ساباط های قدیمی ترک آباد / اردکان

ساباط های قدیمی ترک آباد / اردکان

یکی از آثار باقیمانده از گدشتگان در روستا ساباط ها هستند .

ممکن است برای خیلی ها پیش بیاید که از خود بپرسند ساباط یعنی چه ؟


ساباط، معبری برای آرامش رهگذران است.

ساباط ها به گونه ای استقرار پیدا کرده اند تا انسان پیاده در مسیر حرکت خود در فضای سایه قرار گیرد.حتما شماهم هر وقت از کوچه و پس کوچه های بافت های قدیمی روستا عبور کردید برایتان این پرسش بوده که بعضی از این کوچه ها چرا مسقف هستند، در واقع به این کوچه های مسقف ساباط (سابات) گفته می شود.ساباط در زبان فارسی دارای ریشه ای کهن است. بخش اول آن «سا» به معنای آسایش و بخش دوم آن «باط» نمودار ساختمان، آبادی و عمارت است که این نوع معماری خاص مناطق آب و هوای گرمسیر و کویری است تا با انداختن سایه و ایجاد مسیری خنک برای رهگذران، آنها را از شدت تابش نور خورشید و گرما در این معابر محافظت کند.

ساباط ها از لحاظ نوع سقف به دو گونه تقسیم می شوند؛ یک گونه آن دارای سقف مسطح بوده و از تیرهای چوبی و حصیر برای نگهداری وزن و سقف آن استفاده می شود و نوع دیگر ساباط هایی است که دارای طاق هستند.

در خیلی از ساباط ها ورودی چند خانه مجتمع شده است که از نظر افزایش حس همسایگی و همبستگی محله ای حائز اهمیت است. این سازه به دلیل نیمه پوشیده بودن در تابستان به پدید آمدن کوران هوا منجر می شده است که هوای درون ساباط را از بیرون آن خنک تر می کند. همین نیمه پوشیده بودن در زمستان به گرم تر شدن هوای درون ساباط از بیرون آن می انجامد. ساباط ها همچنین مایه یکپارچگی و استواری خانه های کنارشان هستند و به آنها در پایداری در برابر نیروهای پدید آمده از فشار سازه کمک می کنند.

ساباط وسیله ای در تقابل با وزش بادهای موسمی نیز هست. معمولاپشت بام ساباط ها مورد استفاده واحدهای همجوار قرار می گیرد که بعضی از آنها به صورت اتاقی مشرف به کوچه جلوه گر می شده است.

منبع:
torkabad2.mihanblog.com/post/5

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *