معرفی روستای لمسوکلا / بندپی بابل

معرفی روستای لمسوکلا / بندپی بابل

روستای لمسوکلا – معرفی :

سایت بندپی – بهنام جاشی : لمسوکلا از روستاهای کوهپایه ای دهستان فیروزجاه بخش بندپی شرقی است که در سمت جنوبی شهرستان بابل و با فاصله ای حدود ۲۴ کیلومتر از مرکز بخش بندپی شرقی در دل جنگل هایی زیبا قرار گرفته است.

این روستا از شمال به روستاهای پری چشمه و قلعه کتی، از جنوب به قلّه ی سیاه پل و روستای سرجیکلا محدود است. در سمت شرق با روستاهای خواجه کلا و تورسو مجاور است و همسایه غربی آن روستای کرات کتی است.

روستای لمسوکلا

همان طور که از نام این روستا پیداست، بخش نخست لمسوکلا از کلمه «لمه سو» به معنای نمدمال گرفته شده است و بخش دوم آن نیز پسوند مکانی «کلا» است.

روستای لمسوکلا جزء روستاهای محروم بخش بندپی محسوب می شود که۷۰ خانوار را در خود جای داده است، میانگین سنی ساکنان آن بالای ۴۰-۵۰ سال است و این نشان از عدم حضور جوانان در این روستا دارد.

روستای لمسوکلا

ساکنان این روستا بیشتر از طایفه های گوناگون فیروزجایی و سماکوش هستند که پیشه ی اصلی آن ها کشاورزی، دامپروری و زنبورداری است. اهالی روستا در سال های دفاع مقدس سه شهید گرانقدر را در راه دفاع از میهن تقدیم کرده اند.

امکانات :

این روستا از  امکاناتی همچون دبستان، درمانگاه، سقاخانه و تکیه برخوردار است و راه دسترسی به روستا از سمت جاده فیروزجاه یا جاده فرعی سرجی کلا است.

روستای لمسوکلا

جاذبه های گردشگری :

لمسوکلا روستایی سرسبز و خوش آب و هوا است که کمتر شناخته شده و وجود دو رودخانه معروف «سِجـرو» و «خِجـرو» در دو طرف آن، زیبایی خاصی را به این منطقه بخشیده و باعث رونق کشاورزی در این روستا شده است.

وجود چشمه های آب شیرین خِجـرو (خجیر رود) که از ارتفاعات سیاپل سرچشمه می گیرد؛ جدا از زیبایی بخشی فراوان به این روستا، موجب شده تا دو استخر پرورش ماهی قزل آلا در این روستا راه اندازی شوند که البته به صورت شخصی اداره و بهره برداری می شوند.

روستای لمسوکلا

منطقه تاریخی «قلعه فریدون – تخت فریدون یا شاه نشین» در ارتفاعات جنگلی آن در حد فاصل قله های سیاپل، با آنکه کمتر شناخته شده است، می تواند یکی از شاخص های اصلی گردشگری در این روستا باشد. عدم پشتیبانی و حفظ و حراست مسئولین منطقه از این اثر گرانبهای تاریخی که می تواند برگی زرین از هویت و پیشینه تاریخی این منطقه باشد؛ سبب شده است که در طی سال های طولانی مورد هجوم کسانی قرار بگیرد که با اندیشه ها و نیت های  گوناگون قسمت های مختلف قلعه را تخریب کرده و می کنند. (در مورد قلعه فریدون از این لینک یا این لینک بیشتر بخوانید).

روستای لمسوکلا

مشکلات :

از مشکلات اصلی روستا می توان به کمبود آب آشامیدنی مناسب در دسترس، جاده خاکی، نبود پل ارتباطی با دیگر روستاها و عدم حضور جوانان در این روستا به علت بیکاری عنوان کرد.

متن معرفی : بهنام جاشی / اگر شما هم علاقه مند به معرفی روستای خود هستید،برای ارسال متن معرفی و عکسهای روستای خود با ایمیل info@Bandpay.ir در ارتباط باشید.

روستای لمسوکلانمایی از مناظر طبیعی روستای لمسوکلا

روستای لمسوکلاروستای لمسوکلا

روستای لمسوکلاچشمه های آب شیرین خِجـرو – رودخانه خِجـرو

روستای لمسوکلااستخر پرورش ماهی قزل آلا

روستای لمسوکلاسقاخانه روستای لمسوکلا

روستای لمسوکلااستخر پرورش ماهی قزل آلا

روستای لمسوکلا روستای لمسوکلا روستای لمسوکلا

منبع:

www.bandpay.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *