قزغنه بزرگ / توان بالقوه گردشگری شهرستان فیر

قزغنه بزرگ / توان بالقوه گردشگری شهرستان فیروزه

قزغنه بزرگ توان بالقوه گردشگری شهرستان فیروزه

منطقه ییلاقی و تفریحی و زیارتی قزغنه در یک کیلومتری شمال روستای بیرم آباد از توابع بخش طاغنکوه شهرستان فیروزه و در ارتفاع ۱۲۵۰ متری از سطح دریای آزاد و در دامنه جنوبی کوههای طاغنکوه شمالی قرار گرفته است.

تصاویری از امامزاده اسماعیل (ع) و طبیعت روستای قزغنه 

عکس ها از محمد تاجیک / ۸ آبان ۱۳۹۴

قزغنه از شهر همت آباد مرکز بخش طاغنکوه حدود ۷ کیلومتر و از شهر فیروزه مرکز شهرستان فیروزه حدود ۱۲ کیلومتر فاصله دارد و جاده ارتباطی آن از جاده شهر فیروزه به همت آباد به سمت روستای بیرم آباد جدا می شود.

قزغنه و اراضی آن بر روی مخروط افکنه ای قرار گرفته که در طول هزاران سال با جریان سیلابهای کوهستان شمالی طاغنکوه به وجود آمد است.

قزغنه بزرگ در اوایل دهه شصت با کاهش منابع آب از سکنه خالی شد و اهالی به روستاهای و شهرهای منطقه کوچ کردند.

امروز آثار منازل قدیمی و خشت و گلی باقی مانده است. قنات روستا هنوز آبدهی دارد و با ذخیره آن در استخر اندکی کشاورزی در اراضی حاصلخیز و مخروط افکنه ای آن صورت می گیرد.

 

ابراز علاقه تعدادی از اهالی به برگشت از نکات مهمی است که باید با حمایت مسولین و خصوصا بنیاد مسکن جامه عمل به خود بگیرد و سبب شود تا قزغنه زنده گردد.

وجود بقعه امامزاده اسماعیل بن محمد بن حنفیه بن امیر المومنین (ع) در شمال روستا و در جوار استخر ذخیره آب کشاورزی جلوه ای خاص به این منطقه داده است.

در ایام تعطیلات حضور زایران امامزاده به قزغنه رونقی خاص می بخشد ، به طوری که یاد روزهای زیبای حیات روستا را در ذهن زنده می کند.

ارادت خاص اهالی منطقه به امامزاده و اعتقاد به بر آورده شدن حاجات توسط آن سبب شده تا در ایام خاصی از سال و جمعه ها نذورات فراوانی در این محل ارایه گردد.

طبیعت زیبا و قرار گرفتن در جوار کوهستان و باغات و مزارع و نزدیکی به شهر های فیروزه و همت آباد سبب شده تا گردشگران ورزشی و علاقمندان به ورزش مفرح کوهنوردی نیز در ایام  تعطیل در این محل و کوههای متناسب برای خانواده ها و ورزشکاران حرفه ای و غیر حرفه ایی  به ورزش بپردازند.

شرایط توپوگرافی ویژه منطقه نیز باعث شده تا نیروهای نظامی منطقه نیز به آن توجه داشته باشند و میدان تیر و محدوده همایشها و رزمایش های نظامی خود را در قزغنه قرار بدهند و در برنامه های مختلف در طول سال به این منطقه ورود داشته باشند.

چنانچه تبلیغات لازم و معرفی این منطقه زیبا در رسانه ها صورت گیرد، قزغنه توان لازم برای تبدیل شدن  به یک مرکز توریستی و گردشگری فعال در حد بوژان با باغرود نیشابور را داراست و قطعا به اقتصاد شهرستان محروم فیروزه کمک شایانی خواهد نمود و قایلیت جذب گردشگر مذهبی ، ورزشی و اکو توریسم را داراست.

منبع:

bmfiruzeh.blogfa.com/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *