دیدنیهای روستای گردشگری خور / بیرجند

دیدنیهای روستای گردشگری خور / بیرجند

 

خور روستایی است بزرگ بنا نهاده بر پهن دشتی وسیع در فاصله ۸۵ کیلومتر ی  غرب بیرجند و ۵۰ کیلومتری خوسف . راه دسترسی به روستا از جاده اصلی بیرجند- طبس می باشد و روستا در حاشیه جاده قرار دارد . خور زیبایی ها و دیدنی هایی دارد که که حاصل دسترنج و تلاش مردمان قدیم  می باشد . برای بازدید از دیدنی های خور حداقل باید یک روز کامل را اختصاص دهید.در چند قسمت تلاش می کنم دیدنی های این دیار را برای شما ارائه کنم. در تهیه این مطلب از وبلاگ روستای خور به آدرس  کمک گرفته ام

– گوده و زیبایی پدیده های طبیعی

 گوده که که از کلمه گود گرفته شده است  تقریبا دور تا دور خور را فراگرفته است . گوده حاصل ترکیبی از فعالیت های طبیعت همچون باد و باران و انسان برای برداشت خاک در طول سال ها و جابجایی و حمل آن برای کارهای بنایی و کشاورزی بوده است. فرسایش ناشی از عوامل جوی به همراه دست بشر پدیده هایی را ایجاد کرده است که با توجه به تغییرات رنگی شامل  رنگ سبز و قهوه ای و طیفی از رنگ های قرمز پدیده های جالبی را ایجاد نموده است.

بخش اصلی گوده که در غرب و شمال غرب روستا است محدوده ای مسطح است که بر اثر مرور زمان بصورت کفه ای رسی در آمده است و در فصول بارندگی از آب پوشیده می گردد و مناظر زیبایی را ایجاد می کند.در میانه این محدوده مسطح عارضه ای مانند تیرکی باقی مانده است و از دور و نزدیک برای چشم تیزبین زیبایی های خاص خودش را دارد .

درحاشیه های گوده و در زیر عوارض طبیعی  تونل هایی بنام لون حفر شده اند که عمق و طول و عرض آنها متفاوت است. لون ها اغلب بعنوان آغل گوسفندان و شاید گاهی برای سکونت اسنفاده می شده اند .

بر اثر برداشت های خاک بعضی پدیده های زمین شناسی مانند گسلها  و دایک ها رخنمون پیدا کرده اند که نه تنها برای زمین شناس که برای هر بیننده عادی می تواند قابل توجه باشد .

از حاشیه شمالی گوده قنات روستا بیرون می آ ید که فعالیت های ناشی از ایجاد این قنات هنوز بصورت تاق مانند مشخص می باشد.

 روستای گردشگری خور  قسمت دوم  آب انبار

منبع:
birjandpic.persianblog.ir/post/135/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *