قارچ طبیعی(گوبلک ) / روستای قره داش ماهنشان

قارچ طبیعی(گوبلک ) / روستای قره داش ماهنشان

رشد قارچ طبیعی در روستای قره داش

قارچ طبیعی که در زبان  مردم روستای قره داش گوبلک نامیده می شود یکی از محصولات طبیعی است که سرشار از پروتئین می باشد.قارچ طبیعی دردوره زمانی اخر فروردین تا پایان اریبهشت در طبعیت اطراف روستا می روید. اهالی قره داش معتقدند در روزهای بارانی هنگامی که رعد و برق رخ می دهد به دلیل شوک وارده به پوسیده بوته یونجه ،یا گیاه ریشه دار ، که حامل گرده های قارچ می باشند قارچ ها به صورت یکباره از زمین بیرون می‌ایند و افتاب پس از باران ان ها را رشد می دهد.

رشد قارچ طبیعی در روستای قره داش

درسالهای نه چندان دور وقتی درفاصله اواخر فروردین تا پایان اردیبهشت وقتی که رعد و برق اسمان منطقه را نوازش می کرد مردان روستا بی اختیارمی گفتند: اول گوبلک ماله منه .

رفتن به صحرای اطراف روستا  و یافتن قارچ یک فعالیت تخصصی است. که افراد نا بلد نمی توانند در دسترسی به ان موفق باشند.قدیمی ها معتقد بودند یافتن قارچ بستگی به شانس افراد دارد و در رابطه با یافتن قارچ افراد را به دو دسته خوش شانس و بد شانس تقسیم می کردند و اصطلاحا”می گفتند فلانی نقشش می گیرد یا نمی گیرد. گرچه باورهای افراد قدیم را نی توان با مباحث امروزی تطبیق داد ولی انها برای باورها یشان دلایل موجهی داشتند.در سالهای نه چندان دورمردم از رفتن به کوه و پیدا کردن قارچ دو هدف را دنبال می کردند. تفریح و نوبرکردن قارچ برایشان بسیار اهمیت داشت و وقتیکه در اوج خستگی پاها یک قارچ پیدا می کردند با صدای بلند صلوات می فرستادند به نحوی که دیگر همراهان متوجه می شدند که فرد مورد نظر قارچ پیدا کرده است.سپس با احترام کنار قارچ می نشستند،ان رابا یک نوع احترام به قارچ و طبیعت می کندند وبر ان بوسه می زدند.

رشد قارچ طبیعی در روستا

برای دیدن سایز واقعی تصویر بر روی تصویر کلیک کنید .

منبع:

خبرنگار روستای قره داش / ماهنشان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *