دریاچه خشک شده کافتر / اقلید

به امید شنیدن صدای پرندگان و درناهای خاکستری

دریاچه خشک شده کافتر / اقلید

وقتی از اقلید بطرف سرحد چهاردانگه حرکت می کنیم و از گردنه تیمارجان (تیمارگون ) سرازیر می شویم  که  حالا به همت  مسئولین  نظام و   زحمات بی شائبه وپیگیری های مستمـــر حضرت  آیت الله ابطحی (رضوان الله تعالی علیه ) تونل اباصالح المهدی  مسیر را راحت تر وکوتاه تر کرده  به سه راهی علی آباد ؛آب باریک ، آسپاس می رسیم . به طرف امامزاده سید  محمد (ع) برای  زیارت  تغییر مسیر می دهیم  مطمئنا  یکی از مقصدهای   گردشی  و تفریحی ما  تالاب زیبائی  بود که  بنام  دریاچه کافتر مشهور شده. بعد  از عبور از  روستاهای علی آباد ، نظام آباد ، خنجشت ، چشمه رعنا   و کافتــــــــر و دیدن عشایر کردشولی که  از  تیره های  مختلفی  تشکیل شده  و اطراف  دریاچه به  دامداری  و کشاورزی  مشغول  هستند  به  امامزاده  سید محمد (ع) می رسیم . قبلا  بعد از استراحت  و تجدید قوا  به  اولین  جائی که  می رفتیم  دریاچه  کافتر بود ؛ حالا  داریم  در  خاطره هایمان   جستحویش   می کنیم . کجا  رفتند  پرندگان  زیبائی که  با حرکت  هفتی  خود  و صدای  پیش قراولانشان  به ما  شادی و نشاط  می بخشیدند؟  چرا  صداهای  شبانه  آنها  با حرکتهای  دسته جمعی شان  که  بعلت  حمله  مهاجمی  بود  دیگر  نمی آید.
این دریاچه در محدوده طول‌ جغرافیایی‌ 52 درجه‌ و ۳۰ دقیقه‌ تا ۵۴ درجه‌ و عرض‌ جغرافیایی‌ 30 تا ۳۱ درجه‌ قرار داشت‌ که‌ به‌ آن‌ آبگیر کافتر نیز می‌گویند. در شرق‌ روستای‌ کافتر و جنوب‌ کوه‌ بل‌ در دشتی‌ که‌ میان‌ کوههاست‌ از آبهایی‌ که‌ از دامنه‌ کوهها سرازیر می‌شد و همچنین‌ از آب‌ رودخانه‌ شادکام‌ این‌ دریاچه‌ درست‌ شده‌ بود‌. پیرامون‌ این‌ آبگیر پهناور چمنزارهای‌ وسیعی‌ وجود داشت  که‌ تابستان‌ و بهار، چراگاه‌ دامهای‌ تیره‌های‌ کردشولی می‌باشد. عمق‌ دریاچه‌ کم‌ و اطراف آن  از گیاهان‌ باتلاقی‌ و نی‌ پوشیده‌ شده‌ بود‌. وجود چشمه‌های ‌ فراوان‌ با آبهای‌ گوارا که‌ سرچشمه‌ بیشتر آنها دامنه‌های کوههای اطراف می‌باشد از دیگر ویژگیهای‌ طبیعی‌ این منطقه‌ بود.
این دریاچه مساحتی درحدود ۴۸ کیلومترمربع دارد ، این دریاچه در ۷۰کیلومتری جنوب اقلید فارس و در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و طول آن در حدود ۲۴ کیلومتر و عرض آن ۶ کیلو متر می باشد و یکی از دریاچه های آب شیرین استان فارس می بود و از زیستگاه های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می شد . .

این دریاچه درکنار روستای کافتر واقع شده و دومین دریاچه آب شیرین بعدازدریاچه پریشان بود که زیستگاه طبیعی پرندگان مهاجر و محل پرورش ماهی های کپور و آمور می بود. وجودچشمه سارها ی متعدد علاوه برایجاد مناظر زیباودیدنی زمینه مساعدی برای پرورش ماهی قزل آلا فراهم نموده  بود.
درحال حاضر، برداشت بی رویه از رستنی های محدوده ی این دریاچه وآب آن ، حیات آن را به مخاطره انداخته است وسبب خشکی آن شده  .این دریاچه یکی اززیباترین چشم اندازهای طبیعی استان بود .که حال کویری خشک وسوت کور راتداعی می کند.

از پر آب بودن دریاچه کافتر کشاورزان  روستاهای ؛کافتر؛امیر آباد کافتر ؛ چشمه رعنا ؛خنجشت ؛سه قلات ونظام آباد  اطراف این روستاها که بطور کلی کردشولی می باشند وزمینهای  دم دریا وعشایر آنجا متنفع می شوند . وبه گفته دوستان ابرقوئی (ابرکوئی ) سالهائی که این دریاجه آب دارد برای آنها وسفره های زیر زمینی آنحا هم خیلی خوب وپر آب وبا خیر وبرکت هست  .

به امید روزی که صدای پرندگان ودرناهای خاکستری که مردمان منطقه ودیگران میزبانهای خوبی برای آنا ن نبودیم صدایشان را بشنویم وپرواز با بهت وسحر انگیزشان را بشنویم ودوباره بفهمیم که حداوند لک لک ها را دوست دارد.

نویسنده: آقای بهرام میرزائی

منبع:
kaftaryha.persianblog.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *