دستگاه گُل پَرکَنی / برداشت مکانیزه گل زعفرا

دستگاه گُل پَرکَنی / برداشت مکانیزه گل زعفران

برای نخستین بار در جهان دستگاه فرآوری(پرکنی و خشک کنی) مکانیزه گل زعفران و نیز کمباین برداشت ماش و لوبیا و کمباین برداشت وش پنبه روز چهارشنبه در حاشیه ‘همایش فناوریهای نوین برداشت و پس از برداشت محصولات کشاورزی’ در مشهد رونمایی شد.

دبیر علمی نخستین همایش فناوری های نوین برداشت و پس از برداشت محصولات کشاورزی در این خصوص گفت: دستگاه فرآوری گل زعفران و نیز کمباین برداشت ماش برای نخستین بار در جهان ساخته شده است.

دکتر ‘سعید ظریف نشاط’ افزود: دستگاه فرآوری گل زعفران پس از ۱۵ سال تلاش مستمر توسط مهندس ‘محمد ابریشمی فر’ مبتکر و فعال این حوزه ساخته شده است.

عضو هیات علمی بخش تحقیقات فنی و مهندسی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی گفت: این مبتکر از یک دستگاه ساده شروع کرد و اینک سامانه مکانیزه پرکنی گل زعفران و خشک کن را ابداع و تکمیل کرده است.

وی افزود: این دستگاه شامل سه قسمت برش گل، جداکننده برگ و گل با استفاده از جریان باد و خشک کن است و از مرحله پرکنی کار جداسازی برگهای زعفران و خشک کردن آن را بدون نیاز به دست انجام می دهد.

ظریف نشاط گفت: سازنده این طرح با استفاده از تسهیلات حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال برای ساخت ابزاری هزینه کرده که کاملترین و کم خطاترین دستگاه در زمینه فرآوری گل زعفران است.

وی ادامه داد: این دستگاه عملا سرعت پرکنی زعفران را افزایش و آلودگیهای میکروبی را نیز به حد قابل توجهی کاهش می دهد.

خراسان رضوی ۶۸ هکتار مزرعه زیر کشت زعفران بیش از ۸۰ درصد زعفران ایران را تولید می کند.

ارسال خبر:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *