آیین سنتی داوت یا دعوت در بندپی / بابل

 آیین سنتی داوت یا دعوت در بندپی / بابل

Davet-94

سایت بندپی – آیین سنتی داوت یا دعوت در بندپی، هر ساله قبل از برپایی جشن ۲۶ عیدماه برگزار می شود. در گذشته این مراسم در تاریخ ۲۵ عیدماه فرس قدیم، به عنوان مراسم سالگرد حضرتین امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی در آستانه این دو حضرت در روستای ییلاقی شیخ موسا از توابع دهستان فیروزجاه برگزار می شده است.

مراسم دعوتین هر ساله به مناسبت بزرگداشت مقام حضرت امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی، شاگرد حضرت امام جعفر صادق (ع) و عارف بزرگ منطقه فیروزجاه بندپی با حضور گستره آحاد مردم منطقه در محل زیارتی آستانه حاجی شیخ موسی برپا می شود.

آیین سنتی مذهبی دعوتین به ابتکار علمای بندپی از حدود دو قرن پیش، به منظور تجلیل و تکریم از مقام والای حضرت امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی که مروج خدمات ارزشمند اسلامی در منطقه بوده اند برپا شده و تداوم یافته است. 

اهالی بندپی برای بجا آوردن صله رحم و شرکت در این آیین،با ارادت خاصی در محل زیارتگاه حاج شیخ موسی که در فاصله ی ۴۵ کیلومتری از مرکز بخش بندپی شرقی قرار دارد جمع می شوند و این مراسم را بجا می آورند.

اهالی منطقه در این مراسم نذر و نیاز و زیارت را به جای می آورند. این گردهمایی باشکوه از نخستین ساعات بامداد آغاز می شود و بندپی های ساکن در دیگر شهرهای کشور نیز برای بجای آوردن صله ارحام در این آیین سنتی و صمیمی حضور می یابند. در محوطه امامزاده جمعیتی مملو از اهالی بندپی به یاد گذشته ها و خاطرات قدیم با هم گپ و گفتگو می کنند و یاد ایام را گرامی می دارند. تشکیل بازارهای محلی و درمانگاه سیار و اطعام، از ویژگی های این مراسم است. هزینه برپایی مراسم داوت توسط نمایندگان هر تبار از ایل فیروزجایی که قرا و مراتع موقوفه حاج شیخ موسا را در اختیار دارند، تهیه می شود که بیشتر مواقع شامل احشام، برنج و محصولات لبنی است. اما در سال های اخیر مشاهده می شود که مسائل دیگر در برگزاری این مراسم باشکوه و باقدمت، جای اجرای برنامه های اصلی و سنتی آن را گرفته است و آن آیین ها را بسیار کمرنگ کرده است.

احیاء مراسم دعوت امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی به پیشنهاد حاج محمد فیروزی در سال ۱۳۴۱ :

در گذشته زمان برگزاری این مراسم همیشه در روز ۲۵ عیدماه نبـوده است و تقریبا یک هفته پیشتر این مراسم برگزار می شده است؛ یعنی مراسم داوت یک هفته زودتر از مراسم ۲۶ عید ماه برگزار می شد اما در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۴۱ به پیشنهاد حاج محمد فیروزی، زمان برگزاری این مراسم یک روز قبل از جشن بیست و شش عیدماه (۲۵ عیدماه فرس قدیم) تعیین شد اما در سالهای اخیر دوباره زمان برپایی آن تغییر کرده و از حالت منظم و روال عادی خود خارج شده است.

در چند سال گذشته به علت مصادف شدن ماه رمضان با تقویم فرس قدیم منطقه، مراسم دعوت و ۲۶ عیدماه بعد از ماه رمضان برگزار می شده است و در سال ۹۴ نیز به طریق سال های گذشته زمان برگزرای آن به یک هفته بعد از عید فطر موکول شده است اما زمان اصلی برگزاری این مراسم در سال ۹۴، امروز یعنی ۲۲ تیر ماه خورشیدی برابر با ۲۵ عیدماه فرس قدیم است.

زمان و مکان مراسم دعوت سال ۹۴ :

زمان : پنج شنبه ، ۱۳۹۴/۵/۱ ساعت ۱۰ الی ۱۴

مکان : بندپی شرقی ، منطقه ییلاقی شیخ موسی (فاصله از مرکز بخش ۴۵ کیلومتر) ، آستانه حضرت امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی

منبع:

www.bandpay.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *