کلاس فوق‎العاده یک معلم شهید/تصاویر

کلاس فوق‎العاده یک معلم شهید/تصاویر

به گزارش بلاغ به نقل از میانخبر، شهید علی معافی فرزند محمدقلی در سال ۱۳۴۰ در روستای عزت‌الدین به‌دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی را در مدرسه روستای عزت‌الدین و ماکران پشت‌سر گذاشت؛ زمانی که به مدرسه می‌رفت باید حدود سه کیلومتر از خانه تا مدرسه را طی می‌کرد تا در برف و باران به تحصیلات ادامه دهد.

در دوران تحصیلات ابتدایی مادرش وقتی برای معلمانش غذا می‌برد، دیگران اعتراض می‌کردند، ولی مادرش می‌گفت: شاید روزی پسرم معلم شود و دیگران از او پذیرایی کنند.

شهید معافی با توجه به اینکه فرزند ارشد خانواده بود، امید و کمک حال پدر و مادری بود که لحظه‌های عمرشان را در انتظار قد کشیدن و به ثمر رسیدنش بودند.

مادر شهید می‌گوید: تمام زندگی علی پر از خاطره است، من فرزندانم را با امکانات کمی بزرگ کرده‌ام، وقتی در خلوت خود تصویرش را تجسم می‌کنم و با نگاه کردن به عکس‌هایی که دیگر نمی‌خندد غم بزرگی به دلم راه پیدا می‌کند اما وقتی یاد شکنجه‌ها و صبوری‌های حضرت زینب (س)

مادرم، مگر نمی‌خواهى فرداى قیامت پیش حضرت زهرا(س) سربلند باشى؟ پس راضى باش به رضاى خداوند متعال، که هر چه او می‌خواهد انجام می‌دهد.

می‌افتم، دلم آرام می‌گیرد و با خود می‌گویم پسرم برای استقامت بناهای اسلام جان خود را بر کف دست گذاشته تا اسلام و انقلاب استوار بماند.

در دوران تحصیلات با توجه به فقر مادی خانواده، مجبور بود تا از تعطیلات استفاده کند و به‌عنوان کارگر مشغول به کار می‌شد تا خرج هفته و کرایه خانه را بدهد و حتی در سال چهارم متوسطه به‌عنوان کارگر فصلی در دشت‌ناز مشغول به کار بود اما این کار کردن‌ها مانع درس خواندن او نمی‌شد و با معدل خوبی قبول می‌شد.

او به‌عنوان آموزگار منطقه محروم چهاردانگه استخدام شد و داوطلبانه به‌عنوان مربی امور تربیتی به استان کردستان هجرت کرد تا پیام انقلاب و امام را به گوش مردم محروم کردستان برساند، پس از دو سال تدریس به‌عنوان آموزگار نمونه آن منطقه شناخته شد و با معرفی آموزش و پرورش منطقه چهاردانگه و با امتحان ورودی، معلم راهنما این منطقه محروم انتخاب و مشغول به‌کار شده بود.

مادر شهید می‌گوید: وقتی در روستای سنه‌کوه مشغول تدریس بود به او می‌گفتم که چرا آخر هفته می‌شود مانند معلمان دیگر به خانه نمی‌آیی می‌گفت، اگر روز جمعه بتوانم به چهار نفر از دانش‌آموزان چهار آیه قرآن بیاموزم‌‌ همان برای من کافی است.

شهید علی معافی روزهای دوشنبه و پنج شنبه هر هفته را روزه می‌گرفت.

مادرش می‌گفت: موقع رفتن به جبهه از من دو تقاضا کرد، اول اینکه با همسرش مثل همیشه مهربان باشم و دوم اینکه می‌گفت وقتی کوچک بودم دستم را می‌گرفتی و به مسجد می‌بردی و می‌گفتی قرآن بخوان و یاد بگیر، حالا می‌خواهم بروم تا حافظ قرآن و دین باشم، از ته دلت راضی باش.

او

معلم

در تابستان سال ۱۳۶۵ در پادگان ولی عصر (عج) گهرباران، آموزش نظامی و آموزش رزمی تخصصی آبی و خاکی را فرا گرفت و به‌عنوان یک نیروی نمونه در جمع آموزشی‌ها، مورد تشویق قرار گرفت.

پیام معلم شهید علی معافی به فرهنگیان::: به همه فرهنگیان سلام می‌رسانم و امیدوارم در ظل توجیهات حضرت ولی عصر (عج) و در سایه پرچم پر برکت اسلام به فعالیت شرافتمندانه ادامه دهید، برای اینکه معلم و مربی هستید، با درس از قرآن کریم و طلب عنایت از خداوند منان شعارتان ابتدا عمل باشد و سپس شغلی که به عهده‌تان گذاشته شد، افتخار کنید، چون نقش و ارزش خداوندی دارد که نباید تمام چیز‌ها را به ارزش مادی سنجید و سعی شود آنچه که دین اسلام و قرآن و امام امت از شما عزیزان فرهنگی می‌خواهد، پیرو باشید تا لغزش در مسئولیت خود نداشته باشید که در روز قیامت مورد مواخذه قرار گیرید.

شهید علی معافی در ۹ مهر ۱۳۶۵ همراه با کاروان ۷ راهیان کربلا، در جنوب کشور و در یگان دریایی سپاه مشغول انجام وظیفه بود و ۴ دی ماه ۶۵ در تنگه چزابه به درجه رفیع شهادت نائل شد.

کد مطلب: ۱۰۰۶۵۰
مرجع : میانخبر
 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *