طرز تهیه آب بنه در روستای کافتر / اقلید

طرز تهیه آب بنه در روستای کافتر / اقلید

طرز درست کردن آب بنه غذائی دوست داشتنی در روستای کافتر

بنه میوه درختی خودروبه همین نام هست که در مناطق نیمه گرمسیری متمایل به سردسیردر دامنه کوهها تاارتفاعات این مناطق بصورت خودرو می رویدکه به آن پسته وحشی هم می گویند ومیوه رسیده آن از اواخر شهریور وبا شروع پائیزدر بعضی از درختان آن که بصورت سبز وقرمز رنگ بدست می آید که سبز رنگ آن رسیده وتوپر هست واز تنه درخت آن سقز هم بدست  می آید . که سقز یکی از اقلام صادراتی کشور می باشد که سالانه چیزی در حدود ۵میلیون دلار ارز وارد کشور می کند.

رویش این درخت در مناطق شمالی فارس ؛در شهرستانهای مرودشت ،پاسارگاد وارسنجان می باشد ولی متاسفانه بعلت کم مهری انسانها وچرای بی رویه دام هاوسالمند شدن درختان ونروییدن درختا ن جوان وتازه این درختان زیبا ومثمر کم کم دارند از بین می روند وکسی هم به فکر آنها نیست . با این شیوه غلط در چند سال آینده باید آنها را مثل دریاچه ها در بین تصاویر وخاطرات ببینیم. 

 

 در فصل بهار  می توان از میوه نارس که به آن بنشه (بنه چه)می گویند ،ترشی درست کرد .

میوه رسیده وکاملا سبز شده آن بسیار خوشمزه ومقوی می باشد.بانوان خوش ذوق کافتری از میوه این درخت نوعی غذا تهیه می کنند که به آن آب بنه می گویند. طبع آن هم گرم می باشد.

طرز تهیه آن  این چنین هست :

  

ابتدا بنه های سبزرنگ را  جدا کرده وخوب شسته با هاون خوب می کوبند  تا مغز واستخوان از هم جدا شود

وبعداز کوبیدن آن را داخل آب گرم می ریزند وخوب هم می زنند تا مغز وپوست آن ازهم جدا شود 

وبا کمک صافی پوست چوبی دانه های آن را جدا می کنند و درقابلمه ای پیاز داغ می کنند وزردچوبه به آن اضافه می کنند آب محتوی مغزوپوست بنه را به آن افزوده وچاشنی ترش مزه ای مثل قراقوروت به آن می افزایند ومی گذارند خوب جوش بخورد تا قوام بیاید واگر با انار ترش مصرف شود خیلی خوشمزه ودل نشین می باشد 

بخورید نوش جان

سخنی با دل

متاسفانه جنگل زیبای بنه خیلی مورد بی مهری قرار گرفته در طی چند سال تاکنون چندین بار مورد هجوم آتش افروزان بی خرد قرار گرفته وچندین هکتار از این درختان بسیار زیبا طعمه آتش قرار گرفته -درختان بیمار جمع آوری نشده -برای جایگزینی درختان پیرو کاشتندرختان جوان فکری نشده -مردم برای نگهداری آن آموزش ندیده وخیلی ها هم اصلا احساس مسئولیت نمی کنندو…..

ارسال مطلب : آقای بهرام میرزائی

kaftaryha.persianblog.ir/

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *