مراسم دعوت سالانه حضرت آقامار / بندپی بابل

مراسم دعوت سالانه حضرت آقامار / بندپی بابل

سایت بندپی – مراسم دعوت سالانه گرامیداشت حضرت آقامار (مادر گرامی حضرت حاجی شیخ موسی) صبح جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ برگزار شد.

این مراسم از ساعت ۱۰ صبح این روز با تلاوت قرآن کریم توسط آقای ملاتبار در تکیه روستای پریجا (فیروزجاه ثابت) آغاز شد.

در ادامه مجری برنامه ضمن خوش آمدگویی به مراسم دعوت حضرت آقامار به همه اهالی منطقه بندپی، طوایف مختلف ایل فیروزجایی و دیگر طوایف منطقه،دقایق کوتاهی را به معرفی کرامات و پاکدامنی این مادر بزگوار پرداخت که از دامن این مادر پرهیزکار، حاج شیخ موسی پرورش یافته است که برای تمامی مردم این منطقه مورد احترام فراوانی است.

وی در ادامه سخنان خود، اهداف برنامه را نه تنها زنده نگه داشتن یاد حضرت آقامار بلکه یادآوری سنت های نیک نیاکان و پیشینیان این منطقه و انتقال آن به نسل جوان و نوجوان نام برد که امروزه از یادها رفته است و جوانان این منطقه و روستا از آداب و سنن مختلف و زیبای مردم خود در گذشته؛ از دشت و نشا گرفته تا خانه و زندگی و آیین های عزاداری و… ناآشنا هستند.

در ادامه برنامه آقای کریمی دقایقی را یه شعرخوانی به زبان محلی در وصف حضرت آقامار و فرزند گرامی ایشان حضرت حاجی شیخ موسی پرداخت که موضوعات فرهنگی، بومی، سنت های اهالی منطقه و وصف طبیعت و زیبایی ها و مردمان این منطقه و دیار هم در شعر ایشان گنجانده شده بود.

بعد از شعرخوانی ، حجت الاسلام فیروزجاییان دقایقی را به سخنرانی پرداخت و با فرا رسیدن وقت اذان ظهر،نماز جماعت به امامت حجت الاسلام حاج آقای نجفی برگزار شد.

پایان بخش برنامه های مراسم دعوت سالانه حضرت آقامار هم پذیرایی میهمانان و حاضرین در این مراسم بود.

لازم به ذکر است مراسم دعوت سالانه حضرت آقامار (مادر گرامی حضرت حاجی شیخ موسی(ره)) هر ساله در اواسط آبان ماه با حضور اهالی مختلف ایل فیروزجایی و میهمانانی از دیگر نقاط بندپی در روستای فیروزجاه ثابت برگزار می شود که هزینه های پذیرایی مراسم از محل وقف، نذورات و همیاری اهالی محل تأمین می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *