واش یا دارواش در سنه کوه / میاندرود

واش یا دارواش در سنه کوه / میاندرود

نام محلی : واش ، دارواش

نام فارسی : دارواش ، داروش اروپایی

نام علمی: Viscum Albom

دارواش (نام علمی: Viscum Albom و Mistletoe) یک گیاه نیمه انگلی از تیره صندلیان است، برگ دارد و می‌تواند قسمتی از مواد غذایی خود را تولید کند.نام ویسکوم Viscum به چسبندگی گیاه دارواش اشاره دارد این چسبندگی به خاطر عصاره چسبنده (ماده لزج) موجود در میوه های این گیاه است که باعث می شود به شاخه درختان بچسبد نام گونه آلبوم Albom به معنی “سفید” است که به میوه سفید رنگ گیاه دارواش اشاره دارد.

این گیاه انگل درختان است ولی خسارت زیادی به آن‌ها نمی‌زند و گیاه انگلی خیلی مهمی نیست، مگر جمعیت آن خیلی انبوه شود . دارواش به صورت تک بوته ای پراکنده روی شاخه درختان است و از شیره گیاه زندگی انگلی داشته و رشد می کند و ضمن چند شاخه شدن تا ارتفاع بیش از نیم متر رشد یافته و آویزان می شود ، در برخی مواقع که طی چند سال برداشت نشوند روی برخی درختان مناسب به ارتفاع بیش از یک متر هم رشد می کنند. برداشت آن گاهی نیاز به حذف شاخه ای از درخت می باشد .بذر های زیاد به همراه ماده لزج همراه آن توسط پرندگانی از قبیل دارکوب و همچنین باد به شاخه های دیگر و حتی درختان دیگر جنگل قرار می‌گیرد و جوانه می‌زند و رشد می‌کندو بدین طریق تکثیر می شود .

این گیاه دارای گل‌های زیبایی است که حتی بعضی مواقع به خاطر گل‌های زیبای آن، آن را از بین نمی‌برند و اجازه رشد آن را روی درخت می‌دهند. این گیاه ریشه خود را درون شاخه‌های سایر درختان فرو کرده، شیره خام گیاه را گرفته و سپس شیره خام را به شیره پرورده تبدیل کرده و استفاده می‌کند.واژهٔ دارواش در فارسی و گیلکی و مازندرانی به معنی «علف درخت» است.

 

دارواش
دارواش
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
Division: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: صندل‌سانان
تیره‌ها
صندلیان (Santalaceae)
دارواشیان (Loranthaceae)
میزودندرون (Misodendraceae)

 

کاهن ها گیاه دارواش را مقدس می دانند. آنها آغاز زمستان را با جمع کردن و آویختن دارواش از خانه هایشان، جشن می گیرند (این کار را کاهنی عالی رتبه انجام می دهد و گیاه را با چاقویی طلایی می برد). در افسانه ها از گیاه دارواش  به نام شاخه طلایی یاد شده است که در شعر ویرژیل (Virgil)، اینیس (Aeneas) را ،فرزند افرودیت و انکسیس که تروا را ترک کرد ، از عالم زیرین نجات داد.

سنت بوسه زدن به زیر گیاه دارواش در کریسمس در واقع سنتی برخاسته از آیین بت پرستی است. در اسکاندیناوی، اگر دو دشمن در زیر دارواش به هم برسند، باید سلاح خود را زمین بگذارند و به مدت یک روز اختلافاتشان را به دست فراموشی بسپارند.

بخش های مورد استفاده گیاه داروش :

شاخه و برگ های جوان گیاه دارواش که در فصل بهار و قبل از ظاهر شدن دانه های گیاه جمع آوری می شوند.این کار بخصوص در فصل پاییز و زمستان برای خوراک دام بسیار مرسوم و نه تنها در سنه کوه بلکه در تمامی روستاهای مازندران واش گیری به تنهایی یا با ولک ( داردوست) با هم انجام می شود و معمولا کسانی بالای درختان می روند که از چالاکی و مهارت کافی برخوردار باشند نه هر کسی که ادعا کند توان بالا رفتن از درخت داشته باشد .

گیاه دارواش (واش) در سنه کوه تنها جنبه خوراک دام دارد و استفاده دیگری ندارد اما در اصل این گیاه مشابه بسیاری از گیاهان خودروی در سنه کوه گیاهی دارویی هستند که با استخراج عصاره آنها می توان انواع مختلفی مواد دارویی تهیه و مصرف نمود که در دنیا و مراکز تولید دارویی موجود و مرسوم است فلذا ما نیز جهت افزایش اطلاعات عمومی شما کاربران عزیز چند مطلب مهم را در زیر می آوریم .

ویژگی های گیاه داروش :

ضد تشنج، ضد تومور، تقویت کننده قلب، ادرارآور، کاهش دهنده فشارخون، محرک سیستم ایمنی، آرام بخش پی، مسکن، گشاینده رگ ها، محرک قاعدگی

کاربرد داخلی گیاه داروش :

اضطراب، تصلب شرایین، سرطان، تشنج، غش، سردرد، افزایش دهنده فشارخون، بی خوابی، میگرن، سرگیجه

نحوه کاربرد داخلی گیاه داروش : چای، تنتور، کپسول
گیاه دارواش سردرد ناشی از فشارخون بالا را کاهش می دهد. دارواش ضربان قلب را پایین آورده و در عین حال جداره های مویرگ ها را تقویت می کند. عصاره تهیه شده از دارواش، ایسکائور نامیده می شود. تحقیقات نشان می دهند این عصاره باعث افزایش سلول های کشنده طبیعی و سلول های تی (T) و در نتیجه تحریک سیستم ایمنی می گردد.

کاربرد موضعی گیاه داروش: روماتیسم

نحوه کاربرد موضعی گیاه داروش : برگ و دانه این گیاه را به صورت مرهم روی عضو مبتلا به روماتیسم قرار می دهند تا درد فروکش کند.

طبع گیاه داروش : تلخ، شیرین، سرد، مرطوب

ترکیبات شیمیایی گیاه داروش : ترکیبات شیمیایی این گیاه با توجه به محل کشت و رویش آن تغییر می کند. این ترکیبات عبارتند از: گلیکو پروتئین ها، پلی پپتیدها (ویسکوتوکسین)، فلاونوئیدها، تریترپین، ساپونین ها، اسید کافئیک، لیگنان ها، کولین، ویتامین ث، هیستامین.

نکات لازم هنگام مصرف گیاه داروش : در طول حاملگی از مصرف دارواش پرهیز نمایید. دانه های گیاه داروش سمی بوده و نباید خورده شوند. تنها مقدار کمی از گیاه دارواش را مصرف کنید. گیاه دارواش ممکن است به طور موقت باعث ضعف و سستی شود. در صورت مصرف داروهای بازدارنده (MAO) از گیاه دارواش پرهیز نمایید. قبل از مصرف گیاه دارواش به عنوان دارو با متخصص ماهر در زمینه سلامتی مشورت نمایید. دارواش عرضه شده در آمریکا در واقع فورادندرون است و نباید از آن استفاده دارویی شود.

نکته مهم :

این گیاه در سنه کوه از قدیم الایام توسط اهالی محل برای خوراک دام برداشت برداشت شده و همراه با دیگر مواد خوراکی مثل کاه و کلش و نیز ولگ (داردوست) به تعلیف دام می رسید و هنوز هم کسانی هستند که از سرشاخه درختان بخصوص انجیلی بالا رفته و خطر برداشت آنرا بجان خریده و آنرا برای خوراک دام برداشت می کنند . کیفیت خوراک آن برای رشد و تغذیه دام و همین طور شیردهی گاو شیرده بسیار بالا و قابل توجه می باشد .

در قدیم برای گالش دامدار تعداد درختان واش دار و همچنین کیفیت و کمیت آن بسیار مهم و حیاتی بود و بارها و بارها پیران ما از کار برداشت و خاطرات حتی جنگ و نزاع برای چیدن این گیاه از درخت با دیگران و حتی روستای اطراف را با حرارت بسیار تعریف می کنند و گاهی این نزاع تا سر حد مرگ هم پیش می رفتند را آدم به یاد تنازع بقا فیلمهای مستند می افتد چرا که درخت دارنده دارواش را واش دار می گفتند و آنرا نشان کرده و به این نشانه گذاری “واش قرق” می گفتند و روش نشانه گذاری هم با تبر تکه ای بنام ” کرب” از تنه درخت کنده که واضح و نمایان بود و دیگران متوجه می شدند و یا در ملک نزدیک ” گالش بنه” داشت خود به خود مشخص بود که در مالکیت چه کسی است و دیگران توان و یارای نزدیک شدن و برداشت را نداشتند .

البته این مطلب نشان از آن دارد که تامین علوفه برای دام در قدیم چقدر مهم بوده است و درگیریها هم برای تصاحب حداکثر تامین خوراک دام بود فلذا گاهی اکنون فراوانی آنرا می بینند و کسی حتی به فکر برداتشان نیست و یا برخی افراد بی رحمانه برای برداشت آن سرشاخه های درخت را می تراشند پیران ما به خود لرزیده با کلی حسرت و آه به آن نگاه می کنند و …

 ——————————-

این پست مطلب را بنابه درخواست عزیز برادرم مهندس آقا محمد صادق که خاطرش بسی برایم مهم و خیلی خیلی عزیزه چون بابای شادانه تقدیم ایشان می نمایم …امیدوارم مفید و آگاهی بخش باشه

DSCF5584

DSCF5669

DSCF5667DSCF5679

واش در حومه سنه کوه که بالای درخت به وفور دیده می شود برخی افراد از جاهای دیگر با ماشین آمده با برداشت آن و بستن پشته های بزرگ و همراه با ولگ (داردوست) برای تعلیف دام می برند و …

۷۶غ

گیاهشناسی مرفولوژی دارواش را با دقت ملاحظه فرمایید و …

۷۶۵ف

برش عرضی ساقه گیاه دارواش و …

۱۸هع۳

۱ف۶۴

۱۷۵

۵۵۴ث

به میوه (بذر) سفید رنگ دارواش دقت فرمایید که محتوی ماده لزج چسبناک و تخم می باشد  و …

منبع:

sanekooh.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *