پوشش گیاهی روستای کافتر / اقلید

پوشش گیاهی روستای کافتر / اقلید

پوشش گیاهی:

   از نظر پوشش گیاهی وحیوانی بسیار غنی بوده است

   دراطراف روستای کافتر کوه های زیادی وجود دارند که از لحاظ پوشش گیاهی و جانوری بسیارغنی بوده اند ولی امروزه به دلیل شکارهای بی رویه واستفاده بی رویه و افراط گرایانه افراد سودجو و منفعت طلب و نا آگاه این روستا وروستاها وشهرهای اطراف که از نظر آب و هوا جز نقاط خوش آب وهوا ومعتدل و سر سبز استان است نسبت به سالیان پیش افت کرده و بسیاری از گیاهان و جانوران منقرض شده یا در معرض انقراض قرار دارند.

    این روستا به دلیل موقعیت مکانی و آب و هوایی دارای پوشش گیاهی متنوعی استو آب وهوای خوب و مطبوع و بارندگیهای زیاد(که البته به خاطر خشکسالی اخیرا این بارندگیها خیلی کم شده اند) و زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل و قابل تحمل از ویژگیهای این روستا است.

از جمله گیاهان کوهی (به لفظ محلی علف کوهی)میتوان تره کوهی ولپوبه وفور یافت میشوند

 

تره کوهی

     واین گیاهان به دلیل تامین منابع غذایی و همچنین خاصیت دارویی امروزه مورد هجوم اکثریت مردم قرار گرفته است.و همچنین علاوه بر برگ این گیاه پیاز ان باب طبع بسیاری از مردم است به همین دلیل بسیاری این گیاهان را با پیاز از دل کوه بیرون میاورند و این امر امروزه خطر جدی برای این گیاهان محسوب میشود و انها را در معرض انقراض قرار داده است بیرون نیاوردن پیاز این گیاهان به همراه برگ آنها راهی برای جلوگیری از انقراض انها و حفظ آنها برای نسلهای اینده است. از جمله غذاهایی که با این گیاهان تهیه میشوند عبارتند از:دمپخت علفی؛آش دوغ؛اش رشته و حتی تخم مرغ با تره و لپو و حتی تره و لپو به همراه قارچ از جمله غذاهای محلی هستند.

 

قارچ :

 

       از جمله دیگر خوراکی هایی که بسیار طرف دار دارد والبته با جستجو و تلاش و دقت فراوان یافت میشود قارچ هست که توجه عموم مردم را به سمت خود جلب کرده است  بسیار خوشمزه و خوش پخت هست و طعم مطبوعی دارد و زنان این روستایی در غداهایی از جمله اش شیر؛وحتی با سیب زمینی و تخم مرغ و با تره و لپو استفاده می کنند و در پخت آن بسیار مجرب ومتبحر می باشندو این خوراک خوشمزه را میتوان کباب کرد و فقط با کمی نمک به یک خوراک مفید ودلپذیر تبدیل کرد.

  در این کوهها انواعی از گیاهان دارویی با خواص درمانی زیاد به فراوانی دیده میشوند که متاسفانه کمبود بارندگیها از یک سو و هجوم بیرویه مردم از سوی دیگر؛ این گیاهان ارزشمند را در معرض انقراض قرار داده است از جمله این گیاهان پنجه مریم است.

 

که هنگام سوختن با ایجاد بوعی مطبوع باعث خوشبویی محیط میشود و اکثرا در دل سنگها میروید.

گیاه بولهر:

     بولهر یا بیلر به زبان محلی گیاهی بسیار تلخ می باشد که پس از چیدن طی فرآیندی تلخی آن از بین می رودو به همراه ماست استفاده میشود(در گویش محلی به این گیاه بیلر و این گیاه همراه با ماست؛ ماست بیلر گفته میشود) به صورت ترشی که علاوه بر طعم خوبی که به ماست میدهد باعث کاهش دمای بدنی و فعالیت های بهتر کلیه می شود.

 

آویشن:

      یکی دیگر از دیگر گیاهان کوهی روستای کافتر آویشن هست که دارای چند نمونه می باشد که برگ وساقه این گیاه به صورت جوشانده درست می شود. وبرگ خشک شده وکوبیده شده آن برای طعم ومزه دارکردن غداهای خانگی به خصوص در غداهاس سوپی استفاده می شود از جمله خواص دارویی این گیاه برای دل درد وناراحتی های گوارشی  معده وسرماخوردگی خوب است.

 

نمونه ای از آویشن کوهی

چابوک:

      گیاه دیگر که به زبان محلی چابوک نام دارد که به عنوان ادویه و مکمل غذایی استفاده میگردد که علاوه بر خواص دارویی از بوی خوش و طعم لذیذ وخوشمزه ای برخوردار است. از برگ وساقه این گیاه در پختن دم پختک وازخشک شده آن در آب دوغ بسیار استفاده می شود.

 

نمونه ای از این گیاه که ما به آن چابوک می گوییم

گازرون:

     نام گیاه دیگری به زبان محلی گازرون است که طبع خنکی دارد و برای سرما خوردگی موثرومورد توجه بسیاری از مردم دردرمان  سرماخوردگی  است.

 

نمونه ای از گیاه گازرون

 

 

کاسنی:

       گیاه دیگر کاسنی است(که به لفط محلی به آن کاشنی میگویند) و به همراه ماست ویادوغ مصرف می شود که کاربردی به مانند گیاه بولهر دارد با این تفاوت که این گیاه طبع خنکی دارد و به همراه ماست طمع خوبی دارد این گیاه خواص یگری در خنک کردن بدن انسان دارد و همچنین عرق آن بسیار مفید است.

 

کاسنی

کارده:

گیاه کاردی

آش کاردی

     این گیاه که در دامنه کوهها می روید و فراوان تر ازبقیه  گیاهان دیگر هست شدیدا مورد توجه اهالی قرارگرفته بطوریکه اگر بهترین غدا تهیه شده باشد و آش کاردی هم آماده باشد قریب به اتفاق به خوردن این آش تمایل دارد وآن را می خورد.طرفداران زیادی هم دارد و هجوم مردم به طرف این گیاه خیلی زیاد است آش کارده توسط زنان این روستا پخته میشود یک غذایی آبکی ولی خوشمزه هست که برای تصفیه خون و کارکرد کلیه وچربی وحتی کاهش فشار خون خیلی مفید هست. والبته باید از جویدن وخام خواری آن جدا جلوگیری شود چون عوارض وحشتناکی دارد.

پونه کوهی :

    پونه ی کوهی گیاهی دیگر است که همراه با چای  دم میکنند و علاوه بر عطر و بوی خوشایندی که به چای میدهد خواصی دارویی هم دارد و دارای طبع گرمی هست .            

 

اینهم یک نمونه از پونه کوهی که از خانواده آویشن می باشد

منبع:

kaftaryha.persianblog.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *