آغاز سال جدید با مسابقه ی جوز بازی / ریاب

آغاز سال جدید با مسابقه ی جوز بازی / ریاب گناباد

ضمن تبریک سال نو به تمام مردمان ایرانیان زمین

با توجه به رسیدن نوروز باستانی و بهار ۱۳۹۴ دهیاری و شورای اسلامی ریاب بنابر تصمیمات گرفته شده در روز اول فروردین مراسم دَهل زنی و همچنین مسابقه جوز بازی ( همان گردو بازی) برگزار گردید.

مسابقه جوز بازی که یکی از مسابقات محلی روستای ریاب می باشد در این روز با حضور جوانان قدیمی و فعلی روستا برگزار گردید که این مراسم از ساعت ۹ صبح آغاز شده و تا ساعت ۱۱ ادامه داشت.

چوب بازی محلی:

انواع جوز (گردو) بازی :

۱- دِکِرْدَنا: به این صورت است که فردی ابتدا چند عدد جوز (گردو) که معمولاً بین ۳ الی ۱۰ عدد می‌باشد را روی زمین در کنار هم قرار داده و افراد برای نشانه گرفتن در پشت آن قرار می‌گیرند و هر فردی که مسیر دورتری را انتخاب کند او مجاز به نشانه گرفتن به سمت جوزها (گردوها) است و تا زمانی که او نتواند هدف را نشانه بگیرد گردوهای هدر رفته از آن صاحب گردوهای روی زمین می‌باشد و به محض اینکه گردوی فردی که دارد نشانه را میزند به گردوهای روی زمین اصابت کرد او صاحب گردوها می‌شود و این چرخه همینطور ادامه دارد تا ….(این بازی از نظر تعداد نفرات محدودیتی ندارد)

۲- جوزکُلی (تَه‌کُلی یا کِبره): به این صورت که ابتدا چند نفر (بین ۲ الی ۶ نفر) باهم قرار بازی را می‌گذارند و سپس در روی زمین گُودال (کِبره) کوچکی را حفر می‌کنند. پس از آن ابتدا افراد از فاصله‌ی معینی که از قبل تعیین کرده‌اند پشت آن گودال قرار گرفته و هرکدام گردویی را به سمت گودال پرت می‌کنند و بر مبنای آن نوبت هر فرد تعیین می‌شود به این صورت که گردوی هرکس به گودال نزدیک تر باشد او نفر اول است و اگر هم گردوی دو فرد داخل گودال قرار گیرد دو مرتبه آن دو برای تعیین اولویت نوبت همان کار را ادامه می‌دهند.

وقتی که نوبت افراد مشخص شد نفر اول گردوهای رها شده به سمت گودال را بر می‌دارد و همه را باهم به سمت گودال روانه می‌کند. اگر چنانچه تمام گردوها در گودال قرار گرفت این فرد از بقیه افراد و از هر کدام یک گردو می‌گیرد و چنانچه گردوها در داخل گودال قرار نگرفت و در اطراف آن پراکنده شد فردی که بعد از او نوبتش است تعیین می‌کند که یکی از گردوها را نشانه بگیرد و اگر او توانست گردو را نشانه برود باز از هر کدام از افراد گروه یک گردو می‌گیرد و چنانچه نتواند نشانه تعیین شده را هدف بگیرد جای خود را به دیگری می‌دهد. البته طبق قوانین حاکم بر بازی گردوهایی که توسط این فرد در داخل گودال قرار داده شده از آن او خواهد بود و فرد بعدی پس از اینکه توانست گردوهای باقیمانده را در گودال قرار دهد و یا نشانه را هدف قرار دهد ضمن گرفتن یک عدد گردو از افراد گروه، موظف است تعداد گردوها را در نوبت بعدی جهت رها کردن به تعداد افراد گروه تکمیل نماید و این چرخه همینطور ادامه دارد تا زمان پایان بازی و یا انصراف افراد به هر طریق ممکن.

ضمناً یادآوری می‌شود که چنانچه فرد در زمان نشانه گرفتن گردوی تعیین شده دچار اشتباه شود و گردوی او به گردوهای دیگر اصابت کند و یا گردوی او در گودال بیافتد ضمن اینکه نوبت خود را از دست میدهد باید یک عدد گردو را به عنوان جریمه به نفر بعدی بدهد.

 

دانلود فیلمی از مسابقه جوز بازی     با حجم ۴.۶MB

ارسال خبر:

خبرنگار روستای ریاب / گناباد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *