قنات نامی ملایر / روستای کهریز ناظم

قنات نامی ملایر / روستای کهریز ناظمنامی قناتی است که در روستای کهریز ناظم از توابع بخش سامن، شهرستان ملایر در استان همدان قرار دارد.


مشخصات قنات:

طول این قنات ۳۰۰ متر است، تعداد ۲۵ میله چاه دارد و عمق مادرچاه این قنات ۲۵ متر می‌باشد. دبی این قنات ۲۲ لیتر بر ثانیهاست. مالکان این قنات اهالی روستا می‌باشند و اراضی تحت کشت این قنات ۱۴۰ هکتار می‌باشد.[۱]


شرح وضع قنات:

مادرچاه این قنات در روستای توچغاز در فاصله ی تقریبی ۱۰ کیلومتری کهریز بوده و دهنه قنات نیز در روستای کرتیل آباد می باشد و آب آن توسط یک جوی اصلی به سمت ده کهریز هدایت می شده است در ابتدای ورود جوی به روستا، آب آن به دو قسمت در دو جوی مجزا تقسیم شده که محل تقسیم آن را به زبان محلی "گودار" نامیده اند.

جوی بالایی با نام محلی "جو بالا" و جوی پایینی با نام محلی "جو دامو" هر یک وظیفه ی آبیاری قسمتی از زمین های زراعی را بعهده داشته و جوی بالایی وظیفه گرداندن آسیاب ده را نیز عهده دار بوده است.

گذر این جوی ها از میانه ی ده فضای روستا را سرسبز و با نشاط کرده بود. البته آب این قنات سال هاست که خشک شده و جوی میانی روستا  نیز خشک شده است.


 [1]      «بانک اطلاعاتی قنات‌های کشور». وزارت جهاد کشاورزی ایران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۴ تیر ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۴ تیر ۱۳۹۱.

منبع:
kahriz.blog.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *