روستای کهریز ناظم / ملایر / همدان

سایتها و وبلاگهای روستای کهریز ناظم
شهرستان ملایر / استان همدان
kahriz.blog.ir/

 روستای کهریز ناظم در کیلومتر ۱۵ جاده ملایر -نهاوند در طول جغرافیایی ۳۴.۱۸ درجه و عرض جغرافیایی ۴۸.۳۸ درجه واقع می باشد.

این روستا از جنوب به جاده ملایر نهاوند و از شمال به خط راه آهن تازه تاسیس ملایر- نهاوند که به خط راه آهن کربلا معروف است، منتهی می باشد.

در شرق این روستا یک رشته کوه وجود داشته که آن را از روستای همجوار آن با نام کرتیل آباد جدا می کند.اراضی کشاورزی این ده در قسمت غربی و شمالی آن واقع شده است.

معرفی مختصر نام روستا

کَهریز واژه‌ای پارسی به معنای کاریز و قنات است. شکل دیگر این واژه در قدیم کاهریز بوده‌است. کاریز یا قنات یا کهریز به مجرای تونلی شکلی که در زیر زمین کنده شده تا آب در آن جریان یابد می‌گویند. این مجرا که در عمق زمین برای ارتباط دادن رشته چاه‌هایی که از «مادر چاه» سرچشمه می‌گیرد به منظورهدایت آب و مدیریّت آب برای کشاورزی و سایر مصارف به کار گرفته می‌شود. این کانال ممکن است تا رسیدن به سطح زمین هزارها متر طول داشته باشند و سرانجام آب این کاریزها به روی سطح زمین می‌آیند که به این محل دهانه کاریز، سر قنات، یا مظهر می‌گویند.دلیل نام گذاری این روستا  وجود قناتی با عنوان قنات نامی به طول ۳۰۰ متر در این روستا می باشد که آب مورد نیاز ۱۴۰ هکتار اراضی زیر کشت این روستا را تامین می کرده است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ تیر ۹۴ ، ۱۵:۱۲
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ تیر ۹۴ ، ۰۳:۰۷

تعزیه خوانی به عنوان رسمی دیرینه و یکی از اصیل ترین شیوه های عزاداری سنتی در سراسر ایران شناخته شده می باشد، اما مردمان روستای کهریز سال هاست که این هنر و سنت را نسل به نسل و سینه به سینه از پیشنیان خود به آیندگان منتقل می کنند و نسخه خوانی را از همان سال های کودکی شروع می کنند و کم کم جوان تر ها جای نسل قبل را پر می کنند.

پای حرف پیرمرد های ده که بنشینی از خاطرات مراسم های ساده و پر از اخلاص شبیه خوانی در سال های دور خواهند گفت و می فهمید که ایشان نیز این رسم از پدرانشان به ارث برده اند. چند سالی ست که با ورود تکنولوژی به این عرصه هیئت و گروه شبیه خوانی کهریز نیز از این مهم عقب نمانده و با تجهیزات به روز تر این آیین را بجا می آورند. این مراسم با استقبال گسترده اهالی ده و حتی اهالی ده های همجوار روبرو شده و استقبال در خور و شایسته ای از این مراسم می نمایند.

گردانندگان این مهم، حال جوانان روستا هستند و شبیه خوان ها از باتجربه ها تا تازه وارد ها و البته گاه اساتیدی به صورت مهمان را شامل می شوند.

در این لینک نمونه ای کوتاه از این مراسم به نمایش گذاشته شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *