روستای فیلبند / بابل / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای فیلبند

شهرستان بابل – استان مازندران

http://www.filband13.blogfa.com/

malakshah.blogfa.com/

www.diva-filband.blogfa.com/

hvdiva-filban.blogfa.com/

فیلبند یکی از مرتفع ترین روستای ییلاقی استان مازندران است که در جنوب بابل در بخش بندپی غربی (روستای دیوا) واقع شده است .از سطح دریا حدود  2700 مـــتر ارتفاع داره که اگه بتونی تا نکه قله اش بری میشه۳۷۰۰متر از سطح دریای ازاد!!!
قله های دماوند بزرگ مثل جزایری از میان ابرها قدرت خودشونو  به رخ ما ها میکشن .
 در فصل بهار وپاییز در یک نیم روز ممکن است همه پدیده های جوی از قبیل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگین کمان و هوای صاف و آفتابی را بدون لکه ابری مشاهده کنی تنوع هوا زیبایی های طبیعت ، مناظر و چشم اندازهای اعجاب انگیز ودلفریبش فقط در فیل بند می توان مشاهد کرد .
 فیلبند در تابستان ها بیش از  هزار ودویست  خانوار  جمعیت دارد. و در زمستان بطور کلی خالی از سکنه است زیرا شدت سوز وسرما و برف امکان زندگی را غیر ممکن می سازد و در سال قریب ۷ ماه پوشیده از برف است .،
. فیلبند مردمانی بسیار تنومند وقوی هیکل داردکه از قدرت بدنی زیادی برخودارند .وجود فلوئور  کافی در آب چشمه های این منطقه در استخوان بندی مردمانش تأثیر بسزایی دارد بهمین دلیل قادر به انجام کارهای بسیار سخت و طاقت فرسا می باشند همت عالی و تعصبات قومی در انجام کارهای اجتماعی وعمرانی و تعهد به دین ومذهب از ویژگیهای دیگر مردم سخت کوش  فیلبند است . از اماکن متبرکه و مذهبی فیلبند مسجد ها و دو تکیه قدیمی آن را باید نام برد . که بدلیل خلوص طینت و پاکی نیت سازندگان معتقد این بناها این دو تکیه از کرامات خاصی برخوردارند و هر ساله دوستداران اهل بیت جهت زیارت و اجابت نذورات خود از شهرها دور و نزدیک به فیل بند سفرمی کنند . ازمحصولات زراعی فیلبند سیب زمینی و چغندر می باشد که سیب زمینی فیلبند بی شک از مرغوب ترین و خوش خوراک ترین نوع سیب زمینی هاست و در منطقه از معروفیت خاصی برخوردار است . نزدیک ترین راه ارتباطی فیلبند به جاده اصلی راه پرپیچ و خمی است که از فیلبند بطول ۴۵ کیلومتر درکیلومتر ۲۵ آمل به جاده هراز (سه راه منگل) می پیوندد بعد از گذشت از روستای تاریخی و قشنگ سنگچال میرسی به فیلبند عزیزم.
 از طبیعت زیبای فیلبند چیزی نمیشه به کلام آورد چون واقعا تا نبینیش نمیتونی حتی تصورش رو هم کنی.. خلاصه بگم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *