شهدای روستای آقچای / رزن / همدان

شهدای روستای آقچای / رزن / همدان

روستای آقچای چهار شهید، سه آزاده و دو جانباز دارد. شهید"شهیدبزرگوار حسینقلی صابری" در"فاو" به شهادت رسیدند حدود ۵۰ سال سن و دارای ۳ فرزند بودند که تا ۵۰ سالگی در این روستا زندگی می کردند. فرزندان آن شهید مظلوم بعد شهادت پدر به نظرآباد کرج نقل مکان نمودند. این شهید همانند حبیب ابن مظاهر مظلوم وعاشق ابا عبدالله بودند.درزمان جنگ در سه مرحله به جبهه های جنوب اعزام می شوند که در سومین بار در تازیخ ۶۴/۱۲/۴درعملیات والفجر۸ با اصابت ترکش خمپاره به افتخار شهادت نائل می شوند.  برای اطلاعات بیشتر در موردزندگی نامه این شهیدکه توسط بنیاد شهیداستان البرز تهیه شده است.  اینجا را کلیک کنید.
ازدیگر شهیدان این روستا می توان به "شهید جاویدالاثر علی عباس رجبی" اشاره نمود.این شهید مظلوم هم عیالوار و حدود ۵۰ سال سن داشته اند. از نوجوانی ساکن تهران بودند گویا در عملیات فتح المبین اسیر می شوند، سالها بعد، خبر شهادتش را به خانواده اش می رسانند ودر قبرستان روستا تنها یک اثر سنگ نوشته از آن شهید موجود است، جسد پاک و مطهر آن مرحوم برای همیشه در دیار غربت مدفون و مفقود گردید. روحش شاد ویادش همیشه گرامی باد. به استحضار می رساند،اطلاعات ما در مورد این شهید عزیز بسیار اندک است. از خوانندگان محترم وهمچنین از اقوام و خانواده محترم آن شهیدبزرگوارخواهشمند است چنانچه اطلاعات بیشتری در مورد تاریخ تولد وشهادت ، محل شهادت وعملیاتی که اسیر شده اند،دارند.از طریق ثبت نظر ما را مستفیذ نمایند. تا انشالله شهدا ما را فراموش نکنند،هدف از نگارش این مطالب هم همین  است که شهدا مارا فراموش ننماید.وگرنه شهدا که نیازی به  یادآوری ما ندارند.

  
شهدای دیگری که خانواده آنها،سالها قبل از روستا خارج شده و درتهران ساکن هستند.می توان "شهید حسین ساجدی فرزند مرحوم ولی الله" و "شهید ناصر صابری فرزند مرحوم عزت الله"را نام برد.شهید ساجدی پس از اتمام تحصیلات دبیرستان واخذ دیپلم علوم انسانی از یکی از دبیرستانهای جنوب تهران به خدمت سربازی اعزام می شوند. دو سال خدمت سربازی را درسالهای۶۵و۶۶در مناطق جنگی(جزیره خارک) سپری میکند.پس ازاتمام خدمت سربازی سال ۶۷ مجددا بصورت داوطلبانه به جبهه های جنگ میروند.درخرداد همان سال(۲۳/۳/۶۷) درمنطقه عملیاتی ماووت (شمال سلیمانیه عراق) به شهادت می رسند.آن شهید بزرگوار انسان بسیار متدین ومذهبی بودند.لحظه ای از انجام فرایض دینی خودغفلت نمی کردند.دربین دوستان واقوام به راستگویی وصداقت مشهور بودند. انسان شوخ طبع وبذلگو،خوش سیما وخوش چهره بودند. نگاه وکلامش توام با حجب وحیا بود. .شخصیت آرام با نفوذ داشتند.کاری که موجب رنجش وآزار دیگران باشد انجام نمی دادند. تازه با دختر خاله خود ساکن روستای حسن آباد رزن نامزد کرده بودند.هنگام شهادت دو ماه از نامزدی آن شهید سپری می شد.
شهید ناصرصابری درایام نوجوانی بصورت داوطلبانه عازم جبهه ها می شوند.ودر عملیات والفجر مقدماتی منطقه عمومی فکه در دوم فروردین ۱۳۶۲مفقود الاثر میگردند.  خانواده محترم آن شهید سالها انتظار آمدنش را می کشند.پیکر مطهر آن شهید پس از دوازده سال انتظار سال ۱۳۷۴هجری شمسی به خانواده اش تحویل داده می شود. این شهید مظلوم ازدواج نکرده  بودند، موقع شهادت مجرد بودند.
ازجانبازان این روستا می توان محمد صابری فرزند حاج ولی الله (ساکن تهران)  آقای علی مختاری فرزند حاج مختار که هر دو جانباز نامبرده بصورت داوطلبانه عازم جبهه ها شده بودند. و از آزادگان سرافراز این روستا می توان نادعلی بهرامی (سرباز۱۶زرهی قزوین )واصغرتوحیدی فرزند هدایت الله (آقای توحیدی جانباز هم هستند) و حاج جهانگیرصفری را نام برد،که سالها رنج اسارت وجانبازی را به خاطر کشور ومیهن به جان خریدند.ما یاد وخاطره همه شهدا وجانبازان وآزادگان سرفراز ایران بخصوص شهدا وجانبازان وآزادگان روستایمان را گرامی می داریم.

منبع:
aghchai.blogfa.com/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *