معرفی روستای امامزاده رضا / بندپی بابل

معرفی روستای امامزاده رضا (شاهزاده رضا) / بندپی بابل

سایت بندپی – روستای امام زاده رضا (ع) یکی از روستاهای دهستان سجادرود بندپی است که با نام قدیمی « شاهزاده رضا » در میان مردم منطقه شناخته شده است.

این روستا در حدفاصل روستاهای چالرز از توابع بخش بندپی شرقی و  بخش بابلکنار واقع شده است. در واقع می توان گفت شاهزاده رضا یکی از آخرین روستاهای در حدفاصل مرزی بخش بندپی به بابلکنار است.

روستای شاهزاده رضا دارای ۹۰ خانوار و حدود ۳۰۰ نفر جمعیت است که همانند بیشتر روستاهای منطقه، دارای زمین های کشاورزی در اطراف است و شغل مردم روستا هم به تبع این ویژگی های محیطی و جغرافیایی، کشاورزی و دامپروری (پرورش گاو گوسفند و مقداری هم پرورش زنبور عسل) است.

شاید بتوان مشهوریت این روستا از حیث مذهبی را به وجود امامزاده ای در روستا دانست که از گذشته به شاهزاده رضا مشهور شده است و از نظر اماکن مذهبی هم این روستا دارای دو مسجد است که یکی نوساز و در غرب روستا واقع شده و دیگری قدیمی و تخریبی در قسمت شرق روستا است. همچنین یک حسینه نوساز و دو سقاخانه چوبی و تاریخی از اماکن مذهبی این روستا به شمار می آیند.

Shahzade Reza 01

روستای شاهزاده رضا از امکاناتی قبیل جاده آسفالته، برق، تلفن، آب شرب بهداشتی و همچنین یک مدرسه ابتدایی برخوردار است و از نظر ارتباطی به دو جاده بخش بندپی و بابکنار متصل است. از جمله برنامه های مهم دردست انجام در این روستا پروژه پل رود بولک، نقشه کشی گاز و طرح هادی روستایی است.

چشمه های آقاچشمه و سلکاتک و وجود شش دره در قسمت های مختلف روستا و همچنین قرار گرفتن در کنار مسیر عبور رودخانه بولک از جاذبه های طبیعی این روستا به شمار می روند.

از مشکلات مهم این روستا « نیمه کاره ماندن پل روستا » که محل اتصال جاده بین دو بخش بابلکنار و بندپی است که چند وقتی است کاملا دست نخورده باقی مانده و به حال خود رها شده است.

این پل جدا از آنکه محل اتصال جاده بین دو بخش بابلکنار و بندپی است، مسیر عبور ماشین های چند شهرداری برای بردن زباله به منطقه انجیل سی است و جاده ای که روستاهای زیادی رفت و آمدشان به این پل وابسته است.

پروژه ساخت این پل از سال ۱۳۸۶ کلید خورد اما با گذشت حدود بیش از ۷ سال از زمان شروع این پروژه، مراحل ساخت و تکمیل آن هنوز به اتمام نرسیده است.

از جمله عوامل مهمی که توجه جدی مسئولان این حوزه را در امر پیگیری جدی تر و ادامه کار ساخت پل می طلبد، طغیانی بودن رودخانه ای است که از این مسیر می گذرد و گاه پیش می آید که به علت باران های شدید و طغیانی شدن رودخانه و جاری شدن سیل، امکان رفت و آمد از این مسیر به طور کامل مختل می شود.

گزارش و عکسهای این پل نیمه کاره را که چند وقت پیش در سایت بندپی منتشر شد از طریق این لینک می توانید مشاهده کنید.

برای ارسال مطالب و عکسهای معرفی روستای خود یا هر گونه سوالی پیرامون این موضوع با ایمیل سایت به آدرس info@Bandpay.ir در ارتباط باشید.

عکسهای روستای شاهزاده رضا – معرفی و عکس : یاسر ملانژاد لهی

Shahzade Reza 02کوچه های روستا

Shahzade Reza 03 Shahzade Reza 05آستانه امامزاده رضا ( شاهزاده رضا )Shahzade Reza 06آستانه امامزاده رضا ( شاهزاده رضا ) در ایام محرم

Shahzade Reza 07سقاخانه قدیمی روستای شاهزاده رضا

Shahzade Reza 08

نقش های زیبا در بدنه چوبی سقاخانه قدیمی روستای شاهزاده رضا

Shahzade Reza 09مدرسه ابتدایی روستای امامزاده رضاShahzade Reza 10 Shahzade Reza 11پل نیمه کاره
Shahzade Reza 12 Shahzade Reza 13 Shahzade Reza 14دفتر شورای اسلامی روستای شاهزاده رضا
Shahzade Reza 15جاده ارتباطی به بخش بابلکنار
Shahzade Reza 16 Shahzade Reza 17 Shahzade Reza 18

منبع:
www.bandpay.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *