شهید عارف زربوطه / قوشه علیا / مشگین شهر

شهید عارف زربوطه / روستای قوشه علیا /  ارشق مشگین شهر

شهید عارف زربوطه در سوم شهریور سال ۱۳۴۹ در یک خانواده متدین و مذهبی در روستای قوشه علیا در منطقه ارشق دیده به جهان گشود . خانوادۀ شهید یک خانوادۀ پر جمعیت می باشد وشهید  نهمین فرزند از یک خانوادۀ دوازده نفری می باشند.

در هنگام تدین و گرد آوری این مطالب ، پدر و مادر شهید به رحمت ایزدی رفته اند و این مطالب حاصل مصاحبه با برادربزرگترشهیدآقای جمشید زربوطه می باشد

در مورد دوران خردسالی شهید  برادر  وی چنین نقل می کند :

عارف از دوران خردسالی خیلی باهوش بود ، اکثر مطالب را بسرعت یاد می گرفت . هنگامی که پدر و مادرم نماز می خواندند ، عارف همراه آنها ادای آنها را در می آورد و نماز می خواند البته نمی توانست ذکرهای نماز را بخواند  فقط مانند پدر و مادرم سجده و رکوع را بجا می آورد و در طول روز مثل بقیه دوستان خود در روستا در مزرعه و در دامداری کمک حال خانواده بود.

شهید عارف زربوطه مقطع تحصیلی ابتدائی را در سال ۱۳۵۶ در مدرسه ابتدائی روستای قوشه علیا شروع کرد . به گفته برادر شهید ایشان از ابتدا علاقه زیادی به درس و تحصیل داشتند همه معلمان از رفتار و اخلاق وی رضایت کامل داشتند .

در زمانی که برادرم در مقطع ابتدائی تحصیل می کرد ، فرد روحانی بنام مرحوم حاج آقا فیاضی در مسجد روستا برای بچه ها قرآن تدریس می کرد  عارف نیز در اوقات فراغت از تحصیل در کلاسهای تدریس قرآن مرحوم حاج آقا فیاضی حاضر می شد و از محضر ایشان استفاده می کرد.

شهید عارف زربوطه مقطع ابتدائی را حدوداً در سال ۱۳۶۱ با نمرات خوب به پایان رسانید و در سال ۱۳۶۱ مقطع راهنمایی را در شهر اردبیل شروع کرد و توانست این مقطع را نیز با نمرات خوبی در سال ۱۳۶۴ به پایان برساند.

شهید عارف زربوطه برای ادامه ی تحصیل در مقطع متوسطه در سال ۱۳۶۴ در هنرستان کشاورزی شهید باهنر اردبیل ثبت نام کرد  ایشان تا مقطع دوم متوسطه تحصیل کردند و به علت اعزام به جبهه ترک تحصیل کردند .

شهید عارف زربوطه در سال ۱۳۶۵ به جبهه اعزام شد و حدوداً ۳ ماه در جبهه با نیروهای عراقی در خط مقدم مبارزه داشتند که به اصرارخانواده اش به خانه بازگشت ولی بازهم هوای جبهه و دفاع از انقلاب باعث شد در سال ۱۳۶۶ برای دومین بار به جبهه اعزام شوند و در تاریخ ۳۰/۲/۱۳۶۷ در منطقه عملیاتی ماووت عراق که هم مرز مریوان می باشد  هنگام درگیری با نیروهای عراقی به شهادت نائل آمدند .

البته در ابتدا ایشان مفقودالاثر شدند ولی بعداً از طریق امور بین الملل جمعیت هلال احمروسایل شهید تحویل گرفته شد و شهادتش تأیید گردید و در مورخۀ ۵/۴/۷۴ شهید را به اردبیل آوردند و در گلزار شهدای قبرستان قاسمیه اردبیل در جمع شهدای انقلاب به خاک سپردند .

شهیدعارف زربوطه قبل از شهادت به همه توصیه می کرد: مدافع اسلام و انقلاب و پیرو فرامین رهبری باشند به گفته برادر شهید  همه همرزمان شهید از مهربانی و تواضع شهید در جبهه تعریف می کردند در کل بارزترین خصوصیت شخصیتی شهید تواضع وی بود .

                                                روحش شاد و یادش گرامی باد

از دوستان خود در منطقه بسیج منطقه ارشق خواهشمند هستیم در صورت داشتن توان مالی این مطالب را در یک کتابچه به چاپ رسانده تا اهالی منطقه با شهیدان خود بیشتر آشنا شوند لازم به یادآوری می باشد کل مصاحبه ما با برادر و خانواده شهید موجود می باشد و در صورت لازم با تدوین کامل به نهاد مربوطه تقدیم می شود تا تکثیر شود.

نوشته شده توسط اکبر پنداشته از بستگان شهید

منبع:

www.aalikahriz.blogfa.com/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *