گزارش تصویری مراسم داوت حضرتین / بندپی بابل

گزارش تصویری مراسم داوت حضرتین امامزاده عبدالله و حاجی شیخ موسی

بندپی شرقی / بابل

سایت بندپی- مراسم داوت حضرتین امامزاده عبدالله و حاجی شیخ موسی بعد از پایان ماه مبارک رمضان و در مرداد ماه برگزار شد.

این مراسم که هرساله برای تکریم و بزرگداشت این دو شخص بزرگ در آستانه حضرتین امامزاده عبدالله و حاجی شیخ موسی برگزار می شود، امسال نیز با شکوه هرچه تمام تر و حضور مردم عاشق در صحن و سرای آن دو بزرگوار برگزار شد.

در سال ۱۳۴۱ مرحوم حاج محمد فیروزی، علما و بزرگان و معتمدین طایفه های فیروزجائی را در بارگاه حاجی شیخ موسی جمع کرد و وقفنامه حاجی شیخ موسی را به صورت مکتوب درآورد که در آن وقف نامه مقرر گشت «مراسم داوت هر ساله در روز ۲۵ عیدماه فرس قدیم برگزار گردد» اما در چند سال گذشته برگزاری مراسم داوت روز ثابتی در سال نداشت و هر موقع که شرایط مساعد بود مراسم برگزار می شد. امسال که نیز ۲۵ عیدماه فرس قدیم در ماه رمضان واقع بود و انشاالله از سال های بعد دوباره این مراسم در روز مقرر شده در وقف نامه سال ۴۱ انجام شود.

برنامه های مراسم داوت با تلاوت قرآن مجید توسط قاری نوجوان آقای کربلایی محمد حسین عرب فیروزجائی آغاز و با مداحی آقای جوادی رئیس اداره آموزش و پرورش بندپی غربی ادامه پیدا کرد.

در ادامه برنامه کلیپی ۹ دقیقه ای مربوط به مراحل ترمیم بقعه حضرتین پخش شد و بعد از آن آقای یوسف الهی به معرفی منطقه بندپی و جایگاه اجتماعی، فرهنگی حاج شیخ موسی در بندپی پرداخت.

آقای الهی با بیان داشتن سرگذشت حاجی شیخ موسی و داستان ها و روایات مختلف در این زمینه پرداخته و همچنین تاثیر شخصیت ایشان بر مردم منطقه اشاره داشته که سبب پرورش علمای بنامی از این خطه شده است.

ایشان به وجود مدرسه علمیه در جوار آستانه اشاره کردند و خاطر نشان کردند با وجود تخریب آن در اثر زلزله سال ۳۶ با همت حاجی فیروزی بازسازی شد ولی متاسفانه اکنون دیگر دایر نمی باشد و شایسته است که بزرگان منطقه در جهت احیای آن اهتمام ورزند.

آقای الهی در بخش دیگر از سخنان خود به اندرزهای حاجی شیخ موسی که سینه به سینه روان است (همچون نحوه پوشش بانوان که تا قبل از ازدواج لباس سبز بپوشند وبعد از ازدواج لباس سرخ)، نحوه بخشش زمین ها توسط پادشاه هم عصر حاجی شیخ موسی به ایشان و چگونگی وقف آن توسط شیخ و … اشاره کردند.

در قسمت بعدی برنامه ها حجت الاسلام روحی به عنوان نماینده هیئت امنا حضرتین به مردم و تمامی مدعوین خیر مقدم گفت.

آقای روحی با بیان داشتن مراحل ترمیم بقعه حضرتین که سال گذشته به صورت ناگهانی دو گنبد آن فروریخت از زحمات تمامی آن های که برای ترمیم بارگاه زحمت کشیدند تا برای مراسم داوت آماده شود تقدیر و تشکر کردند.

برنامه بعدی مراسم داوت سخنرانی آقای علیزاده مدیر کل اوقاف مازندران بود.

حجت‌الاسلام ستار علیزاده در مراسم داوت سالانه حضرتین اظهار داشت: حادثه فروریختن ساختمان بقعه حاجی شیخ موسی در آبان سال ۹۳ صورت گرفت که با تلاش همه مسئولان استان در نزدیک‌ترین زمان بازسازی و به بهره‌برداری رسید.

وی با اشاره به اینکه فروریختن گنبد حاجی شیخ موسی هیچ‌گونه آسیبی به زائران و عزاداران حسینی وارد نکرد، افزود: این مسئله خود یکی از کرامات امامزاده عبدالله (ع) و حاج شیخ موسی است.

علیزاده بخشش در راه اهل‌بیت (ع) را یکی از انتظارات ائمه‌اطهار (ع) دانست و بیان داشت: استان مازندران افتخار دارد از یک‌هزار و ۲۲۲ امامزاده میزبانی می‌کند.

این مسئول با بیان اینکه امامزادگان پرچمداران اخلاق، معرفت و معنویت در جامعه هستند، اظهار کرد: اگر امروز استان مازندران در جهان به‌عنوان پایگاه تشیع می‌درخشد به برکت امامزادگان و بقاع متبرکه است.

بعد از این برنامه ها و همزمان با اذان ظهر نماز پرشکوه جماعت به اول وقت برگزار شد و در نهایت با پذیرایی مهمانان برنامه پایان یافت.

تصاویر مراسم داوت حضرتین امازاده عبدالله و حاجی شیخ موسی در سال ۹۴

Davat94 (Bandpay.ir) (1)Davat94 (Bandpay.ir) (2)Davat94 (Bandpay.ir) (3)Davat94 (Bandpay.ir) (4)Davat94 (Bandpay.ir) (5)Davat94 (Bandpay.ir) (6)Davat94 (Bandpay.ir) (7)Davat94 (Bandpay.ir) (8)Davat94 (Bandpay.ir) (9)Davat94 (Bandpay.ir) (10)Davat94 (Bandpay.ir) (11)Davat94 (Bandpay.ir) (12)Davat94 (Bandpay.ir) (13)Davat94 (Bandpay.ir) (14)Davat94 (Bandpay.ir) (15)Davat94 (Bandpay.ir) (16)Davat94 (Bandpay.ir) (17)Davat94 (Bandpay.ir) (18)Davat94 (Bandpay.ir) (19)Davat94 (Bandpay.ir) (20)Davat94 (Bandpay.ir) (21)Davat94 (Bandpay.ir) (22)Davat94 (Bandpay.ir) (23)Davat94 (Bandpay.ir) (24)Davat94 (Bandpay.ir) (25)Davat94 (Bandpay.ir) (26)Davat94 (Bandpay.ir) (27)Davat94 (Bandpay.ir) (28)Davat94 (Bandpay.ir) (29)Davat94 (Bandpay.ir) (30)Davat94 (Bandpay.ir) (31)Davat94 (Bandpay.ir) (32)Davat94 (Bandpay.ir) (33)

منبع:

www.bandpay.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *