عزاداری ماه محرم در روستای رمدانخیل / نکا

عزاداری ماه محرم در روستای رمدانخیل / نکا

عزاداری ماه محرم در روستای رمدانخیل

محرم ۹۴

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین

با حلول ماه محرم ، شیفتگان و محبان اهل بیت عصمت و طهارت در روستای رمدانخیل همچون همه ی عاشقان حسینی در سرتاسر دنیا برنامه های ویژه ی این ایام را برابر سنت های نیاکان در این منطقه برپا میکنند.

آداب و رسوم کلیشه در سنت های پیشین این کهن بوم و بر دارد از قبیل استقبال از ماه محرم با بیرق های سیاه بر سر در خانه ها و سیاه پوش کردن فضای روستا، نصب پارچه نوشت هایی در قالب اشعار مذهبی از احادیث و روایات کلام بزرگان در اهمیت ماه محرم الحرام و عرض تسلیت به همگان بابت ورود ماه عزا و اندوه.

سیاه پوش کردن فضای مسجد سیاه پوش کردن فضای مسجد نصب پرچم در روستا نصب پرچم در روستا سیاه پوش کردن روستا برای استقبال از محرم

محرم که می آید همه ی مناسبت های جشن و شادی تعطیل می شود.نماد های شادی برچیده می شود و جایش را نماد های عزا می گیرد.

اهالی از شب اول محرم در مسجد و حسینیه محل مجلس عزا برپا می کنند. با برگزاری نماز جماعت، قرائت قرآن کریم، زیارت عاشورا، مرثیه خوانی و سینه زنی و استفاده از منبر وعظ و خطابه  برنامه های این ایام را تا شب هفتم ادامه می دهند.

در شب هفتم رخت کردن علم را برپا می کنند به این صورت که اشعار در مدح و منقبت امام حسین علیه السلام و اصحاب جان نثارش به ویژه حضرت ابوالفضل علیه السلام می خوانند و بزرگان و سادات علم را رخت می کنند و این برنامه را با اهدای نذورات اهالی به پای علم و آماده کردن علم آن را برای روز هفتم انجام می دهند.

در صبح روز هفتم برابر اعلام قبلی همه ی اهالی جهت برپایی علم گردش آماده می شوند و این کار را با مرثیه خوانی از مسجد شروع می کنند. ابتدا به گلزار شهدا و مزار مومنین می روند. آنان این کار را جهت شادی روح شهدا و اموات و تبرک جویی ارواح مومنان از معنویت ماه محرم و علم حضرت ابوالفضل علیه السلام انجام می دهند. این مراسم با روضه خوانی در گلزار شهدا و اهدای نذورات اهالی پایان می گیرد. در ادامه جهت تبرک جویی از علم، علمدار و همراهان به درب منازل همه ی اهالی میروند. آنان ضمن خوش آمد گویی وپذیرایی از عذا داران حسینی و اهدای نذورات، مراسم علم گردانی را تا بعداز ظهر ادامه می دهند به این صورت برپایی عزاداری روز هفتم ماه محرم در روستای رمدانخیل تمام می شود.

اهالی رمدانخیل با تشکیل هیات عزاداری در قالب زنجیر زنی و سینه زنی دسته روی به روستای همجوار، یعنی گرگتج و شیرکلا را نیز انجام می دهند.

در روز هشتم روستاهای گرگتج و شیرکلا مهمان روستای رمدانخیل با همان برنامه های عزاداری معمول یعنی ورود به روستا با علم و هیات و زنجیر زنی و سینه زنی، در ادامه قرائت زیارت عاشورا ، نماز جماعت و برنامه مذهبی و روضه خوانی و همچنین پذیرایی ناهار از عزاداران حسینی.

آیین سلام دادن علم ها آیین سلام دادن علم ها علم های حضرت ابوالفضل علم گردانی در روستای رمدانخیل دادن نذورات پای علم دسته روی روستاهای گرگتج و شیرکلا در روستای رمدانخیل مرثیه خوانی و سینه زنی در مسجد روستای رمدانخیل مرثیه خوانی و سینه زنی در مسجد روستای رمدانخیل خواندن نماز جماعت نوحه خوانی در مسجد روستای رمدانخیل

ادامه ی برنامه های عزاداری روستای رمدانخیل در قالب هیات عزاداری به این شکل است که در غروب روز هشتم روستای گرگتج جهت برپایی عزاداری مهمان روستای رمدانخیل هستند و برنامه های عزاداری معمول را انجام می دهند و با صرف شام این مراسم تمام می شود.

عزاداری در غروب روز هشتم عزاداری در غروب روز هشتم نوحه خوانی در غروب روز هشتم

در روز نهم محرم اهالی روستای شیرکلا میزبان عزاداران سیدالشهدای روستای رمدانخیل هستند درقالب مراسم عزاداری و پذیرایی.

دسته روی روز تاسوعا - روستای شیرکلا دسته روی روز تاسوعا - روستای شیرکلا دسته روی روز تاسوعا - روستای شیرکلا علم حضرت ابوالفضل روستای رمدانخیل مداح عیسی حسین پور دسته روی و زنجیر زنی روز تاسوعا - روستای شیرکلا مداح امین محمد نژاد زنجیر زنی عزاداران روستای رمدانخیل مداح مسلم حسین پور

در غروب روز نهم یعنی شب عاشورا اهالی روستای رمدانخیل جهت برپایی عزاداری به روستای گرگتج می روند و این مراسم در انتها با صرف شام تمام می شود.

مداح شیخ علی سعیدی آیت الله حسینعلی حسنی

در روز عاشورا مجددا در قالب هیات عزاداران جهت برپایی مراسم به روستای گرگتج می روند و برنامه های عزاداری این روز را انجام می دهند.

دسته روی و زنجیر زنی روز عاشورا دسته روی و زنجیر زنی روز عاشورا دسته روی و زنجیر زنی روز عاشورا هیئت عزاداران روستای رمدانخیل هیئت عزاداران روستای رمدانخیل زنجیر زنی جوانان روستای رمدانخیل زنجیر زنی روز عاشورا - روستای گرگتج زنجیر زنی در مزار روستای گرگتج اجرای تعزیه اجرای تعزیه خواندن تعزیه خواندن تعزیه ذوالجناح خوانی

مراسم عزاداری دهه اول ماه محرم با اجرای برنامه ی شام غریبان به اتمام می رسد.

نگارنده: یعقوبی

منبع:
ramedankheyl.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *