مراسم سنتی پشم چینی / روستای چهارطاق خمین

مراسم پشم چینی یکی از رسم های سنتی می باشد که از گذشتگان به ارث رسیده است.این مراسم در روستای چهارطاق کم و بیش انجام می گیرد.اهالی روستا با همت خود هر روز به یاری یکی از دامداران شتافته و در چیدن پشم گوسفندان او را یاری میکنند.

همزمان با اواخر فصل بهار با توجه به گرم شدن هوا و جهت راحتی گوسفندان در فصل گرما و همچنین بهره برداری اقتصادی از پشم گوسفندان در صنایع نساجی ، قالیبافی و … مراسم  پشم چینی گوسفندان بصورت سنتی برگزار می شود .
یک روز قبل از پشم چینی گوسفندان را در برکه یا استخر آبی می شویند تا پشم گوسفندان از گرد وخاک ، خارهای چسپیده به پشم و حشرات موذی پاک و تمیز شود.

پس از یکی دو روز که گوسفندان کاملا خشک شدند مراسم سنتی پشم چینی انجام می شود .در این مراسم پشم گوسفندان با یک قیچی بزرگ بنام  چره با دقت و ظرافت خاصی چیده می شود بطوریکه هم پشم گوسفندان بخوبی چیده شود و هم آسیبی به آنها نرسد .زنان هم در آئین پشم چینی همکاری لازم را انجام می دهند از جمله با دود کردن اسپند ، آوردن نقل و شکلات و شیرینی و میوه ، جمع آوری پشم از روی زمین ، تفکیک پشم سیاه و سفید و گذاشتن آنها داخل کیسه های بزرگ جهت ارسال به بازار .
سپس پشم های آماده برای فروش به بازار عرضه می شود تا در صنایع نساجی ، قالی بافی و … مورد استفاده قرار گیرد.

منبع:

chartaq.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *