کاشت و برداشت زعفران اورگانیک / روستای سنو

کاشت و برداشت زعفران اورگانیک در ۷۰۰هکتار از اراضی روستای سنو / گناباد

 

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: تا کنون کار دانش بنیان و تجاری سازی اساسی در حوزه فرآوری و استفاده از ترکیبات گیاه زعفران به انجام نرسیده است.  سید حسن علم‌الهدایی  اظهار داشت: تنها اقدامی که در پارک علم و فناوری در  حوزه زعفران به انجام رسیده کاشت ارگانیک و برداشت این محصول بدون استفاده از سموم دفع آفات در مساحت ۷۰۰ هکتار در یکی از روستای سنوگناباد است.

وی تصریح کرد: اهمیت این طرح با توجه به افزایش روز افزون بازار و اهتمام جامعه جهانی به محصولات ارگانیک بسیار مهم بوده و باید بتوان آن را به تمام مزارع کشن زعفران تعمیم داد.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی در ارتباط با موضوعات مهم و مورد توجه در بحث زعفران، خاطرنشان کرد: باید در زمینه‌های ویروس زدایی، افزایش عملکردی و فرآوری و استفاده از ترکیبات مؤثره این گیاه در صنایع پسین اقدامات فناورانه را به انجام برسد.

علم‌الهدایی افزود: با توجه به اهمیت ویژه‌ای که این گیاه دارد به نظر می‌رسد مراکز تحقیقاتی باید روی آن اقدامات بیشتری انجام دهند و برای تجاری‌سازی نتیجه تحقیقات به پارک علم و فناوری مراجعه کرده تا نتایج تحقیقات آن‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه ورود شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های غذایی تا‌کنون بسیار کم ‌است، خاطر‌نشان کرد: گیاهی مانند زعفران می‌تواند با فرآوری مناسب ارزش افزوده بالایی تولید کند زیرا حاوی ترکیباتی است که در صنایع آرایشی و دارویی کاربردهای زیادی دارد.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی افزود: ورود به این صنایع و ایجاد علاقه‌مندی در این زمینه‌ها به ویژه در خراسان رضوی می‌تواند بازده بالایی به لحاظ اقتصادی به همراه داشته باشد.

منبع : تسنیم

امیدوار هستیم با توجه به وجود مرکز رشد و فناوری و ایستگاه تحقیقات زعفران در روستای سنو شهرستان گناباد شاهد کار دانش بنیان و تجاری سازی اساسی در حوزه فرآوری و استفاده از ترکیبات گیاه زعفران باشیم.

ارسال کننده:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *