آقای فرزاد باقی پور / وبلاگ نویس برتر

آقای فرزاد باقی پور / وبلاگ نویس برتر مازندبلاگ

سایت مازندبلاگ، اولین مرجع وبلاگ نویسان استان مازندران، در آستانه روز طبیعت، با آقای فرزاد باقی پور از همکاران پرکار و پرتلاش سایت روستاهای ایران ، به عنوان وبلاگ نویس برتر فروردین ماه ۹۴ مصاحبه ای نموده است که متن آن به شرح ذیل است:

مازندبلاگ: در راستای آشنایی بیشتر با وبلاگ نویسان برتر استان مازندران، بر آن شدیم تا گفتگوی ویژه ای را با یکی از وبلاگ نویسان برتر در عرصه فضای مجازی، آقای ”فرزاد باقی پور همیار طبیعت نمونه شهرستان آمل” مدیر وبلاگ فرهنگی مذهبی روستای ییلاقی گت کلا انجام داده و در این پست درج نماییم. امیدوارم مورد پسند و رضایت خوانندگان عزیز قرار گیرد.

۱- با سلام خدمت شما دوست گرامی، لطفاً ابتدا خودتان را معرفی کرده، بفرمائید دانشجوی چه رشته ای هستید و در چه مقطعی تحصیل می کنید و کلاً در مورد شهر محل تولدتان و… (معرفی اجمالی) بفرمائید؟

من مسئول حرف های خویشم، نه برداشت دیگران از حرفهایم.

به نام خدا باعرض سلام و تبریک نوروز فاطمی خدمت دوستان عزیز مازندبلاگ و مخاطبان محترم آن سایت وزین. فرزاد باقی پور، نویسنده "وبلاگ روستای ییلاقی گت کلا"، دانشجوی کاردانی حسابداری بازرگانی دانشگاه دولتی محمودآباد که البته به یاری خدا قصد دارم برای مقاطع بالاتر به رشته منابع طبیعی گرایش جنگلداری تغییر رشته بدم و اهل و ساکن شهرستان هزارسنگر آمل هستم.

۲- از آنجایی که شما جوان عزیز مازندرانی علاقه وافری به محیط زیست پیرامونتون دارید و اغلب مطالب ارسالی شما هم در همین زمینه هستند، تصمیم گرفتیم سوالاتمان حول محور محیط زیست باشه، و خاصه در مورد ۱۳ فروردین و روز طبیعت توضیحاتی بفرمائید؟

چون قرار است سوالات پیرامون مسائل محیط زیست و منابع طبیعی باشد، جا دارد اعلام نمایم که اینجانب در هفته منابع طبیعی سال ۹۳ به عنوان همیار طبیعت نمونه شهرستان آمل معرفی شدم.

سیزده بدر، سیزدهمین روز از فروردین ماه که در تقویم کشورمان به نام روز طبیعت نامگذاری شده است. این جشن همانند دیگر جشن های ملی و باستانی ما از آداب و رسوم خاصی برخوردار است. روزی که به نام طبیعت مزین شده ولی متاسفانه حضور حداکثری مردم در طبیعت و عدم رعایت مسائل زیست محیطی و… بیشترین آسیب را در این روز به طبیعت وارد می سازد.

از هموطنان عزیز خواهش عاجزانه داریم تا در روز سیزده بدر، ضمن احترام نهادن به طبیعت، از ریختن زباله در طبیعت، آتش روشن کردن پای درختان، قطع سرشاخه های درختان و نهال ها و آلوده نمودن چشمه سارها و آب های روان و… جداً خودداری فرمایند.

۳- اغلب اوقات میهمانان عزیزی که به طبیعت می روند رعایت شئونات اخلاقی مربوط به حفظ جنگل و دریا رو نمی کنند، شما چه توصیه ای به این دسته از گردشگران دارید؟

حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست کشورمان یک وظیفه ملی، دینی و انسانی است و هر انسان ضمن حفاظت از این نعمات خدادادی، باید به اشاعه فرهنگ آن تلاش نماید. در اصل ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است: «در جمهوری‏ اسلامی، حفاظت‏ محیط زیست‏ که‏ نسل‏ امروز و نسل‌های‏ بعد باید در آن‏ حیات‏ اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ می‏شود. از این‏ رو فعالیت‌های‏ اقتصادی‏ و غیر آن‏ که‏ با آلودگی‏ محیط زیست‏ یا تخریب‏ غیر قابل‏ جبران‏ آن‏ ملازمه‏ پیدا کند، ممنوع‏ است.»

۴- طی چند روز آینده ما شاهد ورود خیل عظیم هموطنان گرامی از سراسر میهن عزیزمان هستیم و این امر اغلب دوستداران طبیعت رو اذیت می کنه، به نظر شما ساکنان روستاها چه کارهایی رو برای پیشگیری از تخریب محیط زیست می تونند انجام بدن؟

بدواً از هم وطنان گرامی تقاضا داریم شئونات اخلاقی مربوط به محیط زیست و منابع طبیعی را رعایت فرمایند. سپس پیشنهاد می شود شوراهای اسلامی و دهیاری های روستاها در روز طبیعت، نسبت به نصب تابلوهای هشدار دهنده زیست محیطی، تحویل کیسه زباله به گردشگران اقدام نمایند و در پایان اگر به هر دلیلی بعضی از مسافران اصول اخلاقی و زیست محیطی را رعایت ننمودند، به پاکسازی طبیعت اقدام نمایند.

قابل ذکر است سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور طی اطلاعیه ای، ضمن اعلام آماده باش یگان حفاظت آن سازمان، از مردم شریف خواست تا هرگونه تخلفات در حوزه منابع طبیعی را در تمام ایام سال، مخصوصاً ایام تعطیلات نوروز به کد رایگان ۱۵۰۴ اطلاع دهند.

توسط مازندبلاگ صورت گرفت/ مصاحبه اختصاصی با فرزاد باقی پور

۵- حضرت آیت الله خامنه ای، چالش زیست محیطی را چالشی فراگیر در سراسر جهان برشمردند و با اشاره به آثار بلندمدت مسائل زیست محیطی، خاطرنشان کردند: تجربه‌های کشورهای مختلف نشان می دهد بسیاری از مشکلات محیط زیستی قابل پیشگیری و دارای راه حل هستند. به نظر شما راه حل این مشکل چیست؟

طبق فرمایش مقام معظم رهبری، «فرهنگ منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود» و تا در این زمینه فرهنگ سازی نشود، حفظ جنگلها، مراتع و حیات وحش فقط توسط دولت امکان پذیر نیست. خشکیدگی گونه های نادر جنگلی، خشکسالی دریاچه ارومیه و دیگر تالاب های کشور از چالش های زیست محیطی کشور است که هرچه زودتر باید در خصوصش تدبیری اتخاذ شود. با توجه به شعار سال ۹۴ «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» انتظار میرود دولت تدبیر امید و ملت با همدلی و همزبانی، تدبیری بیاندیشند و امید را در دل طبیعت دوستان زنده کنند.

در هفته منابع طبیعی سال ۹۳ مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان حوزه منابع طبیعی و محیط زیست کشور، رهنمودهایی ارائه فرمودند که امیدواریم با اجرای دقیق آن، شاهد سرسبزی ایران عزیز باشیم.

۶- همه ما می دونیم که جنگل و مراتع سرسبز شمال و سواحل بی نظیر آن از مواهب خدادادیست به مردم خوب کشورمان و خاصه مازنی های عزیز، برای حفظ و صیانت از این الماس سبز ایران چه باید کرد؟

یکی از دستاوردهای "وبلاگ روستای ییلاقی گت کلا" تشکیل گروه همیاران طبیعت گت کلا بود که شهریورماه ۹۳ اقدام به پاکسازی طبیعت گت کلا نمودیم که امیدوارم گام موثری جهت نهادینه شدن فرهنگ حفاظت و حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست در منطقه بوده باشد.

توسط مازندبلاگ صورت گرفت/ مصاحبه اختصاصی با فرزاد باقی پور

۷- مردم ییلاق در برابر این نعمت خداوند چگونه رفتار می کنند؟

اکثریت جنگل نشینان ما حافظ جنگل محسوب میشوند. البته باید قبول کرد که عده ای نیز به جنگل ها دست اندازی و با قطع اشجار و تصرف اراضی ملی و شکار، خواسته یا ناخواسته اقدام به تخریب منابع طبیعی و محیط زیست میکنند.

۸- آقا فرزاد شما هرازچندگاهی عکس های فوق العاده زیبا از روستای ییلاقی گت کلا برای مازند بلاگ ارسال می کنید، اما از آداب و رسوم مردم محلتون هنوز مطلب نفرستادید، دلمون می خواد اگه بشه عکس های واقعی از اهالی ییلاق در حین کار و میهمانی و رسومات محلی گرفته و برامون ارسال کنید؟

اهالی روستای گت کلا، همانند دیگر مردم استان مازندران همیشه در حال تلاش و کار می باشند و همچنان بعضی از آداب و رسوم قدیمی در گت کلا زنده است. سعی میکنم در اولین فرصت تصاویری از انجام فعالیت های اهالی و آداب و رسوم این قطعه کهن را در وبلاگ قرار دهم.

۹- در یکی از مطالب ارسالیتون اگه اشتباه نکنم عکس نان داغ محلی رو گذاشتید، که حسابی آب دهنمون راه افتاد، اگه بشه دستور پختش رو از زبان زنان روستا بنویسید و ارسال کنید. تا ماهم یاد بگیریم، البته با توستر و فر، خوب بازهم جذابیت و مزه اش رو داره؟

طرز پخت نان در فر به شرح زیر است که یقیناً مزه نان در تنور را ندارد:

«مواد لازم: آرد: ١ کیلو/ مایه خمیر: ١ قاشق چای خوری/ شکر: ۲۵۰ گرم/ نمک: ٢/١ قاشق چای خوری/ زنجبیل: ١ قاشق چای خوری/ بکینگ پودر: ١ قاشق چای خوری/ روغن جامد حیوانی: ۵ قاشق غذاخوری/ آب ولرم: به میزان لازم/ زده تخم مرغ: ١ عدد/ کنجد: به میزان لازم.

ابتدا آرد را الک و وسط آرد را خالی میکنیم، مایه خمیر را که در نصف استکان آب ولرم به مدت ۵ دقیقه خیس کردیم را اضافه میکنم، بعد نمک و روغن را اضافه و مخلوط میکنیم و شکر را با حدود ۲ لیوان آب ولرم حل و کم کم به آرد اضافه میکنیم. خمیر باید طوری باشد که به دست نچسبد، اگر آب زیاد ریختید آنقدر آرد اضافه کنید و ورز بدهید تا به دست نچسبد، بعد رویش را یک پارچه نمدار میگذاریم و یک ساعت به خمیر استراحت میدهیم. بعد فر را روشن میکنیم تا گرم شود (در حرارت ١٧۰ درجه سانتیگراد) بعد سینی مخصوص شیرینی را چرب میکنیم و رویش آرد میپاشیم و از خمیر به اندازه کف دست برمیداریم و کمی صاف میکنیم و در سینی میچینیم و با قلم مو روی خمیر ها را زرده تخم مرغ میمالیم و کنجد میپاشیم. بعد از این کار سینی را داخل فر گذاشته و بعد از یک ساعت و نیم آماده میشود.»

توسط مازندبلاگ صورت گرفت/ مصاحبه اختصاصی با فرزاد باقی پور

۱۰- در آخرین سوال از شما دوست عزیز می خواهیم که نظرتون رو بنویسید در مورد هرآنچه که ما نپرسیدیم و باید در این مجال گفته می شد؟

سعی کردم در وبلاگ ضمن معرفی روستای گت کلا و گرامیداشت یاد و خاطره شهید شجاع باقی پور، مطالب و موضوعات روز را در وبلاگ قرار دهم که امیدوارم در  راه و هدفم موفق بوده باشم. در پایان از دست اندرکاران سایت مازند بلاگ به خاطر این مصاحبه و نشر مطالب "وبلاگ روستای ییلاقی گت کلا" و مخاطبان محترم که حوصله به خرج دادند، کمال تقدیر و تشکر را دارم و سربلندی و پیروزی همه عزیزان را از درگاه خداوند منان خواهانم.

توسط مازندبلاگ صورت گرفت/ مصاحبه اختصاصی با فرزاد باقی پور

آدم های خوب با همه خوبند؛ برایشان انسان، حیوان و طبیعت فرقی نمیکند.

منبع: مازندبلاگ

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *