دشوپزی در بندپی بابل / گزارش تصویری

دشوپزی در بندپی بابل / گزارش تصویری

دشو یا دوشاب در طی فرآیندی دشوار و طولانی از شیره ی میوه ی درخت خرمالوی ریز وحشی تهیه می شود و با خواص درمانی اش،در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.گزارش تصویری دشوپزی در بندپی را در ادامه نوشته ببینید.

سایت بندپی – دشو یا دوشاب در طی فرآیندی دشوار و طولانی از شیره ی میوه ی درخت خرمالوی ریز وحشی (در گویش محلی منطقه : فروونی) تهیه می شود.

دشوپزی همانند گرفتن رب از کنس (ازگل) سابقه ای طولانی در مناطق جنوبی دریای مازندران دارد. در بسیاری از مناطق جنگلی و روستایی بندپی که فروونی به وفور یافت می شد، دشوپزی بسیار کاربردی و با اهمیت بوده است.

به دلیل کمبود و حتی نبود و گرانی قند و شکر در گذشته، دشو بسیار پر استفاده بوده است. این محصول در آن روزگاران هم کار قند و شکر را می کرده است و هم کاربرد عسل و انواع مرباها را داشته است.

کاربرد دشو بیش تر به عنوان یار چایی بوده است و در واقع به جای قند از آن استفاده می شد. برای این منظور از دشو «بشتزیک» تهیه می شده است. دشو طبیعتی گرم دارد و اهالی آن را برای دردهای معده و استخوان مفید می دانند.

* بخش نخست این گزارش که روزهای گذشته منتشر شد،به معرفی این محصول خوراکی،کاربردهای آن و روش های پخت دشو به طور مفصل پرداخته شد که میتوانید از لینک مقابل بخوانید. (دشو و دشوپزی در بندپی)

در بخش این دوم، گزارش تصویری دشوپزی در ۲ روستای درازکش و گاوزن محله بندپی تهیه شده است که می توانید مشاهده کنید. (برای نمایش عکس در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید + دانلود همه عکسها در یک فایل فشرده در پایان گزارش)

دانلــود همه عکسها در یک فایل فشرده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *