روستای خاچک / نوشهر / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای خاچک
شهرستان نوشهر / استان مازندران
khachak-kojur.com/

khachak.loxblog.com/

خاچک

خاچک، روستایی است از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر در استان مازندران ایران.
جمعیت
این روستا در دهستان توابع کجور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۲۳۳نفر (۹۹خانوار) بوده‌است.
مسیر دیگر دسترسی  به این روستا شهر بلده نور است . پس از پشت سر گذاشتن شهر بلده وارد جاده بلده و رویان(سیاه سنگ) میشویم و به دوراهی روستای ورازان می رسیم و با طی مسیر و پشت سر گذاشتن روستاهای : ورازان و شاه ناجر  و به خاچک میرسیم .
 جاذبه های مسیر:
 چشمه ایواز، دیو چشمه، موزه زیبای کندلوس و جنگل و طبیعت زیبای مسیر
مختصات: ۳۶°۲۰′۵″ شمالی ۵۱°۴۴′۶″ شرقی
برای بزرگ شدن تصاویر روی عکس کلیک کنید

395512_fZ3EioJd

نمایی از بالای کوه از روستای خاچک کجور
خاچک
خاچک
 روستای خواچک یکی از معدود روستاهای منطقه می باشد که دارای آثار باستانی می باشد و مردم این روستا در گذشته به دلیل دسترسی و انجام بهتر کارهای کشاورزی در مکان قبلی که معروف به کمربن (خواچک بون) زندگی می کردند که به گفته بزرگان چون روستا در دهانه رودخانه فصلی و انتهای دشت قرار داشت بر اثر سیل و فرسایش سنگ از آن نقطه مهاجرت و به جای فعلی آمده اند که آثار آن هنوز باقی است و اهالی این روستا در زمان خان و خوانین و مزدوران و زور گویان همیشه مقاومت داشته و به مبارزه با زورگویان به همراه سایرین مبارزه می نمودند و در کارهای کشاورزی به هم کمک کرده و همانند سایر کارها متحد بوده و همچنین مردم این روستا به چهار طایفه تقسیم می شوند که طایفه  زاغ پشت و سیاه پشت جزء طوایف اولیه این روستا می باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *