روستای جوینان / کاشان / اصفهان

سایتها و وبلاگهای روستای جوینان
شهرستان کاشان / استان اصفهان
www.jevinan.com/
www.seyedalshohadajevinan.ir/

موقعیت و تاریخچه

روستای زیبای جوینان از توابع بخش قمصر شهرستان کاشان، در ضلع جنوب غربی قمصر، در دامنه رشته کوه های زاگرس واقع شده است. آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. جوینان از جمله روستاهای قدیمی منطقه کاشان است. طی چند دهه اخیر بناهای قدیمی این روستا تخریب و به جای آن ها ساختمان های جدیدی احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده است. محلات بالا، پایین، آله، ورخود، لبدل، یایون(دارمند) و … روستای جوینان را تشکیل می دهند که متاسفانه از نظر معماری هویت آنها دگرگون شده است. مردم روستای جوینان به زبان محلی سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

الگوی معیشت و سکونت

مشاغل عمده مردم این روستا باغداری و کشاورزی است و برخی نیز به فعالیت های خدماتی می پردازند. آلوچه(گوجه سبز) عمده ترین محصول باغی و گردو، بادام، سیب، زردآلو، گیلاس، آلبالو و … از محصولات سردرختی این روستاست. گل محمدی نیز یکی از محصولات اصلی کشاورزی این روستا میباشد که در کنار آن کار گلاب گیری و تولید عرقیات گیاهی نیز انجام می شود.

روستای جوینان در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. این روستا امروزه بر اثر تخریب و نوسازی ساختمان ها، هویت پیشین خود را از دست داده است. مصالح خانه های قدیمی عمدتاً شامل سنگ، خشت، گل و چوب است. دیوار خانه های قدیمی ضخیم و سقف آن ها با تیرهای چوبی، سرشاخه های درختان و اندود کاهگل پوشیده شده است.

در بازسازی برخی خانه های قدیمی از سقف های شیروانی و یا روش ایزوگام استفاده شده است. ساختمان های جدید دو یا چند طبقه ساخته شده اند. علیرغم تغییرات فضای کالبدی، باغچه های سرسبز و پر گل فضایی سرشار از سرزندگی و نشاط پدید آورده اند.

این روستا دارای آب بهداشتی، برق، گاز و تلفن میباشد.

 

جاذبه های گردشگری

روستای کوهستانی جوینان با چشم اندازهای جذاب، ارتفاعات و کوه ها، باغات سرسبز و مسیرهای زیبای کوچه باغ ها یکی از زیباترین و جذاب ترین روستاهای استان اصفهان به شمار می آید. این روستای زیبا با مناظر دلفریب و جلوه های کم نظیر به ویژه در بهار و تابستان هزاران گردشگر شهری را به سوی خود جلب می کند.

آستان مقدس امامزاده حسین(ع) از نوادگان امام موسی کاظم(ع) و عدنان(ع) فرزند جعفر ابن ابی طالب(ع)، در ضلع غربی روستا قرار دارد.

در فصول بهار و تابستان زائرین بسیاری به این بقعه مبارکه مشرف می شوند. این بقعه با توجه به وجود باغات پیرامون آن علاوه بر فضای معنوی و زیارتی از محیط گردشگری نیز برخوردار است.

مسجد جامع روستا مربوط به دوره سلجوقیان و سد شیخ بهایی مربوط به دوره صفویان از دیگر آثار تاریخی روستا می باشد که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

اگر چه امروزه جوانان این روستا نیز همانند سایر نقاط کشور به بازی های جمعی رایج و به ویژه بازی فوتبال و والیبال علاقمندند اما بازی سنتی چفته بازی هنوز هم در میان جوانان این روستا رواج دارد که در ایام عید نوروز انجام می گیرد.

راه های دسترسی به روستا

مسیر اول : کاشان- جاده قمصر- دوراهی قمصر(سمت چپ)- روستای جوینان

مسیر دوم : اصفهان – میمه – جوشقان قالی و کامو- روستای قهرود – روستای جوینان

منبع:پورتال اطلاع رسانی روستای جوینان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *