش در سیستم آموزش و پرورش کشور طوری برنامه‎ریزی شود که فرزندان ایران‎زمین علاوه بر تحصیل، موسیقی سنتی را هم بیاموزند زیرا آن، غذای روح و جلای دل است.

کد مطلب: ۸۸۰۰۰
مرجع : مهر

www.bloghnews.com/

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *