روستای گت کلا در یک نگاه / آمل مازندران

روستای گت کلا در یک نگاه / آمل مازندران

روستای گت کلا در یک نگاه

در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل منطقه میان بند در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا روستایی ییلاقی به نام گت کلا با طول و عرض جغرافیایی ۵۳″ 29′ 52° – 37″ 11′ 36° واقع شده است که از نظر آب و هوا و چشم انداز از سایر روستاهای منطقه برتری دارد. روستای گت کلا به نقل و قول سینه به سینه از نیاکان، یکی از قدیمی ترین، بزرگترین و پیشرفته ترین روستاهای منطقه بوده که سنگ فرش در غرب مسیر راه ششمیر و بازارنک (به معنی بازار کوچک) در شرق مؤید این حقیقت می باشد. گت کلا قدمت چند هراز ساله دارد.

گت کلا از دو جزء گت (بزرگ) + کلا (آبادی) به معنی آبادی بزرگ مشتق شده است. بی شک به دلیل راه طولانی و ارتفاع آن از سطح دریا و همچنین سختی ایاب و ذهاب، حمل آذوقه، زندگی را برای اهالی مشکل مینمود که به تدریج مهاجرت از روستا به سمت شهرها شروع شده و رفته رفته ساکنین گت کلا تحلیل رفته است. قابل ذکر می باشد که عده ای به دلیل دامدار بودن و شرایط زندگی در روستا به صورت ساکن و دایم ماندگار شدند تا اینکه چند طایفه به نام های نقی گت (باقی پور)، شریفا گت (بابازاده)، حسین گت (کاظمی)، اسدالله گت (سیف علی زاده) و تنی چند از طایفه های دیگر حدوداً در سال ۱۳۰۰ هـ.ش در گت کلا ساکن و به زندگی خویش ادامه می دادند. فرزندان و نوادگان طایفه های یاد شده و… به دلیل افزایش جمعیت وعدم شرایط مناسب شغلی اکثراً به شهرها مهاجرت و هریک به پیشه و کسب و کاری مشغول شدند. حدوداً از دهه ۱۳۶۰ به دلیل احداث جاده و وجود دیگر امکانات رفاهی، سکونت خوش نشینی در روستای گت کلا رونق گرفته است.

در حال حاضر خاندان باقی پور، بابازاده، سیف علیزاده، صفرنیا، صفرزاده، الله قلی نسب، کاظمی پور، گل زاده، علی نسب، شعبانی و روان بد در روستای گت کلا ساکن می باشند.

روستای گت کلا در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه تقسیمات کشوری جزء بخشداری بندپی غربی شهرستان بابل قرار داشته است. بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و براساس تقسیمات کشوری جدید جزء حوزه استحفاظی بخشداری مرکزی شهرستان آمل و دهستان بالا چلاو قرار گرفت که در سال ۱۳۹۰ با تقسیمات اخیر فرمانداری شهرستان آمل جزء بخشداری امام زاده عبدالله(ع) قرار دارد.

از سال ۱۳۷۸ شورای روستای گت کلا، با عنوان «رابط شورای اسلامی بخش مرکزی آمل» فعالیت خود را آغاز کرد و پس از آن در دوره های دوم، سوم و چهارم رسماً به عنوان «شورای اسلامی روستای گت کلا» شناخته شد و همچنان به فعالیت خود ادامه میدهد.

روستای گت کلا دارای ۱۶۳۸۲۴ مترمربع مساحت با حریم روستا با حدود اربعه: شمالاً: به اراضی ملی چاتمه سر و چمن سر و ماورای آن یال گَسکین. جنوباً: به اراضی ملی دستکَن و چمن سر و ماورای آن روستای سنگچال. شرقاً: به اراضی ملی بازارنک. و غرباً: به اراضی ملی چمن سر محدود می شود که حدود ۱۰۰ دستگاه واحد مسکونی و حدود ۷۰۰ نفر جمعیت بومی و غیر بومی می باشد.

روستای گت کلا در یک نگاه

روستای گت کلا در یک نگاه

اهالی روستای گت کلا، عموماً افرادی خونگرم، مهمان نواز، خوش سیرت و بلند قامت می باشد که در گذشته از نعمت سواد کم بهره بودند ولی به حول قوه الهی در حال حاضر گت کلا تعداد زیادی کارشناس، کارشناس ارشد و پزشک دارد که حدود ۹۵% جمعیت زیر ۵۰ سال، با سواد می باشند.

روستای گت کلا در هشت سال دفاع مقدس یک شهید و چند جانباز تقدیم انقلاب اسلامی نموده است.

شهید شجاع باقی پور فرزند حاج صالح، متولد ۲۰/۰۱/۱۳۴۹ روستای گت کلا، دانش آموز سال چهارم دبیرستان بود که به صورت داوطلبانه (بسیجی) به جبهه حق علیه باطل اعزام و در سن ۱۸ سالگی در تاریخ ۰۴/۰۳/۱۳۶۷ در عملیات تک شلمچه، به درجه رفیع شهادت نائل آمد که پیکر پاکش در سال ۱۳۷۵ به وطن عزیز بازگشت و در گلزار شهدا امامزاده ابراهیم(ع) آمل آرام گرفت. شهید شجاع باقی پور دارای کمربند مشکی دان ۲ ورزش رزمی کاراته بود و جزء شهدای ورزشکار می باشد.

روستای گت کلا در یک نگاه

روستای گت کلا دارای امکانات رفاهی از قبیل آب شرب، جاده آسفالته، برق، تلفن ثابت، دو مسجد (که مسجد امام علی(ع) روستای گت کلا، بزرگترین مسجد دهستان چلاو می باشد)، یک حسینیه و ایستگاه تبخیر سنجی می باشد.

روستای گت کلا در یک نگاه

مشکلات و نیاز اهالی گت کلا فعلاً عبارت اند از: ترمیم و مدیریت شبکه آبرسانی، آسفالت کوچه های اصلی، اجرای طرح هادی، احداث ورزشگاه و بوستان محلی که توسط اهالی پیگیری می شود.

فرزند کوچک گت کلای بزرگ-فرزاد باقی پور

فروردین ۱۳۹۴

منبع:

gatkolayesabz.blogfa.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *