روستای رمدانخیل / نکا / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای رمدانخیل
شهرستان نکا / استان مازندران
ramedankheyl.ir

به علت قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی نسبتاً مرتفع و محصور شدن از جنگل های انبوه و همچنین جریان رود های دائمی از سه طرف ، دارای آب و هوای مناسب با زمستان برفی و تابستان خنک و معتدل می باشد.چشمه های جوشان دائمی ، مراتع سرسبز و میوه های جنگلی در فصول مختلف سال زندگی در این آبادی را دلربا و فرح بخش می کند.

در باب وجه تسمیه ی  اسامی ، نظر نگارنده این است که باید صبغه های اقلیمی و بومی محلی را در نظر گرفت. بدین معنا افرادی که اسامی و نام ها را برای محل و مکانی انتخاب می کردند کاربرد معنایی و مفهومی آن را لحاظ می کردند. در وجه تسمیه روستای “رمدانخیل” نیز چنین بوده است. جدای از معنی لغوی واژگان در قاموس و فرهنگ معانی کاربردی یک بوم و محله را نیز باید در نظر گرفت.

اگر این واژه را به صورت رمه + دان + خیل در نظر بگیریم؛ می توان گفت جدای از معنی قاموسی این واژگان ، نام گذاران معنای زیر را نیز در نظر داشتند.

“رمه” به معنی تعداد زیادی رأس گوسفند یا گاو و نیز اسب.

“دان” در دستور زبان فارسی پسوند مکان است به معنی جا و محل.

واژه “خیل” به معنی گروه ، دسته ، جماعت و نیز با توجه به کاربرد بومی و اقلیمی می توان آن را محل یا روستا معنا کرد پس می توان رمدانخیل را این طور معنا کرد : محلی که شغل اصلی مردمانش رمه داری بود یا جایی که در آن رمه های زیادی نگه داری می شدند.

رمدانخیل از استان سرسبز مازندران به فاصله ۴۰ کیلومتری از شهرستان نکا در سمت شرق این شهرستان واقع شده است.

در مسیر رسیدن به این روستا باید از شهرستان نکا ، دهستان زرندین ، آب معدنی “قرمرض” ، قهوه خانه سنتی “کامشی چشمه” و چشمه آب معدنی  “غضب چشمه” عبور کنید تا به روستای رمدانخیل برسید این فاصله حدود ۴۰ کیلومتر است.با ۳۵ جاده آسفالته و ۵ کیلومتر راه شوسه.

از جلوه های مناظر طبیعی کوه ، جنگل ، رود ، چشمه ، کشتزارهای گندم ، جو ، سویا ، کلزا و مراتع سرسبز نمونه هایی در همین سایت برابر دیدگان شما بازدیدگنندگان محترم قرار گرفته است.همچنین امکنه تاریخی مانند ساختمان های قدیمی ، بناهای مذهبی و جلوه های دیگر تاریخی می تواند اوقات خوشی را برای بینندگان فراهم نماید.

برای معرفی این روستا در عرصه های مختلف از جمله مذهبی ، ورزشی ، حضور مختلف در زمینه های ملی مذهبی و همچنین صنایع دستی ، کشاورزی ، دامداری نمونه هایی به صورت تصویر و فیلم تهیه و در این سایت قرار گرفته است.که به جای خود پیرامون هرکدام توضیحات نسبتاً کافی ارائه می گردد.

 

نگارنده: یعقوبی

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    سپاس از معرفی روستای رمدانخیل
    http://ramedankheyl.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *