معرفی روستای پوستکلا/ بخش بندپی شرقی بابل

معرفی روستای پوستکلا/ بخش بندپی شرقی بابل

روستای پوستکلا یکی از روستاهای بخش بندپی شرقی است که با آب و هوای معتدل و مرطوب در منطقه ی دشت و جلگه ای و در حد فاصل جاده حبیبی (شهید صالحی) به مرکز بخش بندپی قرار دارد. معرفی روستا به همراه عکسهای روستا را در ادامه مطلب ببینید. 

معرفی روستای سادات محله پوستکلا :

سایت بندپی – رحمان عظیمی : روستای پوستکلا یکی از روستاهای بخش بندپی شرقی است که با آب و هوای معتدل و مرطوب در منطقه ی دشت و جلگه ای و در حد فاصل جاده حبیبی (شهید صالحی) به مرکز بخش بندپی قرار دارد. سادات محله پوستکلا در قدیم متشکل از هفت روستا (إرکا، تشون، تنهاکلا، فلکا، کتی سر، گری محله و ولیک) بود که به مرور زمان این روستاها از پوستکلا جدا شدند. سادات روستای پوستکلا از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار بودند. برای مثال در زمان های گذشته، اگر مجردی به سادات محله پناهنده میشد، کسی حق دستگیری او را نداشت و همه افراد و حتی خانان قدیم نیز پس از رسیدن به سادات محله پوستکلا از اسب یا سواره­ی خود پیاده میشدند و هرگز سواره از آنجا عبور نمیکردند.

دلیل نامگذاری این روستا به عنوان سادات محله بخاطر وجود اکثریت سادات بوده است و به دو دلیل این محل را پوستکلا نامیدند؛ اول بخاطر آسیاب های زیادی که گندم و جو اهالی این روستا و اهالی روستاهای اطراف را پوست میکردند و دلیل دوم اینکه از دوره ی رضاشاه با اجباری شدن کلاه پهلوی، اهالی سادات محله پوستکلا با این طرح مخالفت کردند و خود اهالی کلاه­ هایی از جنس پوست گوسفند تهیه و استفاده میکردند.

Postkola 01 (Bandpay.ir)

پوستکلا در سال های پیش از انقلاب بصورت رئیس و ریش سفیدی اداره میشد که از جمله کسانی که عهده دار این مقامات بودند، سید موسی، سید ابوتراب، آقا مهدی (مدداش)، سید عزیزالله (گت آقاجان) را می توان برشمرد. رئیس نیز با حضور بخشدار وقت که در آن زمان آقای حاج محمد فیروزی سکانداری این سمت را بر عهده داشتند و بزرگان روستاهای اطراف انتخاب میشد.

آخرین فرد عهده دار ریاست روستای پوستکلا قبل از انقلاب، حاج سید ذکریا مظهری موسوی بود که آقاجان سید موسی موسوی و حاج سید نظام ادین نعیمایی موسوی، به عنوان معاونان توسط بخشدار وقت (حاجی فیروزی) و اهالی روستاهای اطراف انتخاب گردیدند و پس از انقلاب بصورت انتصاب شورا اداره میگردد.

مشاغل قدیمی روستای سادات محله پوستکلا، کشاورزی و دامداری بود که اکثر دامداران در قدیم، به صورت ییلاق و قشلاق گذران زندگی میکردند. در حال حاضر نیز دامداران که تعدادشان کاهش یافته و به زمان های گذشته نمیرسد نیز ییلاق و قشلاق میکنند. یکی دیگر از مشاغل قدیمی این روستا، آسیاب گندم و جو بودند که اهالی این روستا و روستاهای اطراف برای آسیاب کردن محصولات کشاورزی خود که در روستای خود به این امکانات دسترسی نداشتند ناچار بودند به پوستکلا بیایند. اما مشاغل امروزی که در کنار کشاورزی و دامداری در بین مردم رواج دارد، عمدتا کارمند و شغل های آزاد (بازاری) هستند و از این طریق امرار معاش میکنند.

Postkola 02 (Bandpay.ir)

روستای سادات محله پوستکلا هفت شهید گرانقدر را در هشت سال دفاع مقدس به میهن اسلامی تقدیم کرده است که مزار سه تن از این شهیدان در خود محل، دو شهید در بابلسر، یک شهید در تهران و یکی دیگر در بابل است.

از برخی بزرگان قدیم و حال روستای سادات محله پوستکلا می توان علی آقا دنگه ور (یوسفی)، آقا سید حسین(مصطفی نژاد)، سیدعلی آقا (حسین پور)، سید عزیزالله (موسوی)، حاج سید اعظم(نعیمایی)، سید ابوتراب(موسی زاده)، سید قدیر(مظهری)، سید حاج آقا(جلالی)، سید حسینعلی (پاکنهاد)، حاج سید رحمت (نقی زاده)، سید عیسی(ذکریایی)، حاج سید علی اکبر (موسی زاده)، حاج علی(عظیمی)، کربلایی رمضان(یوسفی) را نام برد.

ویژگی های جغرافیایی :

روستای پوستکلا در فاصله ی بیست و سه کیلومتری مرکز شهرستان بابل و دو کیلومتری مرکز بخش بندپی شرقی (گلیا) است و از این رو، محل عبور و مرور مسافران و اهالی روستاهای اطراف است.

این روستا دارای سه محله به نام های سادات محله(Sadat mahalleh)، کشیه کلا(Kashih kola) و میدانسر(Meydansar)  میباشد. روستاهای همجوار پوستکلا : کتی سر، ارکا، لدار و امامزاده عباس (از طرف کشیه کلا)، تشون و بالا تشون (از طرف سادات محله) و گری محله و تهمتهن کلا (از طرف میدانسر) هستند.

روستاهای ییلاقی انیجدان، نیراسم، شالینگچال و لهه از روستاهای ییلاقی است که اهالی پوستکلا در فصل بهار و تابستان به آنجا سفر میکنند.

ویژگی های جمعیتی :

روستای پوستکلا دارای ۳۴۴ خانوار سکنه ثابت است که جمعیت این خانوارها بر اساس سرشماری خانه بهداشت روستا در سال ۱۳۹۴ به ۱۱۷۵ تن می رسد که از این بین، ۶۱۰ نفر از جمعیت روستا را نوجوان و جوان تشکیل میدهد.

امکانات :

این روستا دارای یک مدرسه دو مقطعی (ابتدایی و راهنمایی)، یک مرکز بهداشت و خدمات درمانی، دفتر دهیاری و شورای اسلامی روستا، شورای حل اختلاف و پایگاه بسیج برادران و خواهران و نیز یک خانه قرآن است. همچنین این روستا در بخشداری بندپی شرقی دارای شناسنامه و تابلوی کوچه ها نیز با نامهای شهدای گرانقدر دفاع مقدس این روستا نامگذاری شده اند.

طرح هادی نیز از سال ۸۲ آغاز شد و تاکنون چهار فاز در این روستا اجرا شده است.

مشکلات :

از جمله مشکلاتی که با توجه به بافت جمعیتی جوان روستا می توان به آن اشاره داشت، عدم وجود سالن ورزشی و فضای تفریحی مناسب برای  جوانان است گرچه پیگیری های چندین ساله مسئولین روستا برای حل این معضل، هنوز به نتیجه ای نرسید.

پوستکلا به تنهایی آب شرب پنج روستا را تأمین میکند و از این رو، خود با کمبود آب دست و پنجه نرم میکند که یکی دیگر از مشکلات مهم روستا می توان برشمرد.

اجرای ناقص طرح هادی با کم لطفی مسئولان دولتی مواجه شده است و همچنین آهنگ بسیار کند گاز رسانی به این روستا نسبت به روستاهای اطراف از دیگر مشکلات این روستاست. امیدواریم که با همت مسئولین و همراهی اهالی روستا ، این مشکلات هر چه سریعتر برطرف شوند.

با تشکر فراوان از دهیاری روستا و جناب آقای حاج سید علی اکبر و سید صمد موسی زاده موسوی و مرکز بهداشت روستای پوستکلا و همه کسانی که در تهیه و گردآوری این مطلب مرا یاری فرموند.

برای ارسال مطالب و عکسهای معرفی روستای خود یا هر گونه سوالی پیرامون این موضوع با ایمیل سایت به آدرس info@Bandpay.ir در ارتباط باشید.

عکسهای روستای پوستکلا

Postkola 03 (Bandpay.ir) Postkola 04 (Bandpay.ir) Postkola 05 (Bandpay.ir) Postkola 06 (Bandpay.ir) Postkola 07 (Bandpay.ir) Postkola 08 (Bandpay.ir) Postkola 09 (Bandpay.ir) Postkola 10 (Bandpay.ir) Postkola 11 (Bandpay.ir) Postkola 12 (Bandpay.ir) Postkola 13 (Bandpay.ir) Postkola 14 (Bandpay.ir) Postkola 15 (Bandpay.ir) Postkola 16 (Bandpay.ir) Postkola 17 (Bandpay.ir) Postkola 18 (Bandpay.ir)

متن معرفی و عکس : رحمان عظیمی

منبع:

www.bandpay.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *