مرغانه جنگی / بازی مهیج در ایام عید نوروز قدی

مرغانه جنگی / بازی مهیج در ایام عید نوروز قدیم

قll

بازی های متعددی در ایام عیدنوروز قدیم در روستاهای بخش چهاردانگه از جمله سنه کوه انجام می گرفت. یکی از این بازی های مهیج مرغانه جنگی بود.

این مطلب را هم سال گذشته در وب سایت سنه کوه در اینجا نوشته بودیم که می توانید تکمیل آنرا مطالعه فرمایید و از طرف دیگر وب سایت چهاردانگه نیوز هم در اینجا به قلم نویسنده ای دیگر مطلبی مختصر نوشت که در ادامه می توانید این مطلب را هم مطالعه فرمایید :

۵۶۴

از پرطرفدارترین تفریحات و سرگرمی های بازی بومی در ایام نوروز قدیم در بخش چهاردانگه ، مرغانه جنگی بوده است که در شرایط سنی مختلف در ایام عیدنوروز با جاذبه ای خاص برگزار می شد. روزهای عید که معمولاً ایام فراغت روستانشینان به حساب می آید, در مکانی گردهم آمده و با تخم مرغ های پخته یا خام به بازی بومی جنگ تخم مرغ می پرداختند.

مرغانه جنگی دو طرف داشت و ممکن بود به دو گونه:تک به تک و چندتایی بازی شود.در این بازی نوک تیز تخم مرغ ( سر ) و انتهای پهن آن ( ته ) نامیده می شد.

 

مرغانه جنگی به صورت سر به سر, ته به ته و گاه با توافق طرفین سر به ته و ته به سر انجام می پذیرد. در شروع بازی یکی از طرفین تخم مرغ خود را در حلقه تنگ بین شست و انگشت به گونه ای که نوک تیز آن به طرف بالا باشد, قرار داده و طرف مقابل با  سر تیز تخم مرغ خود  بر آن ضربه وارد می کند.

 

هر تخم مرغ که می شکست صاحبش بازنده محسوب شده و باید ته تخم مرغ خود را برای ضربه پذیری در اختیار حریف قرار دهد.

 

تخم مرغ بازهای حرفه ای بعضاً ترفندهایی برای برنده شدن به کار می برند. از جمله یک تخم مرغ را با سوزن سوراخ و مایع داخل آن را خالی می کنند و با پرکردن مواد شیمیایی چسبنده و یا گچ استحکام بدنه تخم مرغ را افزایش می دهند.

 

برخی نیز از تخم مرغ های دو زرده که از ضخامت و استحکام بیشتری برخوردار است در مرغانه جنگی کاربرد بیشتری دارد، استفاده می کنند تا شانس برنده شدن خود را افزایش دهند.

متاسفانه با گسترش بازی های رایانه ای ،  این بازی مهیج دیگر رونق گذشته را ندارد و می رود این بازی مانند خیلی از بازی های بومی محلی دیگر به فراموشی سپرده شود.

منبع:
sanekooh.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *