براکوه گناباد / سرمایه ای که از دست میرود

« براکوه » سرمایه ای که از دست می رود

بنا به گزارش پایگاه اطلاع رسانی روستای سقی

منطقه براکوه گناباد به مرکزیت بخش کاخک ، از جمله مناطق قابل توجه در شهرستان گناباد است که اگر چه سالیانی قبل بر این ، بازار میوه ، صیفی جات ، زعفران ، خشکبار و … شهرستان را به خود اختصاص داده بود ، منتهی نزدیک به دو دهه است که با خشکسالی ، کم آبی و آفاتی از قبیل سوسک سرشاخه خوار دست و پنجه نرم کرده ، می رود که به فراموشی سپرده شود .

علاوه بر همه اینها ، نیروی انسانی شاغل در بخش های مختلف دولتی ، خصوصی ، صنعتی ، تجاری و … و همچنین فرهیختگان و صاحبان خرد و اندیشه که در سطوح مختلف مدیریتی این نظام ولایی حضور دارند ؛ از نگاه هیچ داور منصفی دور نمانده است ؛ کما اینکه در واگذاری بسیاری از پست های مدیریتی و شبیه آن ، پاکدستی و امانتداری و دیگر صفات اخلاقی فرزندان این دیار ، قطعا مورد توجه قرار گرفته که از این مهم نباید غافل ماند .

نکته مهمی که نباید از ذهن دور بماند این است که اولا : منطقه براکوه گناباد به شدت مهاجرفرست است و اکثر فرزندان این دیار کهن در مشهد ، تهران ، گناباد و سایر نقاط کشور به جهت امرار معاش و گذردان زندگی ، زندگی می کنند .

ثانیا : خشکسالی های پیاپی ، امان مردم را بریده و رمقی در زندگی آنها دیده نمی شود .

نکته سوم این که : نگاه مسئولین شهرستان به این منطقه زیبا و کهن که یادآور فرهنگ گذشتگان است ، کمرنگ و گاهی همراه با غفلت بوده است و می طلبد که با نگاهی نو و همراه با امید و نشاط ، به این منطقه داشته باشند .

در باب گردشگری و صنایع دستی نیز می توان به این مهم اشاره نمود که جاذبه های طبیعی در اکثر روستاهای براکوه گناباد و بالاخص شهر مقدس کاخک به وضوح به چشم می خورد که لازم است در این زمینه نیز تدابیر لازم اتخاذ شود .

پنجمین نکته ، توجه به موضوع کشت جایگزین و تعریف مدلی از گونه های گیاهی متناسب با اقلیم جغرافیایی منطقه است که چنانچه با مطالعه دقیق و علمی همراه باشد ، نوید آبادانی مجدد منطقه را در پی خواهد داشت .

موضوع نخبگان منطقه براکوه نیز نباید از ذهن دور بماند ؛ چه این که فرزندانی از این دیار برخاسته اند که هم قابل توجه اند و هم تاثیرگذار در پست های حساس کشور و اگر حتی جامعه نخبگان براکوه ، مطالبه ای جدی از مسئولین داشته باشند ، پیشرفت و تعالی منطقه دور نیست .

باید به همه اینها افزود ؛ جایگاه دستگاهها ، نهادهای دولتی ، موسسات خصوصی ، سمن ها و بنیادهای خیریه و عام المنفعه را که اگر با برنامه ریزی صحیح ، بنیادین و با چشم اندازی علمی به منطقه و ظرفیت های آن نگاه کنند ، دیر یا زود ، شاهد رونق منطقه براکوه خواهیم بود .

این قلم ضمن احترام به همه اندیشه ها ، جایگاهها ، نهادهای مسئول و … از همه کسانی که دل در گرو تعالی و نشاط شهرستان گناباد و بالاخص منطقه براکوه- که همواره نقشی سازنده و تاثیرگذار از ابتدای انقلاب ، جنگ تحمیلی ، انتخابات و … داشته اند – دارند ، عاجزانه می خواهد تا نگاه ویژه خود را به این منطقه معطوف داشته ، از خدمت رسانی به این سرزمین محروم دریغ نکنند .

محمد دهقان – مدیر پایگاه اطلاع رسانی روستای سقی ( پارس )

منبع:

seno.parsiblog.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *