ساخت هاون های سنگی / روستای مهر داورزن

ساخت هاون های سنگی / روستای مهر داورزن

ساخت هاون های سنگی با شیوه ای جدید در روستای مهر

هاون  یا هَوَنگ و در گویش منطقه ما هَوَن ، در گذشته نه چندان دور از لوازم ضروری زندگی بوده است و کارایی آسیاب و مخلوط کن و حتی آب میوه گیری داشته است.امروزه استفاده از هاون های فلزی ،اعم از مسی یا برنجی و … مرسوم است و هاون های سنگی مخصوصا در شهرها تبدیل به شیئ خاطره انگیز شده است.

 

نمونه ای از هاون های سنگی قدیمی

هاون های سنگی محصول ضربات هنرمندانه تیشه و قلم استاد سنگ تراش بر پیکر سنگ سخت بوده است.عمدتا این هاون ها سنگین و حجیم هستند و فضای خارجی آن چندان صیقل نخورده است.

اما یکی از همشهریان در یک عمل ابتکاری ،با استفاده از دستگاه فرز برقی اقدام به ساخت هاون و قابلمه سنگی می کند.نتیجه ی هنر ،سلیقه ،حوصله ،ابتکار و البته تجربه این همشهری هاون هایی بسیار زیباست که در مقایسه با هاون های قدیمی، دارای ابعاد کوچکتر و جمع و جور شده تری هستند و فضای داخلی و خارجی آن بهتر صیقل خورده است.این کار بسیار وقت گیر ،حوصله بر و البته دارای مخاطرات خاص خود نیز می باشد.گفتنی است نوع خاصی از سنگ ها برای ساخت این هاون ها به کار می رود  و هر سنگی برای ساخت این هاون ها مناسب نیست.

 این هم ولایتی هنرمند ،علاوه بر هاون ،قابلمه سنگی هم می سازد.در گویش محلی ما به این قابلمه های سنگی ،هَرکَره می گویند که برای پخت آبگوشت ،خورش و دیزی سنگی کاربرد دارد.

شاید ساییدن ادویه در هر نوع هاونی آنچنان تفاوتی نداشته باشد ، اما مطمئنا استفاده از هاون سنگی در مقایسه با نوع فلزی اش بسیار لذت بخش تر است.و طعم دیزی و آبگوشت هَرکَره بسیار خوش طعم تر و مطبوع تر است.

و البته نکته تأمل برانگیز این است که  گذر زمان، پیشرفت و مدرنیته نباید باعث جدایی ما از وسایل سنتی و خاطره انگیزمان شود.

منبع:

www.mehr245.blogfa.com/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *