استقبال از بهار / "گچ او" و " گل او"

استقبال از بهار / "گچ او" و " گل او" / بالاجاده کردکوی

بهار که نزدیک می شد مادران و خواهران قدیم بالاجاده برای استقبال از بهار نظیر سایر مردمان به نظافت عمومی منازلشان می پرداختند. تفاوتهای منازل شهرنشینی و روستائیها بسیار بود. خانه های روستایی گلی بود و زرق و برقی نداشت.

در بهار پنجره ها چوبی بود رف در قسمت فوقانی اتاقها، نرم جارو  معنا هم ابزار وادوات نظافت عمومی بود.

دیوارهای داخل و برون منازل گلی بود و از گل سرخ یا  زردگل که از معادن سزدار و کچف لنگه ، زرد گلی مزایش و امامزاده سوزپوش گل رس یا زرد گلی را با وسایل ابتدایی چون کلنگ و هوکا جدا می کردند و خرد می کردند و با فرقان یا خورجین چارپایان (اسب و الاغ) به حیاط منازل می بردند و با آب تبدیل به گل می کردند و برای زیبایی اتاق و بیرون ساختمان از آن به عنوان رنگ استفاده می کردند.

مادران گل رس یا زردگل را با مقداری گچ مخلوط می کردند و به دیوار ساختمان (اتاق) می مالندند.

گچ او برای ساختمانهایی که رنگ آن به سفیدی می زد و گل او برای دیوارهایی که رنگ آن به خاک یا خاکستری می رفت استفاده می شد.

گل یا گچ را در ظرفی به مقدار ۳ یا ۴ کیلویی در آب حل می کردند و توسط زنان و بانوان روستایی با جورابی بدست قسمتی از گل یا گچ آب شده را بر دیوار می کشیدند که عملاً لابه ای از گل یا گچ به روی دیوار کشیده می شد و رنگ آن عوض می شد.

این کار را معمولاً در فرا رسیدن بهار طبیعت و یا در تابستان انجام می دادند گچ او یا گل او از ابزار مهم زیبایی با آرایشی به شمار می رفت.

نزدیکای بهار مادران دیوارهای منتهی به کوچه و خیابانها و اتاقها را با این وسیله رنگ آمیزی می کردند و با وسیله نرم جارو گرد و خاکهای اتاقها و رفها را جاروب می کردند و در دیوارهای که بلند بودند و بعضاً قد مادران هم نمی رسید تا بدون سلاح گل او و گچ او انجام بدند با نرم جارو گل او و گچ او را به نقاط بالایی دیوارها می کشیدند و رنگ آمیزی می کردند به هر حال دمادمای بهار طبیعت خاطرات خوش گچ او و یا گل او در اذهان مادران و خواهران نقش بسته است و بعضاً حسرت آن ایام بر دلها باقی است.

یاد آن خوشیها به خیر و استمرار و تداوم آن آرزوی ماست.


گروه خاطرات سامانه اطلاع رسانی سورم سرا

منبع:

balajadeh.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *