معلم نمونه منطقه کدکن / اهل روستای سنو

معلم نمونه منطقه کدکن اهل روستای سنو / گناباد

انتخاب محمد یعقوبی متولد روستای سنوبه عنوان معلم نمونه منطقه کدکن  در سال تحصیلی ۹۳-۹۴ بهانه ای شد تا با این معلم گفتگویی خواندنی و جالب داشته باشیم که در ادامه می خوانید محمد یعقوبی مدیرآموزگار مدرسه شهید غلامحسن علی پور در روستای عبد آباد منطقه کدکن تدریس میکند ودر همین رشته هم تحصیل میکند

لطفاً خودتان را برای خوانندگان معرفی کنید؟

با نام ویاد خدای متعال، بنده محمد یعقوبی دارای۲۴سال سابقه تدریس در مدارس ابتدایی منطقه کدکن ،که خوشبختانه تمام دوران خدمتم در مناطق محروم و عشایری شهرستان بوده است و در حال حاضر دانشجوی کارشناسی اموزش ابتدایی دانشگاه ثامن الحجج مشهد می باشم.

یک معلم نمونه چه خصوصیاتی باید داشته باشد

به نظر بنده، همه معلمان نمونه هستند علی الخصوص معلمان بزرگواری که با کمترین امکانات و بدون کوچکترین چشمداشتی در مناطق محروم و عشایری آنچه را در توان دارند در طبق اخلاص می گذارند، در اینجا می خواهم از معلم فداکار مریوانی نیز یادی کرده باشم که با تراشیدن سر خود برای اعلام همبستگی با دانش آموز بیمارش، نشان داد که هنوز انسانیت زنده است، به راستی که معلم نمونه واقعی، ایشان و امثال ایشان هستند و ما باید با داشتن چنین معلمانی که خوشبختانه تعدادشان هم کم نیست

 

در انتخاب معلمان نمونه، بیشتر چه ملاک هایی مد نظر است؟

به طور کلی در انتخاب معلمان نمونه، سه حیطه دانشی، مهارتی و ارزشی ملاک است و از بین آنها کارهای تحقیقی و پژوهشی دارای امتیاز ویژه‌ای است. یکی از دلایل مهم انتخاب معلمان نمونه، کارهای پژوهشی و تحقیقاتی معلمان است که عبارت اند از : چاپ مقالات در نشریات علمی- پژوهشی، علمی- ترویجی و علمی- تخصصی، تالیف و ترجمه کتاب، ارائه مقاله در کنفرانس ها و همایش های علمی- تخصصی، طرح های پژوهشی وگزارش های اقدام پژوهی.

 از ملاک های دیگر انتخاب معلمان نمونه می توان به : تسلط به زبان های خارجی، تولیدات آموزشی، نظام پیشنهادات، کسب رتبه در جشنواره الگوهای برتر تدریس، مهارت در فناوری اطلاعات، معارف قرآنی، تدریس در مناطق محروم و… اشاره نمود.

 

 

 

از این که جناب عالی به عنوان معلم نمونه انتخاب شده اید،چه احساسی دارید؟

از این که خداوند الطاف بی کرانش را به بنده بعد از ۲۴ سال خدمت ارزانی داشته، بسیار خوش حالم که زحماتم بی نتیجه نبوده  ولی احساس می کنم که مسئولیتم در قبال حرفه ام بیشتر و سنگین تر شده است . افراد مختلفی بعنوان نمونه انتخاب می شوند اما از نظر من مهمتر از نمونه شدن، نمونه ماندن است. چون نمونه شدن موقتی است ، می آید و می رود ولی انسان باید سعی نماید هم پیش خدا و هم پیش مردم نمونه باقی بماند.

 

به نظر شما یک معلم باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

به نظرم پیوستن به جمع معلمین نمونه ممکن است به ظاهر یک انتخاب باشد، اما در حقیقت یک توفیق و لطف الهى است که شامل حال ما مى شود،براى اینکه مدیریتى که معلم می کند، مدیریت بر جانها و انسانهاست. رابطه معلم با مخاطب قبل از اینکه یک رابطه فرمولی و کلاسیک باشد، یک رابطه باطنی و معنوی است و معلم قبل از آنکه با درس و بحث و مشق دانش آموز سر و کار داشته باشد، با روح و جان و اندیشه و خرد و روان او سر و کار دارد.

لذا یک معلم در درجه اول، باید به معلمی نه به عنوان حرفه و شغل، بلکه به عنوان عشق و علاقه بنگرد.همچنین با نگاه انسانی به همه دانش آموزانش نگاه کند و آنها را دوست داشته باشد، چون همه انسانها زیبا هستند و این زیبایی به خاطر رنگ، قومیت، نژاد و جنسیت نیست بلکه خداوند انسان را زیبا آفریده است.

همچنین با توجه به نقش محوری معلم در سازندگی جامعه و از سویی سرعت پیشرفت علم در دنیای کنونی و گسترش و سرعت تغییرات در سراسر جهان،باید سعی کنیم اطلاعات خود را به روز رسانی نماییم. استفاده مداوم از فناوری های آموزشی، استفاده از روشهای نوین تدریس،توجه به تفاوت های فردی دانش آموزان، ایجاد جو رفاقت به جای رقابت در کلاس درس، ربط دادن دروس به زندگی واقعی دانش آموزان،پرورش خلاقیت در دانش آموزان،صبوری  و… ازدیگر ویژگی های معلمی است که می توان به صورت گذرا به آنها اشاره نمود.

 

سخن پایانی؟

در پایان ضمن تشکر از جنابعالی که این فرصت را برای بنده فراهم نمودید،از مسئولان عزیز تقاضا دارم که به دانش آموزان ومدارس عشایری بیشتر توجه نمایند، زیرا متاسفانه هر ساله طبق آمار رسمی، دانش آموزان زیادی از مناطق عشایری خصوصاً دختران، به علت کمبود امکانات وهمچنین نبود دبیرستان در روستای محل زندگی شان، مجبور به ترک تحصیل می شوند. همچنین از والدین عزیز نیز می خواهم بیشتر به مدرسه و درس بچه هایشان بها وارزش بدهند،زیرا در دنیای کنونی تنها با علم ودانش است که می توان، قله های پیشرفت وترقی را یکی پس از دیگری فتح نمود وبه جامعه بیشتر خدمت نمود.

و در اخر:…

جا داره در پایان از ریاست اداره آموزش و پرورش منطقه کدکن جناب آقای حسن نیکو اقبال و معاونین که توجه خاصی به دانش آموزان و معلمین مناطق روستایی دارند و از همه دانش اموزان عزیزی که در این چند سال خدمت بنده واقعا اظهار لطف و محبت کرده اند. و هنوز هم این رابطه ی دوستانه خود را ادامه میدهند و مرا مورد لطف خود قرار میدهند صمیمانه تشکر میکنم. از خداوند برای همه آنها سعادت و پیروزی در تمامی مشکلات زندگی را خواستارم.

اعضای باشگاه کشاورزان جوان روستای سنو  این موفقیت را به ایشان و جامعه ی فرهنگی روستای سنو تبریک و تهنیت گفته و برای این معلم سخت کوش آرزوی سربلندی و توفیق روز افزون از خداوند متعال را آرزومندیم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *