جشن کوثر رضوی / بلغور پزان روستای سنو

بار دیگر همایشی مردمی از انسانهای خونگرم روستای سنو و روستاهای مجاور همانند سالهای قبل در محل چشمه سنو برگزار شدتابه شکرانه آب پر برکت آن که به لطف خداوند و توجه علی ابن موسی الرضا همه مردم از آن بهره مندند سفره ای نذری پهن کنند وبلغوری بپزند.

صبح جمعه مردم روستا آرام قرار نداشتند پیر وجوان وحتی کودکان با پای پیاده وتعدادی هم باوسایل نقلیه خود را به محل چشمه رساندند تا در این مراسم شرکت کنندبرخی از زنان و مردان  از صبح زود برای پختن بلغور در محل چشمه حضور داشتند.

مراسم امسال با توجه به تعطیلی روز شنبه  نیز با شکوه خاصی در محل چشمه سنو برگزار گردید و همچون سالهای گذشته سنوئیهای مقیم دیگر شهرها در این روز خود را به زادگاهشان رسانده بودند تا در این مراسم شرکت کنندکه این بیانگر عشق وعلاقه آنها به زادگاهشان است.

گفتنی است نماز ظهر و عصر با حضور پرشکوه نماز گزاران در محل برگزار گردید. این مراسم هر سال در اردیبهشت ماه باحضور باشکوه مردم برگزار می شود.

 این جشن که یادگار چند صد ساله و آیین سنتی مذهبی اهالی روستای سنو می باشد رامی توان تنها همایش خود جوش ومردمی شهرستان گناباد نامید که ضمن داشتن بارسنتی مذهبی یک پیاده روی خانوادگی و دسته جمعی است که در ایجاد روحیه نشاط وهمبستگی بین اهالی روستای سنو ،موسیرز،سرآسیاب نقش مهمی را داردکه دریک روز صبح بهاری از اول صبح با پیاده روی دسته جمعی اهالی این روستاها  به محل مظهر چشمه سنو که عجیب ترین چشمه شهرستان گنابادمی باشد شروع می شود.

و با قربانی کردن چند گوسفند در محل مظهر چشمه به پخت بلغور که یکی از غذاهای سنتی روستای سنو می باشد می پردازند و نماز ظهر را به شکرانه این نعمت خدادای سالی یک بار در کنار چشمه روستای سنو برگزارمی کنند.

این مراسم بنام جشن کوثر رضوی نام گذاری شده است

امسال نیز مردم روستای سنو جمعه این هفته مورخه ۱۱/۲/۹۴ جشن را باشکوه تر از هرسال برگزار نمودند .

 

ارسال خبر:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *