قلعه های تدافعی روستای یمن / خمین

نگاهی گذرا به قلعه های تدافعی روستای یمن / خمین

روستای یمن در گذشته دارای قلعه های متعدی  بوده است که معروفترین آن قلعه اسکندری بوده که آثاری از آن باقی مانده است.

در روستای  یمن چند قلعه بوده است که معروف ترین آن ها قلعه ای به نام اسکندری است.این قلعه در تو _ دی قرار دارد که در حال حاضر بر اثر گذر زمان مخروبه شده است. در اوایل انقلاب به دلیل اینکه مدرسه قدیمی روستا گنجایش دانش آموزان را نداشت اداره آموزش و پرورش شهرستان با مساعدت اهای روستا قسمتی از این قلعه را خراب و در آن مدرسه ی فعلی ساخته شد تا دانش آموزان روستا به ادامه ی تحصیل خود بپردازند.

 

راجع به این قلعه قابل ذکر است  که در قدیم دیوارهای بلندی داشته که ارتفاع آن تا حدود ۱۵ متر هم میرسید. در اطراف این قلعه چهار برج بلند قرار داشت که اهالی از آن برای دفاع و نگهبانی استفاده میکردند. در این قلعه تعدادی از طایفه های روستا زندگی میکردند.

یک   قلعه ی دیگر در روستا بود که دو عمارت درآن وجود داشت. یکی از این عمارت ها معروف به عمارت بچا اسدالله بود که در پشت مسجد روستا قرار داشت. عمارت دیگر هم در روبرو این عمارت وجود داشت که در آن کله رضا اکبری زندگی میکرد.یک عمارت دیگر  درکنار این قلعه وجود داشت که آنجا معروف به خانه ی مش غلامرضایی بود.در آن قلعه دو تا سنگ بزرگ وجود داشت که برای روغن گیری از آنها استفاده می شد.

یکی از قلعه های جدیدالتاسیس قلعه ی حاج علی اکبر محمودی بود که ایشان ارباب روستا نیز بودند و تعدادی رعیت داشت که برای ایشان رعیتی میکردند.

 

یکی دیگر از قلعه های روستا قلعه ی بچه های حاج عل بابا بود که در جوار مسجد قدیمی روستا قرار داشت. این قلعه فقط محل زندگی طایفه و فرزندان حاج عل بابا (مدحسن – مدحسین- مشدعلی)بود که فرزندان آن مرحومان بخش عمده ای از آن را جهت گسترش فضای مسجد روستا واگذار نموده تا مسجد فعلی ساخته شد.

قابل ذکر است که روستا شامل سه بخش  و هر بخش شامل یک قلعه بوده است (قلعه بالا- قلعه ی تو دی- قلعه پایین) که در قلعه ی بالا یکسری از اهالی کنار جوی آب اصلی به خانه سازی پرداختند.اهالی وسط روستا هم که ساکنین قدیمی بودند و در وسط روستا و نزدیک مسجد ساکن بودند که معمولا همه ی این اهالی درهر جای روستا بودند تقریبا نسبت فامیلی داشتند.

(نکته جالبی ذکر آن خالی از لطف نمی باشد این است که: در ادبیات اهالی روستا بیرون از خانه مسکونی معروف به درقلعه می باشد و هنوز هم در بین اهالی این واژه کاربرد دارد. که قطعا بر گرفته شده از قلعه های روستا بوده است.)

جوی آبی که در قلعه ی بالا قرار داشت و آب از آنجا جا برای اهالی تقسیم میشد معروف بلگو حاموم بود و برای حمام روستا آب را درساعات مشخص استفاده می کردند تا خزینه حاموم را پر از آب کنند تا اهالی برای استحمام استفاده کنند. این آب در کوچه ای معروف به کوچه باغی به سه قسمت تقسیم میشد که یکی به قلعه ی پایین و یکی توی روستا و یکی هم به طرف خانه مش رضا کبلعی میرفت.

خانه ی حاج محمدحسین رضایی معروف به خانه ی کل اسماعیل دبود. خانه بچه ها عل بابا معروف به خانه ی آمرضا بود که در حال حاضر به جای آن حسینیه و آشپزخانه مسجد را ساخته اند.  عمارت بچه ها مش محمدکبلعی در جای باغ حسن ابراهیمی ساخته شده بود که معروف به باغچه ی خان می باشد که پشت مدرسه ی قدیمی روستا می باشد.

توضیح اینکه همه ی اهالی که در قلعه ها یا عمارت ها زندگی می کردند در کنار هم با لطف و صفا و صمیمیت درکنار هم بودند و در مشکلات و غم و شادی مواظب یکدیگر بودند و در همه ی جوانب زندگی غمخوار یکدیگر بودند.

 و در آخر ضمن تشکر از حوصله شما خوانندگان عزیز  و پوزش به خاطر  کمی وکاستی  اگر وجود داشته است.

نویسنده و گردآورنده مطلب : آقای حیدر رضایی

تایپ و ویراستار :  آقای مهدی رضایی

 


واژه نامه :

بچا اسدالله : بچه های اسدالله

(تو _ دی) :‌وسط ده

کله رضا اکبری : کربلایی رضا اکبری

مش غلامرضایی :  مشهدی غلامرضایی

رعیت: کشاورز

حاج عل بابا : حاج علی بابا

مدحسن – مد حسین- مشدعلی : محمدحسن – محمدحسن- مشهدی علی و فرزندان حاج علی بابا

بلگو حاموم :  محلی که آب را برای تامین آب حمام می بستند.

حاموم : حمام

مش رضا : مشهدی رضا

کبلعی : یکی از طایفه های روستا

کل اسماعیل :  کربلایی اسماعیل

آمرضا : آمزا محمدرضا

عل بابا :  علی بابا

مش محمد:  مشهدی محمد

 


با تشکر از زحمات این هم ولایتی عزیز (آقای حیدر رضائی) و فرزند پر تلاش ایشان (آقا مهدی رضائی) که زحمت تحقیق و نگارش چنین مطلب جالب و زیبایی کشیدند. انشالله موفق باشند.

در ضمن از سایر بازدیدکنندگان وبلاگ روستا دعوت می شود چنانچه تحقیق و پژوهش و مطلب در خصوص روستا در اختیار داشته باشید وبلاگ روستا آماده انتشار مطالب شما جهت استفاده و بهره برداری سایرین خواهد بود.

منبع:

yaman-v.blogfa.com/post-594.aspx

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *